Üniversiteyi kazandım, sizce kaydolsam mı?

ozaerden

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar gerçekten çok büyük bir ikilemdeyim. Fikirlerinizi öğrenmek isterim. 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazandım. İyi geçen bir Lys'den sonra fizikten kaydırma yaptığımı öğrenip üzüldüm ve beklediğimden daha kötü bir sıralama geldi. 77,85 diploma notum. Okuldan 46 küsür puan geldi, kazanıp kayıt yaptırmasam bu puan 23 küsür olacak. Sizce tekrardan hazırlanmalı mıyım?

Bu arada ilkokul 3. sınıftan beri bilgisayarla haşır neşirim. Bir konuda uzmanlık alanım yok ama donanımla ilgili bilgim idare eder. Oyun oynamayı film izlemeyi falan severim ama bilgisayar mühendisliği bunlardan ibaret değil. Nedense ömrümü bilgisayar başında geçireceğimi düşünerek korkmaya başladım. Lütfen "madem istemiyordun neden yazdın?" demeyin. Biraz karışık duygular yaşadım diyelim. Şimdi en azından 23 puan kaybederim ama ileride pişman olursam tüm okul puanımı ve 1 hatta 2 senemi kaybedebilirim.

Bilgisayar mühendisliği okuyup kendimi geliştirsem bile düzgün bir yerde güzel bir maaşla işe başlayabilmekten çekiniyorum. Sizce okul hayatımı iyi geçirirsem başarılı olabilir miyim?

Eğer bu mesleğin içinde olan birisi varsa iş bulma konusunda biraz teşvik ve moral sağlayabilir mi lütfen? Yoksa 23 puanıma geçmiş olsun deyip mezuna kalacağım. Gerçekten kararsız kaldım. :(

Eğer kaydırma yaptıysan ve bir daha hazırlandığında daha yüksek puan alacağına inanıyorsan tekrar hazırlan derim. Fakat seneye hangi bölüme hazırlanacağını düşündün mü ? Yine bilgisayar mühendisliği mi? Ayrıca okul puanının yarıya düşme olayı bu sene kalkacak diye okumuştum o haberi bulursam atarım linkini.

Öncelikle hayırlı olsun. Kayıt yaptırıp gitmeyince mi puan kesiliyor? Birde bilgisayar haricinde hangi hangi alanlara ilgi duyuyorsun? İyi karar vermelisin sonuçta ömür boyu o işi yapacaksın.

Bilgisayarsız geçen günüm olmasa bile bunu hobiden ileri götürüp götürmemekte kararsızım. Sağlık sektörünü düşünüyorum. Tıp zor, ancak fizyoterapi kazanabilirim diye düşünüyorum. Olmazsa beslenme ve diyetetik gibi popüler mesleklere yönelmek isterim. Hiç olmazsa mekatronik mühendisliği gibi mezun sayısı bilgisayar, makine gibi bölümlere kıyasla çok daha az olan bir bölümü isterim.

Eğer okul puanı düşmeyecekse kaydolmam, rica etsem onu bulabilir misiniz? :)

Bende bu sene mezun oldum ve Mekatronik mühendisliğine giden en az 20 kişi tanıyorum. Bölgeye göre değişebiliyor ama 4 sene sonra mezun olduğunuzda ortalık mekatronik mühendisi de kaynayabilir.

Sağlık sektörü ölmez bir alan sürekli iş bulabilirsin. Mekatronik Mühendisliği şu aralar popüler ancak makine mühendisliğinin alanı sağlık sektörü kadar geniş ve kendini geliştirdiğin sürece çok iyi işler çıkarabilirsin. Bir makine mühendisi olarak görüşüm böyle.

Aynen dediğin gibi bölümünü sevdin mi sorun yok. Ben okulu kazandığımda 2 hafta valizi boşaltmamıştım ve her an okulu bırakmayı düşünüyordum ama bölümümü sevdiğim için katlandım. Sevdiğin işi yaparsan iyi olur bence. Severek yapılan iş her zaman için kaliteli iş demektir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı