UNICEF: Türkiye, 15 Yaşındaki çocukların Hayatından En Az Memnun Olduğu Ülke

Yurt dışında insanlar 1 asgari ücrete PS5 alıyor, 7-8 asgari maaş ile araba alıyorsun.
Ben aksini iddia etmedim ki. Surekli birilerini kotuleme cabasinda oldugunuz icin bunlari soylediginizi dusunuyorum. Donanimli biriyseniz yerlesmeniz taktirinde siz de ev, araba, PS5 alabilirsiniz.
Ülkede sen o gireceğin üniversitenin hazırlığına başlamak için bütün derslerin sınavına girmek zorundasın anlasan da anlamasan da. Eğitim sistemi iyi olan ülkelerde rastgele sınavsız bir üniversiteye giriyorsun ve hazırlık sınıfı sonu yeteneğine göre bir bölüme gidiyorsun. Tabi sınavsız.
Tabii zaten sayisal okumak isteyen adamin hem TYT'yi hem AYT'yi yanlissiz yapma zorunlulugu var, dogru.

Ben aksini iddia etmedim ki. Surekli birilerini kotuleme cabasinda oldugunuz icin bunlari soylediginizi dusunuyorum. Donanimli biriyseniz yerlesmeniz taktirinde siz de ev, araba, PS5 alabilirsiniz.
Aylık en az 30bin TL maaş alman lazım. Bir doktor bile sadece en fazla 10bin TL maaş aldığını düşünürsek zor. Boş boş bilmeden neyi savunuyorsunuz? Hala anlamış değilim.

Tabii zaten sayisal okumak isteyen adamin hem TYT'yi hem AYT'yi yanlissiz yapma zorunlulugu var, dogru.

Asgari ücret alan çöpcü bile rahat yaşamalı dostum, yarım ekmeğe muhtaç olacak kadar değil.

Alırız ama onlar kadar kolay onlar kadar sıkıntı çekmeden almamış imkansız.

Haklisin. Benim demek istedigim calismayip bir seyler elde etmek isteyenler için. Ablanin atanamamasi sistemin kotulugu. Asla da sistemi savunmam ama sistem kotu diye calismayani hakli gormem kesinlikle.

Anlıyorum demek istediklerini hocam ama asgari ücret ile bile bir şeyler yapabilmek gerekiyor teknoloji lüks olmamalı.

Bir köyde yaşayıp, sobalı okulunda birkaç hocasının desteğini arkasına alarak elindeki alabildiği sadece birkaç kitapla bir şeyler başarmaya çalışan çocukla; özel okulunda istediği kadar kitabıyla, istediği kadar hocasıyla çalışan çocuk aynı sınava giriyor. Sizce doktor olmak isteyen bu iki arkadaşın şansları eşit mi gerçekten?
Ben Capa Fen'de okuyorum benim sinifimdakilerin cogu Istanbul disindan gelen varliksiz insanlar. Yine de siz daha iyisini bilirsiniz.
Anlıyorum demek istediklerini hocam ama asgari ücret ile bile bir şeyler yapabilmek gerekiyor teknoloji lüks olmamalı.
Kesinlikle. Zaten o yuzden sistemi asla savunmam ama goz gore gore calismayip asgari ucretten yakinan insani da savunmam ayni zamanda.

Mesajı yazdım sonra göndere bastım sonra ünlemi unuttuğumu fark ettim, ondan sonra iki mesaj gönderince çoklu mesaj banı gelmesin diye o an panikledim onu düzelttim :)(evet bandan korkuyorum 😅) . Sonra bir geldim ne göreyim, 27 bildirim konu kilit falan millet hep ciddi cevaplamış 😃. Bir tek sen tahmin etmişin hocam ironi olduğunu.

Ufaktan bir başlayalım. 8. sinıf lise sınavına gidiyor. Burada aile baskısı, iyi okula girecekmiyim kaygısı var. Liseye bir sekilde girdik, olduk 12. sınıf. Gene 8. sınıfta olduğu gibi bu seferde hangi bölümü kazancam, daha dogrusu kazanabilecek miyim kaygısı çıkıyor. Üniversiteyi kazandin KYK bursu aliyorsun. Ayda 400-500 lira aldığın paranın yarısını yurda veriyorsun. Kaldı sana 200 lira, ailede az uz bişey gönderse yaklaşık 500-600 lira, veya daha fazlası, cebinizde. Daha anlatmiyacagim. Üniversite bitti KYK kredin mezun olur olmaz borc hanene yazıldı. Daha iş bulamadin. İşsizlik durumu, iş bulma durumu ülkede belli. Sonra neden memnun değiliz..

Son düzenleme:

Geri
Yukarı