LGA1155 upgrade mi, yeni APU sistem mi?

Elftelya997

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Bundan birkaç ay önce sizlerden ekran kartı için tavsiyeler almıştım. Sizlerin yardımıyla Msi 750TI aldım ve memnun bir şekilde kullanıyorum.
Fakat can sıkıcı bir problem yaşadım.

İşlemcimı değiştirmedigim için ani FPS düşüşleri yaşıyorum.

Şimdilerde kafamda yeni fikirler canlandırmaya başladım.

Ya şimdiki sisteme idarelik bir işlemci alicam ki bu gereksiz olacak bence.
Ya da yeni bir sistem toplayıp gönül rahatlığıyla birkaç yıl oyun oynayacağım.

Aklımda birkaç sistem var ama hangisi mantikli olur bunları sizlere sunmak ve detaylı bilgi almak için sizlerden yardımcı olmanızı istiyorum.

Genellikle Rust gibi oyunlar oynuyorum ayarların düşük olması canımı sıkıyor. Oyundan zevk almamaya başlıyorum.
Neyse ben sizere almayı planladığım birkac parçadan oluşan sistemleri yazayım.

1-
  • AMD FX x8 8300 AM3+ 3.3ghz işlemci
  • Msi 970a sli krait edition 970a soket am3+ Anakart
  • Kingston DDR3 8GB (2×4) Hyperx XMP beast 2133MHz bellek

2-
  • İntel skylake Core iş 6400 2.7GHz işlemci
  • Asus z170-p İntel z170 1151 soket DDR4 Anakart
  • Kingston DDR4 8GB hyperx furyası Black 2133 bellek

3-
  • AMD A10 7870k soket fm2+ 3.9GHz işlemci
  • Msi a68hm-e33 v2FM2+ DDR3 Anakart
  • Kingston DDR3 8GB (2×4) Hyperx XMP beast 2133 bellek

Elimde almış olduğum Msi 750ti model ekran kartım, 500watt PSU ve bana yetecek kadar depolama sağlayacak disklerin mevcut.

Kasa olarakta zamanın z3 Plus modelini almayı planlıyorum.

Maksimum limitim 1200TL civarı.
Bu toplamış olduğum sistemin beni uzun bir süre rahatlıkla oyun oynatır diye düşünüyorum.

Sizlerinde tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu topladığım sistemler nasıl eksileri artıları var mı bi yardımcı olursanız sevinirim.

Şu an kullandım sistemine yazayım uygun bir işlemci almayı miyim? Yoksa yeni bir sisteme gecmeli miyim?

Anakart: Asus'un P8 H61-M LX3 Plus r2.0
İşlemci : İntel Celeron G1610 LGA1155
Ekran kartı: Msi 750ti 2GB 128bit
RAM: 6GB Kingston 1333GHz DDR3

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiyem yeni güncel bir sisteme geçip ileride ekran kartını upgrade yapman şeklinde olacaktır. Yani 2 seçmek daha mantıklı fakat z170 yonga setli bir ana kart alma gereksiz işlemcinde K ibaresi yok zaten. O.C yapılabiliyor fakat gereksiz olduğunu düşünüyorum uğraşmaya da gerek yok bence. Bu işlemci çok güçlüdür merak etme sadece fazla masraf olmasın diye i5 6400 in bir model düşüğünü seçtim istersen i5 6400 yap ileride de ekran kartını upgrade edersen on numara sistem olur.

Dosya Ekleri

• upgarde.png
    upgarde.png
    52,8 KB · Görüntüleme: 265
Hoca yapma parana yazık neden yeni bir sisteme tekrar para veriyorsun. Boş yere anakart ve Ram alacaksın. Soket 1555 işlemciler hala çok güçlü. Biraz araştırma ile 3. Nesil bir i5 işlemci alırısın ortalama 400 tl eder. Bu sana gayet yeterli olur. Eğer biraz daha bütçe varsa i7 alırısın.

Yorumlarınız için teşekkürler. Ceza aldığım için şimdi yazabiliyorum.

Şimdi sistemime yatırım yapsam beni ne kadar götürür ve ne kadar iyi olur.

Ki bana pek mantıklı gelmiyor.
Eski sistem nede olsa.
Aslında bir yerde iyi olacak çok fazla para harcamam.

Birde amd sistemleri niye hiç onermiyorsunuz.

Amd sistem kullan yakın birkaç arkadaşım var gayet memnun olduklarını söylüyorlar.

Birde İ3 çift çekirdekli olduğu için pek yanaşma diyorlar. İleri doğru oyunlarda sıkıntı çekebilirmisim.

Beni bi aydinlatabilirseniz sevinirim.

Zaten senin almayı düşündüğün birinci ve üçüncü sistemdeki işlemcilerin tek çekirdek performansı 3. Nesil bir i5 işlemciden düşük. Gelelim Skylake olayına. Aynı soruyu bende sordum. Bendede 4. Nesil i5 işlemci var ve arkadaşlar geçmeye değmez dedi. Intel işlemci pazarında tek olduğu için her nesilde azar azar performans artışı yapıyor. Bu zamanda ikinci nesil bir i5 işlemci bile çok rahat yetiyor. Benim söyleceğim bu kadar. Para benim için sıkıntı değil diyorsan değiştir.

Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Simdı ben eski sisteme en az bi i5 almam gerekli ve 600tl gibi bir meblağ ödemem gerekiyor. Zaten 600verebilmisken üstüne biraz daha yeni bir sisteme geçmek istiyorum.
Tabi bu beni 1ay kadar ileriye atıyor.

Dostum 3. Nesil bir i5 sıfır bulamazsın. İkinci el alabilirsin. İşte burada demek istediğim hem sisteme gereksiz yere para yatırmış olmayacaksın hem de performansın istediğin seviyeye gelecek. Dersen ben ikinci ele bulaşmam, o zaman sıfır almayı düşün. Tekrar söylüyorum ikinci el ortalama 400 Tl bulabilirsin, belki daha da ucuza bulursun.

Ama yeni nesil alacak olsan i5 6400 720 Tl Ddr4 Ram 200 Tl Z170 Anakart 500 Tl. Toplam: 1420 Tl. Upgrade yaparım dersen, i5 3.nesil 400 Tl 4Gb Ddr3 1333 Mhz Ram 70 Tl Toplam 470 Tl. Aradaki fark Neredeyse 1000 Tl. Performans farkı en fazla 5 Fps. Karar senin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı