Üniversiteden memnun kalmayınca yatay geçiş yapılabilir mi?

• Konuyu başlatan kcay
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 835

kcay

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 2023 yılında bir bölüme yerleştim fakat üniversiteden memnun kalamadım.

1: 2024 yılında olacak olan YKS sınavına girersem merkezi puanla yatay gecis yapabilir miyim?

2: Okulu dondurursam merkezi yatay geçiş yapabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar. 2023 yılında bir bölüme yerleştim fakat üniversiteden memnun kalamadım.

1: 2024 yılında olacak olan YKS sınavına girersem merkezi puanla yatay gecis yapabilir miyim?

2: Okulu dondurursam merkezi yatay geçiş yapabilir miyim?

Yatay geçiş için tekrar üniversite sınavına girilmiyor.
Şu an olduğunuz programa yerleştiğiniz son sınav baz alınır ve bu senenin başarı ortalaması ile yatay geçiş yapılabilir.
Okulu dondurursanız yatay geçiş yapamazsınız çünkü bu senenin ortalaması ile yatay geçiş yapacaksınız.

2024 yılında tekrardan YKS'ye girmenize gerek yok. Önceki YKS puanınızla yatay geçiş yapabilirsiniz ilgili dönemlerde. Okulu dondurunca hâlâ yatay geçiş yapabiliyorsunuz diye biliyorum.

Yatay geçiş için tekrar üniversite sınavına girilmiyor.
Şu an olduğunuz programa yerleştiğiniz son sınav baz alınır ve bu senenin başarı ortalaması ile yatay geçiş yapılabilir.
Okulu dondurursanız yatay geçiş yapamazsınız çünkü bu senenin ortalaması ile yatay geçiş yapacaksınız.
Merkezi yatay geçişte ortalamanın bir önemi yok ki, sadece eski YKS sıralamasına bakılıyor.

2024 yılında tekrardan YKS'ye girmenize gerek yok. Önceki YKS puanınızla yatay geçiş yapabilirsiniz ilgili dönemlerde. Okulu dondurunca hâlâ yatay geçiş yapabiliyorsunuz diye biliyorum.

Merkezi yatay geçişte ortalamanın bir önemi yok ki, sadece eski YKS sıralamasına bakılıyor.

Yatay geçiş yapacağınız kurum nasıl değerlendiriyorsa o şekil oluyor.
Örnek veriyorum; "İstanbul Teknik Üniversitesi yerleştiğiniz puana bakarken, Yıldız Teknik Üniversitesi başarı ortalamanıza, Boğaziçi Üniversitesi hem yerleşme puanına, hem başarı ortalamanıza" bakabilir.
Bu sebepten ötürü önce yatay geçiş hedefinizde bulunan kurumun öğrenci işleriyle görüşülmesi gerekiyor.
Konu sahibinin sorularına gelecek olursak:
Okulu dondurursanız yatay geçiş yapamazsınız.
Üniversite sınavına tekrar girmenize gerek yoktur, bir işe yaramayacak.

İki tip yatay geçiş var biri eski puanın ile geçiş öbürü ortalaman ile geçiş. Ortalaman yüksek ise daha iyi bir okula geçme şansın yüksek. Eski puanınla geçeceksen de geçebilirisn ama onun detaylarına hakim değilim. Ben GNO ile geçiş yaptım.
GNO ile geçişte başvuru yapacağınız üniversitenin kendi puan hesaplaması oluyor. Buna göre GNO'nun bir kısmı, YKS puanınızın bir kısmı, bazı üniversitelerde de GNO'ya başvuralan arasındaki sıralamınızı katıyorlar ve bir puan oluşturuyorlar. Sonuç olarak GNO'nuz iyi ise bir deneyin. Fakat bu işe bir şansa bağlı. 3.50 ortalama ile başvursanız bile 3.80 ortalamaları olan sizi eleyebilir.
Okulunuzu da dondurmayın.

Yatay geçiş için şimdilik tekrardan YKS'ye girmene gerek yok. Kuruma yerleştiğin yıl elde ettiğin puanla ya da kurumda 1 yıl öğrenim gördükten sonraki ortalamanla yatay geçiş yapabiliyorsun. Bu yıl yatay geçişte zorlu süreç vardı açıkçası. Ortalamayla yapacağın başvuruda bile sıralamada yerleşme puanını kullandılar. Her kurum kendi formülünü yazmıştı hatta. Müfredat, disiplin suçu gibi birçok şartı da bulunuyor.

İki tip yatay geçiş var; biri eski puanın ile geçiş, öbürü ortalaman ile geçiş. Ortalaman yüksek ise daha iyi bir okula geçme şansın yüksek. Eski puanınla geçeceksen de geçebilirisn ama onun detaylarına hakim değilim. Ben GNO ile geçiş yaptım.
GNO ile geçişte başvuru yapacağınız üniversitenin kendi puan hesaplaması oluyor. Buna göre GNO'nun bir kısmı, YKS puanınızın bir kısmı, bazı üniversitelerde de GNO'ya başvuranlar arasındaki sıralamanızı katıyorlar ve bir puan oluşturuyorlar. Sonuç olarak GNO'nuz iyi ise bir deneyin. Fakat bu iş de bir şansa bağlı. 3.50 ortalama ile başvursanız bile 3.80 ortalamaları olan insanlar sizi eleyebilir.
Okulunuzu da dondurmayın.
Doğru tespitleriniz için teşekkürler. Bununla birlikte YKS sıralaması da burada önemli. 30.000 taban sıralaması olan bir bölüme 300.000 sıralama ve 3.80 ortalamayla yatay geçiş başvurusu yapsanız bile 150.000 sıralamalı ve 3.50 ortalamalı biri sizin önünüze geçerek asil listeye girebiliyor. Bu arada en az %30 İngilizce olan bölümlerde hazırlık sınavına girme yani İngilizce yeterliliği şartı olduğu için (bazı üniversiteler diğer üniversitelerde hazırlık okuyanlara bile hazırlık sınavını geçmeleri veya dil yeterliliğini kanıtlayan bir belge sunmaları yönünde şart koyuyor) az başvuru oluyor ve çok düşük bir sıralamayla bile asil listeye girme şansınız oluyor.

Doğru tespitleriniz için teşekkürler. Bununla birlikte YKS sıralaması da burada önemli. 30.000 taban sıralaması olan bir bölüme 300.000 sıralama ve 3.80 ortalamayla yatay geçiş başvurusu yapsanız bile 150.000 sıralamalı ve 3.50 ortalamalı biri sizin önünüze geçerek asil listeye girebiliyor. Bu arada en az %30 İngilizce olan bölümlerde hazırlık sınavına girme yani İngilizce yeterliliği şartı olduğu için (bazı üniversiteler diğer üniversitelerde hazırlık okuyanlara bile hazırlık sınavını geçmeleri veya dil yeterliliğini kanıtlayan bir belge sunmaları yönünde şart koyuyor) az başvuru oluyor ve çok düşük bir sıralamayla bile asil listeye girme şansınız oluyor.
Evet, %30 ingilizce bir üniversiteye başvuru denemiştim. Millet bölüm için inglizce sınavı gerekliliğini bilmediği için elendi, 50 küsür başvurudan 7 kişi kalmıştı. Nihayetinde yedek listeden hak kazanmıştım ama olmadı tabi.
Başka denediğim bir üniversitede ise YKS puanımın iyi olmasından sebep 2. asil olarak kazandım ve geçtim. Şansa ve üniversitenin kullandığı puan oluşturma algoritmasının size uygunluğuna bakıyor.
Eski üniversitemde Çan sistemi olmadığı için ne kadar uğraşsam da ortalamam diğer geçiş yapmaya başvuranlara göre düşüktü. Ama şansıma daha iyi bir üniversiteye geçiş yapabildim.

Millet bu geçiş olayı için özel üniversitelere de gidiyor. İlk sene özelde ortalamayı şişiriyor, sonra yatay geçiş ile daha iyi bir devlet üniversitesine geçiyor. Yatay geçiş sisteminin çok açığı var maalesef, geçiş yapabilmeniz bayağı bir şansa bağlı.

Millet bu geçiş olayı için özel üniversitelere de gidiyor. İlk sene özelde ortalamayı şişiriyor, sonra yatay geçiş ile daha iyi bir devlet üniversitesine geçiyor. Yatay geçiş sisteminin çok açığı var maalesef, geçiş yapabilmeniz bayağı bir şansa bağlı.
Böyle bir şeyin pratikte çok uygulamasını göremezsiniz bu arada, ortalamayla yapılan geçişlerde de YKS puanı dikkate alınıyor. Öyle bir olay olsaydı Şırnak Üniversitesi 3.8 ortalamalı öğrenci ODTÜ'ye ortalamayla yatay geçiş yapabilirdi, ancak ortalaması o kadar yüksek olsa bile yatay geçişi kabul olmaz.

Onun haricinde ortalama/ortalama üstü vakıf üniversitelerinde öyle not şişirmesi diye bir olay da yok. Tabii alt seviye bir vakıfta durum böyle olabilir ancak ortalama yükseltmen için öyle bir vakıfa da gitmene gerek yok. Anadolu'da alt seviye herhangi bir üniversitede de aynısını yapabilirsin.

Bu arada böyle bir şeyin pratikte çok uygulamasını göremezsiniz. Ortalamayla yapılan geçişlerde de YKS puanı dikkate alınıyor. Öyle bir olay olsaydı Şırnak Üniversitesinde 3.80 ortalamalı öğrenci ODTÜ'ye ortalamayla yatay geçiş yapabilirdi, ancak ortalaması o kadar yüksek olsa bile yatay geçişi kabul olmaz.

Onun haricinde ortalama/ortalama üstü Vakıf Üniversitelerinde öyle not şişirmesi diye bir olay da yok. Tabii alt seviye bir vakıfta durum böyle olabilir ancak ortalama yükseltmen için öyle bir vakıfa da gitmene gerek yok. Anadolu'da alt seviye herhangi bir üniversitede de aynısını yapabilirsin.
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, İstanbul Beykent Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi gibi üniversitelerin çoğu tam burslu bölümlerinin bile taban sıralaması ortalama veya ortalamanın bir tık üstünde. Bununla birlikte İstanbul'da yer almaları çevre edinmek adına avantajlı. Bu üniversitelerdeki zorluk düzeyinin Kocaeli veya Sakarya Üniversitesine göre daha kolay olduğunu düşünüyorum ama saydığım okullarda okuyanlar zorluk veya kolaylık düzeyini daha iyi bilir.

Geri
Yukarı