Unity rect transform otomatik yapılabilir mi?

yasinozdmr0

Decapat
Daha fazla  
Merhaba Unity de oyunum var ve bu oyunda çok fazla buton image vs var. Çok fazla rect transform ayarlaması yapmam gerekiyor. El ile yapmak yerine otomatik yapma var mı?

Önceden oraya belirli transformlar atabilirsiniz. Genel bir scriptte bu transform değerlerini tutarsınız. Atıyorum 9 farklı bölge belirlediniz. Sonra istediğiniz butonların transformunu kodda start fonksiyonunda bu noktalardan birini seçersiniz. Ve oyun başladığında otomatik oraya gider. Sorununuzun cevabı tam olarak bu mu bilmiyorum fakat bu şekilde kullanılabilir

Önceden oraya belirli transformlar atabilirsiniz. Genel bir scriptte bu transform değerlerini tutarsınız. Atıyorum 9 farklı bölge belirlediniz. Sonra istediğiniz butonların transformunu kodda start fonksiyonunda bu noktalardan birini seçersiniz. Ve oyun başladığında otomatik oraya gider. Sorununuzun cevabı tam olarak bu mu bilmiyorum fakat bu şekilde kullanılabilir.

Çok mantıklı fakat bu değil. Mesela tek tıkla butonumun çevresini kendi kaplasın ben kendim kaplamakla uğraşmayayım.

Boyut ayarlaması için Rect transform bileşenine gelin ardından o alttaki kareye basın. Oradan seçtiğiniz kısımlara ( örneğin sol üst köşeye bastınız ) otomatik olarak sabitlenir canvasın o objesi. Aynı objenin boyutunu arttırmak için de sağ taraftaki stretch seçeneklerinden seçim yapabilirsiniz. 4 yana genişlet sağa sola doldur gibi. Aynı zamanda alt tuşuna basarsanız da daha farklı seçenekler ve daha farklı genişletme seçenekleri görebilirsiniz. Geç cevap için kusura bakmayın
1626201745217.png
1626201753673.png

Boyut ayarlaması için rect transform bileşenine gelin ardından o alttaki kareye basın. Oradan seçtiğiniz kısımlara ( örneğin sol üst köşeye bastınız ) otomatik olarak sabitlenir canvasın o objesi. Aynı objenin boyutunu arttırmak için de sağ taraftaki stretch seçeneklerinden seçim yapabilirsiniz. 4 yana genişlet sağa sola doldur gibi. Aynı zamanda alt tuşuna basarsanız da daha farklı seçenekler ve daha farklı genişletme seçenekleri görebilirsiniz. Geç cevap için kusura bakmayınEki Görüntüle 1106523Eki Görüntüle 1106524

Çok teşekkürler yüksek ihtimal aradığım cevap bu ama deneyeceğim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı