Üşengeçlikten nasıl kurtulabilirim?

hazernag

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Spora başlayacağım diyordum 1 ay önce. En başta parayı bahane ettim aslında sonra para olduğunu fark ettim. Fakat bu var olan para sadece spor beslenmesine gideceğinden, başka hiçbir şeye harcayamayacağımdan spora başlamayı reddettim. Spor salonu zaten bir tek adamakıllı var bizim burada onu da taa 2-3 kilometre öteye sanayinin içine yapmışlar. Bisiklet sevmem, dolmuşa, otobüsede para vermem o mesafe için. Eve kurayım desem yine çok para biriktirmem lazım. Yine harcamamam lazım ama parada biriktiremiyorum illa harcıyorum. 1 haftadan uzun süredir bir video üzerinde plan yaptım daha bugün atabildim videoyu. Edit programı takılıyor, videoyu çekmek uzun, bu gece açık bıraktım PC'yi YouTube'a atılması için. Benim upload 0.6 onunda hepsini kullanmıyor zaten. Herhalde 100 Kbps falan kullanıyor Max. Dosyada 3 GB. 10-11 saatte anca yüklendi video. Ben bu üşengeçlikten nasıl kurtulurum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Olumsuzluk vermek istemem ama kurtulamazsın. Kurtulunmuyor hocam.. Aynı sıkıntılarla boğuşuyorum, birebir aynı dertler değil ama üşengeçliğin ortaya çıkarttığı sorunlar, ben de çözemiyorum. Artık düşünüp kendimi üzmeyi bıraktım, bakış açımı tamamen şeye çevirdim, bir işi yapmak zorunda olduğun zaman yaparsın, eğer yapmıyorsan zorunda değilsindir. Böyle düşün ve yaşamana devam et.

Olumsuzluk vermek istemem ama kurtulamazsın. Kurtulunmuyor hocam. Aynı sıkıntılarla boğuşuyorum, birebir aynı dertler değil ama üşengeçliğin ortaya çıkarttığı sorunlar, ben de çözemiyorum. Artık düşünüp kendimi üzmeyi bıraktım, bakış açımı tamamen şeye çevirdim, bir işi yapmak zorunda olduğun zaman yaparsın, eğer yapmıyorsan zorunda değilsindir. Böyle düşün ve yaşamana devam et.

Hayır, kurtulmak gayet mümkün.
@hazernag Atomik Alışkanlıklar - James Clear kitabını okumanı tavsiye ederim. Bu durumdan kurtulmak için tek yapmanız gereken bir adım atmak, dediğim kitap sizi bu konuda bilinçlendirecek ve gündelik yaşamınızı düzene koymada yardımı dokunacaktır.

Hayır, kurtulmak gayet mümkün.
@hazernag Atomik Alışkanlıklar - James Clear kitabını okumanı tavsiye ederim. Bu durumdan kurtulmak için tek yapmanız gereken bir adım atmak, dediğim kitap sizi bu konuda bilinçlendirecek ve gündelik yaşamınızı düzene koymada yardımı dokunacaktır.
kitabın özeti ne? sırf bir kaç paragraf bilgi için tüm kitabı okuyarak zaman kaybetmek istemiyorum.

Kitabın özeti ne? Sırf birkaç paragraf bilgi için tüm kitabı okuyarak zaman kaybetmek istemiyorum.

Bilmediğin bir kitap hakkında nasıl birkaç paragraflık bilgi yorumunda bulunduğunu bilmiyorum ama bu kitap genel bir alışkanlık edinme kitabı, yani üşengeçlikten kurtulma da denebilir.
Üşengeçliği yenmek isteyip de böyle güzel bir kitabı kaçırmak istemezdim ben açıkçası.

Bir soru sorayım: Önce istek mi gelir yoksa eylem mi? İstek dediyseniz yanılıyorsunuz. Çoğu kişi gibi siz de önce motivasyon ve isteğin sonra da eylemin geldiğini düşünüyorsunuz. Eğer bir işe başlamak için motivasyon ve isteğin gelmesini beklerseniz daha çok beklersiniz. Ani heveslerden öteye geçmez. Önce eylem gelir sonrasında istek gelir. İşi yaptıkça ve yapabildiğinizi gördükçe isteğiniz artacak. Önemli olan duran bir arabayı itmek gibi ilk hareketi sağlayabilmektir.

Geri
Yukarı