UNICEF: Türkiye, 15 Yaşındaki çocukların Hayatından En Az Memnun Olduğu Ülke

TU9'daki herhangi bir universitede Lisans Informatik (CS) okumayi planliyorum, Yuksek Lisans/Doktora icin de Ivy League okullar icin cabalayacagim, hadi bakalim.

Umarim 3 yil sonrasinda euro to tl 20 olmaz.

Bilmem bence boş vakıf bağışı ve saraya 10Klık musluk almasak daha iyi şeyler olabilir ha ne dersin villa isteyen yok zaten daha rahat bir yaşam istiyorlar asgari ücret kurtarmıyor insanlar yoksulluktan intihar ediyor sence bu normal mi?
Sende asgari ucretle calismamani saglayacak bir donanim edin o zaman, ne dersin? Ben sistem kotu degil demiyorum ama siz buyuk miktarda maas almak icin cabalamiyorsaniz ne diyebilirim ki?

Sende asgari ucretle calismamani saglayacak bir donanim edin o zaman, ne dersin? Ben sistem kotu degil demiyorum ama siz buyuk miktarda maas almak için cabalamiyorsaniz ne diyebilirim ki?

Ablam KPSS'den 93 aldı insanlar 80 ile atanırken torpili yok diye atanamadı ben zeki bir insan değilim ama benim de rahat yaşamaya hakkım var sorun şu asgari ücret ile bile böyle açlık çekmemek gerekiyor.

Sende asgari ucretle calismamani saglayacak bir donanim edin o zaman, ne dersin? Ben sistem kotu degil demiyorum ama siz buyuk miktarda maas almak icin cabalamiyorsaniz ne diyebilirim ki?
Hocam sen devletin neyini savunuyorsun? Her türlü size göre ülkenin hali çok iyi. Gelişmiş ülkelerin çoğunda asgari ücret ile insanlar lükse kaçarak çok rahat geçiniyor. Çay 4 birim Para. Türkiye'de 30TL.

Devlet üretmediği araçtan üretenden daha çok kar ediyor. Zaten dolar yüksekliğinden araçlar pahalı. Daha kendi karlarını koyuyor.

Amerika'da üniversite ilk sene hazırlık oluyor. Bu seneyi bitirdikten sonra yeteneğine göre bir bölüm seçiliyor. Üniversiteye girmek için sınava girmiyorsun.

Çoğu büyük ülkede bu sistem oturtulmuş iken bizler ayrı okullar mı açamıyalım? Tabi biz kimiz ki? Küçük ülkeyiz kim uğraşacak? O paraya Bodrum'a yeni bir saray yaptıralım. (!)
Bizim de bazi universitelerimizde hazirlik var ama sizin gibi dusunenlerin ne universiteyle ne de hazirlikla isi olmadigi icin bilinmiyor bile. Universiteden once sinav uygulanmasinin dezavantajini da anlamadim acikcasi. Ne fark ediyor tam olarak? Yine istedigin yere girebilirsin. Kimse doktor olmak isteyene sen kasap ol demiyor.

Ablam KPSS'den 93 aldı insanlar 80 ile atanırken torpili yok diye atanamadı ben zeki bir insan değilim ama benim de rahat yaşamaya hakkım var sorun şu asgari ücret ile bile böyle açlık çekmemek gerekiyor.
Haklisin. Benim demek istedigim calismayip bir seyler elde etmek isteyenler icin. Ablanin atanamamasi sistemin kotulugu. Asla da sistemi savunmam ama sistem kotu diye calismayani hakli gormem kesinlikle.

Kimse doktor olmak isteyene sen kasap ol demiyor.
Bir köyde yaşayıp, sobalı okulunda birkaç hocasının desteğini arkasına alarak elindeki alabildiği sadece birkaç kitapla bir şeyler başarmaya çalışan çocukla; özel okulunda istediği kadar kitabıyla, istediği kadar hocasıyla çalışan çocuk aynı sınava giriyor. Sizce doktor olmak isteyen bu iki arkadaşın şansları eşit mi gerçekten?

Bizim de bazi universitelerimizde hazirlik var ama sizin gibi dusunenlerin ne universiteyle ne de hazirlikla isi olmadigi icin bilinmiyor bile. Universiteden once sinav uygulanmasinin dezavantajini da anlamadim acikcasi. Ne fark ediyor tam olarak? Yine istedigin yere girebilirsin. Kimse doktor olmak isteyene sen kasap ol demiyor.
Ülkede sen o gireceğin üniversitenin hazırlığına başlamak için bütün derslerin sınavına girmek zorundasın anlasan da anlamasan da. Eğitim sistemi iyi olan ülkelerde rastgele sınavsız bir üniversiteye giriyorsun ve hazırlık sınıfı sonu yeteneğine göre bir bölüme gidiyorsun. Tabi sınavsız.

Yeni konular

Geri
Yukarı