Upgrade mi, yeni sistem mi?

Hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    12
Bence yatırım yapma. Şu anki hali ile devam et. Elinde bütçen varsa birikim yap. İleride sıfır yeni nesil bir sistem toplamaya bakarsın. Zaman geçince ihtiyaçlar değişebiliyor. O yüzden birikim yapman daha mantıklı.
Her geçen gün her şeyin fiyatı arttığından emin olamıyorum zaten. Yenisi çıkınca eskisini alırım devri bile bitti.

Hangisi daha mantıklı ise o tercih edilmeli.
Ben de onu soruyorum hocam :)

Anket açtım bu arada farklı fikirler çıktığından katılabilirseniz çok iyi olur.

Her geçen gün her şeyin fiyatı arttığından emin olamıyorum zaten. Yenisi çıkınca eskisini alırım devri bile bitti.

Ben de onu soruyorum hocam :)

Anket açtım bu arada farklı fikirler çıktığından katılabilirseniz çok iyi olur.
Sisteminde küçük bir değişiklik yapacaksan upgrade ama büyük değişiklikler yapacaksan yeni sistemde olabilir. Beni pas geç hocam ikisi arasında karar veremem ne yazık ki. :)

Daha iyi bir sisteme geçmek istiyorum ama çok fazla masraf da yapmak istiyorum. Sizce sırasıyla işlemci, ekran kartı ve RAM takviyesi yapıp parçaları mı değiştirsem yoksa yeni bir DDR5 sistem mi kursam?
İşlemci olarak Ryzen 7 5800x3D'yi düşünüyorum. Ekleyebileceğim en iyi işlemci bu zaten, karta karar vermedim ama 4080-7900X bandında bir kart düşünüyorum. Son olarak RAM'i 32 GB'a yükseltip 2K bir monitör almayı planladım. Tabii bu bir süreç şeklinde olacak. Hepsini bir anda alamam. Veya yeni nesil kartları bekleyip DDR5 sistemlerin de ucuzlayacağını umup kendi sistemimle devam mı etmeliyim?

Sistem özelliklerim:

Ryzen 5 3600.
B450 Tomahawk Max.
Radeon RX 5700XT.
Corsair 2x8 GB RAM 3200MHz CL16.
Sharkoon silentstorm cool Zero 850W 80+Gold

Yapacağın upgrade parası ile alabileceğin yeni bir sistem daha kötü olur. Upgrade'ye kıyasla DDR5 RAM, anakart, kasa gibi şeylere para harcayım derken ekran kartı ve işlemciye çok daha az para kalıyor ve çok daha düşük performanslı bir sistem oluyor. 5800x3D ile 4080/7900 XTX Upgrade'i yapman çok daha iyi olur.

Yapacağın upgrade parası ile alabileceğin yeni bir sistem daha kötü olur. Upgrade'ye kıyasla DDR5 RAM, anakart, kasa gibi şeylere para harcayım derken ekran kartı ve işlemciye çok daha az para kalıyor ve çok daha düşük performanslı bir sistem oluyor. 5800x3D ile 4080/7900 XTX Upgrade'i yapman çok daha iyi olur.
darboğaz yapmaz mi o islemciyle ? ( bilmedigimden soruyorum)

Geri
Yukarı