Ürünün iade ve değişim hakkı her zaman müşteride midir?

Daha fazla  
Razer mouse servis değişim veya iade raporum var. Satıcı iade veya değişim hakkını bana sormadan karar alabilir mi? İade derse aldığım mouse fiyatı 5 kat arttı. Benim için çok kötü olur. Bilgisi olan arkadaşlarını yardımına ihtiyacım var. Teşekkürler. Not: Ürün Hepsiburada'dan alındı satıcı techbura.

Razer mouse servis değişim veya iade raporum var. Satıcı iade veya değişim hakkını bana sormadan karar alabilir mi? İade derse aldığım mouse fiyatı 5 kat arttı. Benim için çok kötü olur. Bilgisi olan arkadaşlarını yardımına ihtiyacım var. Teşekkürler. Not: Ürün Hepsiburada'dan alındı satıcı techbura.

İade derse piyasa fiyatındaki değişim nedeniyle itiraz edebilirsiniz tüketici haklarına bir defasında o şekilde yapmıştım.

Özellikle değişim istediğinizi belirtmelisiniz. Daha önce başıma geldi, satıcı bana sormadan iade etmişti. O zamanlar problem yoktu, aynı paraya farklı satıcıdan almıştım. Ancak değişim istediğimi özellikle belirttiğim farklı bir talebimde ise satışı değişim yapamacayağını belirtmişti. O durumda ne yapmak istediğimi sormuştu. Siz kesinlikle iade istemediğinizi belirtin. Hepsiburada'ya da yazın durumu. Sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.

Ayıplı ürünlerde değişim veya onarım sizin tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Özellikle değişim istediğinizi belirtmelisiniz. Daha önce başıma geldi, satıcı bana sormadan iade etmişti. O zamanlar problem yoktu, aynı paraya farklı satıcıdan almıştım. Ancak değişim istediğimi özellikle belirttiğim farklı bir talebimde ise satışı değişim yapamacayağını belirtmişti. O durumda ne yapmak istediğimi sormuştu. Siz kesinlikle iade istemediğinizi belirtin. Hepsiburada'ya da yazın durumu. Sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.
Müşetri hizmetlerine yazdım. Servis raporunu bize göndermeniz gerekiyor dediler.
İade derse piyasa fiyatındaki değişim nedeniyle itiraz edebilirsiniz tüketici haklarına bir defasında o şekilde yapmıştım.
Satıcının elinde aynı ürün yoksa para iadesi yapar.
Satıcının stoklarında yok gözüküyor mouse. Umarım sorunsuz olur.
Ayıplı ürünlerde değişim veya onarım sizin tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
Umarım satıcı sıkıntı çıkarmaz değişimi onaylar. Ancak stoklarında gözükmüyor.

Müşetri hizmetlerine yazdım. Servis raporunu bize göndermeniz gerekiyor dediler.

Satıcının stoklarında yok gözüküyor mouse. Umarım sorunsuz olur.

Umarım satıcı sıkıntı çıkarmaz değişimi onaylar. Ancak stoklarında gözükmüyor.
Firmaların veya satıcıların kafalarına göre ''Elimizde stok yok iade ediyoruz.'' deme hakları bulunmamaktadır. Belirttiğim üzere Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Firmanın ''elimizde stok yok iade edeceğiz'' argümanı olursa bu tercih sizi bir tercihe zorlar ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

firmaların veya satıcıların kafalarına göre "elimizde stok yok iade ediyoruz." deme hakları bulunmamaktadır. Belirttiğim üzere tüketicinin korunması hakkında kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde "imkan varsa" şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Firmanın "elimizde stok yok iade edeceğiz" argümanı olursa bu tercih sizi bir tercihe zorlar ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

(1) malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
A) satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
B) satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Ç) imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Yarın servis raporunu gönderimini yapacağım. Olası bir durumda buraya sonuçları yazarım. Benden sonraki arkadaşlara da bilgi olur.

Arena bilg.

firmaların veya satıcıların kafalarına göre "elimizde stok yok iade ediyoruz." deme hakları bulunmamaktadır. Belirttiğim üzere tüketicinin korunması hakkında kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde "imkan varsa" şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Firmanın "elimizde stok yok iade edeceğiz" argümanı olursa bu tercih sizi bir tercihe zorlar ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Arena bilgisayar tarafından bana verilen yanıt:
Soru: Teşekkür ediyorum. Satıcıya mesaj attım ancak ya değişim yerine iade etmek isterse? Bu durumda ürünün fiyat farkı 5 katına çıktığı için mağdur olan taraf ben oluyorum. Olası bir iade durumunda kesinlikle iadeyi kabul etmediğimi sizlere de söylemek isterim.
Cevap: Merhaba,

Aynı üründen olması durumunda değişim yapılır. Ancak ürün olmaması durumunda ücret iadesi yönünde destek olabilirler.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Yarın servis raporunu gönderimini yapacağım. Olası bir durumda buraya sonuçları yazarım. Benden sonraki arkadaşlara da bilgi olur.

Arena bilg.

Arena bilgisayar tarafından bana verilen yanıt:
Soru: Teşekkür ediyorum. Satıcıya mesaj attım ancak ya değişim yerine iade etmek isterse? Bu durumda ürünün fiyat farkı 5 katına çıktığı için mağdur olan taraf ben oluyorum. Olası bir iade durumunda kesinlikle iadeyi kabul etmediğimi sizlere de söylemek isterim.
Cevap: Merhaba,

Aynı üründen olması durumunda değişim yapılır. Ancak ürün olmaması durumunda ücret iadesi yönünde destek olabilirler.​
Alıntıladığınız metinde bu durumun cevabı var zaten. Firma olumsuz yanıt veriyorsa Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.​

alıntıladığınız metinde bu durumun cevabı var zaten. Firma olumsuz yanıt veriyorsa tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.​

Bu cevap veren yetkili firma yani değişim/iade onayı veren yetkili firma. Satıcı daha geri dönüş yapmadı. Ama gün içinde mesajlaştık ve hepside iade edilecektir tarzındaydı. Bende attığınız mesajdaki gibi. Bu şeçim bana sorulmadan karar verilmeyeceğini ve bunun için kanun olduğunu söyledim. Bu tarz bir cevap verdiler.
Soru: Merhaba bu dediğiniz beni mecburen iadeye zorlamaya girmiyor mu?

Ayıplı ürünlerde değişim veya onarım bizim tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin korunması hakkında kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde "imkan varsa" şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Cevap: Onarımı mümkün olmayan bir cihazda değişim yoluna gidilir. Aynı ürün stoklarımızda bulunmadığı için rapor verilmektedir.
Ancak ilgili raporla satıcınıza başvurmanız durumunda ücret iadesi veya ürün değişimi alabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

Sonra ben tekrarda şunları yazdım:
Bana verdiğiniz raporda değişim veya iade seçeneği var. Ve bu seçenek bana sorulmadan alınamaz. Ayrıca satıcı kanuna göre: imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Israrla iade istemediğimi tekrar belirtmek istiyorum. Teşekkürler.

Satıcının cevabı bu şekilde: Ürün stoklarımızda yoktur arena bilgisayar ile görüşebilirsiniz. Stokta olmadığı için iade işlemi uygulanacaktır.
Ben ise stoklara gelmesini bekleyeceğimi söyledim. Aynı zamanda ise arena bilgisayara ürünü bana tekrar göndermesini söyledim. Ne yapmalıyım bu durumda sizce? Teşekkürler.

Güncelleme:

Yeni cihazınız bugün toplama noktasına gönderilmiştir. Mesajı geldi.
Kısaca özet geçeyim. Satıcı aynı ürün olmadığı için iade yapacağını söyledi. Ben arena bilgiaysara ürünün onarım olmadan tarafıma gönderilmesini istediğimi söyleyince bana bu şekilde dönüş yaptılar. Umarım başkalarına da yardımcı olur bu konu. İyi sosyaller.
Arena bilgisayar mesajı:
Merhaba,
Kontrolleri için ürününüzün teknik servisimize gelmesi gerekmektedir.
Yeni cihazınız bugün toplama noktasına gönderilmiştir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı