Üniversiteyi boşa mı okuyoruz?

Mesela bazıları kendini geliştirmen lazım diyorlar üniversite de okurken

Kendini geliştirmekten kasıt nedir

Örnek olarak yabancı dil öğrenmelisin diyorlar ama her iyi bölümde yabancı dil şart değil

Artık millet arasında kalıplaşmış bir cümle olmuş bu.

Her neyse konuya döncek olursak bu hükümet değiştikten sonra yök te de köklü değişiklikler olduktan sonra

Bu durumu tersine çevirebilirler

Sen boşuna okumuyorsun devlet senin yolunu saptırıyor.

Okumak boş bir şey değildir kesinlikle bir bilgi yi elde etmek yeni şeyler keşfetmek uygulamak çok önemli şeylerdir.

Ama şimdi okuduğun bölüm kadar üniversite de önemli tabii ki

Atıyorum ODTÜ de psikoloji okumakla Muğla sıtkı koçman da psikoloji okumak arasında dağlar kadar var

Okuduğun okul seni 1 adım öne taşır rakiplerine karşı

Bölümün hakkında daha çok şey öğrenirsen iş hayatında sana katkısı olur meslekte profesyonel olursun.

Anlamadığım bir şey var. Madem üniversite okuyan bile işsiz kalıyor, neden daha hala çalışıp çabalayıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz? Yani madem ileride iş sahibi olmayacaksak, para olmayacaksa, işsiz bir şekilde aile evinde oturmaya devam edecek isek. Bu kadar çalışma niye? Çalışana da yazık, adam o kadar çalışıyor. Günde bilmem kaç soru çözüyor, güzel bir üniversite kazanıyor ve okuyor. Ama bunun sonunda iş bulamıyor, yazık değil mi yani o çalışan kişinin tüm emekleri çöpe gidiyor. Anlam veremedim bir türlü. Ben de YKS'ye çalışıyorum, ama herhangi bir ileriye dönük ve bir hayal kurmuyorum veya hedefim yok. Öyle hiç aklımdan geçmedi. Okuyup, çalışıp, iş sahibi olup, para kazanmak. Yani ailem için sınava çalışıyorum ve üniversite okuyacağım. Gönülleri olsun diye, onları kırmak istemediğim için. Yoksa bu 16 yıllık eğitim hayatının sonu hüsran ile biteceğini adımdan çok daha iyi biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Hocam tıp, hukuk vs gibi meslekleri okursanız tabii ki emeğiniz boşa gitmez en kötü dükkan açar yine kazanırsınız. Ama gidipte kolay bir meslek düşünürseniz ya da çoğunluğun seçeceği bir mesleği seçerseniz bu devirde emeğiniz boşa gider işsiz kalırsınız. Herkes aman şunu olurum olur biter kafasıyla okuyor herkeste o mesleğe yönelince işsizlik artıyor. Yani kısacası bu zamanlarda işsiz kalmayayım, kafam rahat etsin, emeğim boşa gitmesin diyorsanız sağlam herkesin olamadığı mesleklere yöneleceksiniz. Mesela en basitinden makine mühendisliği dayımın arkadaşı zamanında okumuş mis gibi maaş alıyor ama şimdiki okuyanlar iş bulamıyor maaşı iyi değil.
Yani durum bu.

Hocam tıp, hukuk vs gibi meslekleri okursanız tabii ki emeğiniz boşa gitmez en kötü dükkan açar yine kazanırsınız. Ama gidipte kolay bir meslek düşünürseniz ya da çoğunluğun seçeceği bir mesleği seçerseniz bu devirde emeğiniz boşa gider işsiz kalırsınız. Herkes aman şunu olurum olur biter kafasıyla okuyor herkeste o mesleğe yönelince işsizlik artıyor. Yani kısacası bu zamanlarda işsiz kalmayayım, kafam rahat etsin, emeğim boşa gitmesin diyorsanız sağlam herkesin olamadığı mesleklere yöneleceksiniz. Mesela en basitinden makine mühendisliği dayımın arkadaşı zamanında okumuş mis gibi maaş alıyor ama şimdiki okuyanlar iş bulamıyor maaşı iyi değil.
Yani durum bu.

Her yerde gereksiz üniversite açıp yüksek puanlı bölüme düşük puanla girilince normal olarak millet o bölümü yazıyor bölümün ne iş olanağı fazla oluyor ne de prestiji haliyle işsiz kalıyorsun

En garanti meslek tıp şu anlık

Onda da tus diye bir meret var işte

Onu geçemessen s*ctın

Hukuk tıp kadar istihdamı yüksek bir bölüm değil ve torpil işleri vesaire de dönüyormuş duyduğum kadarıyla

Yoksa ben de hukuk okuyup savcı olmak istiyorum ama bu zamanda zor görünüyor

Sözel de okuyorum sözel de okunacak düzgün meslek yok mecburen ya eşit ağırlığa geçeceğim ya da sayısala

Başka bir seçenek bırakmıyorlar.

Her yerde gereksiz üniversite açıp yüksek puanlı bölüme düşük puanla girilince normal olarak millet o bölümü yazıyor bölümün ne iş olanağı fazla oluyor ne de prestiji haliyle işsiz kalıyorsun.

En garanti meslek tıp şu anlık.

Onda da tus diye bir meret var işte.

Onu geçemessen s*ctın

Hukuk tıp kadar istihdamı yüksek bir bölüm değil ve torpil işleri vesaire de dönüyormuş duyduğum kadarıyla.

Yoksa ben de hukuk okuyup savcı olmak istiyorum ama bu zamanda zor görünüyor.

Sözel de okuyorum sözel de okunacak düzgün meslek yok mecburen ya eşit ağırlığa geçeceğim ya da sayısala.

Başka bir seçenek bırakmıyorlar.

Aynen öyle hocam ama yine de hukuku düşünün illaki savcı olursunuz. Herkes sözele yöneldiği için meslek kalmadı sözelde.

İşte bu bizim ülkemizin büyük bir sorunu. İstersen en iyi üniversitede oku, gene işsiz kalacaksın. Ben bir post görmüştüm. 7-8 yaşında mı ne bir çocuk, üniversiteyi okurken ani bir kararla bırakma kararı aldığını söylemişti. Altına da birisi şöyle yazmıştı: "Herhalde çocuk işsiz kalacağını düşündüğü için bıraktı." diye. Çok doğru bir yorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı