Yeni Sistem mi? Upgrade mi?

arda511

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Core 2 Duo ve HD 6570 sistemim var. Bir de çok az kullandığım bi laptop var. Ama laptop tam olarak bana ait değil. Core 2 Duo sistemi upgrade yapıp Core 2 Quad, GTX 750 Ti (2. El), ve Samsung 850 Evo SSD almayı planlıyordum. Fakat bunları yapsam 1/2 sene sonra gene sıkıntı yaşayacağım. Masaüstü bilgisayarı satıp ve laptopu satabilirsem i5 4460 işlemci ve R9 380 ekran kartlı PC toplamayı düşünüyorum. Ama bunun için para biriktirmem gerekecek ve baya uzun sürecek. Oyun pek oynamıyorum. Sadece ara sıra arkadaşlarımla Counter Strike atıyoruz. GTA 5'i sistemim kaldırıyor ama en düşük ayarlarda 25 FPS civarı alıyorum. En azından bi 50 FPS Medium ayarlarda oynamak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Yeni sisteme gerek var mı? Yoksa bu sistemi upgrade mi yapayım?

GTX 750 Ti, GTA V'i eğlenmeye yetecek ayarlarda oynatabilen bir kart. Fazla oyun oynamıyorsanız uzun süre sizi idare edecektir, boşuna para harcamaya gerek yok. 4GB'lık modeli bu süreyi uzatmakta büyük bir etken. Oyunlar geliştikçe aynı ayarlar için istenen VRAM miktarı gittikçe artıyor. Yeni bir teknoloji ile 1GB'lık ekran kartlarında Ultra ayarlar açana kadar bu böyle devam eder. Tam olarak size ait olmayan bir dizüstü bilgisayarı satmayı planlamak yerine parça yükseltme işlemi yapabilirsiniz. AMD yerine NVidia tercih etmekten geri durmayın. Düşük fiyata aynı FPS veren modelleri var evet, ama kart çalışmadıktan sonra kaç FPS verdiğinin bir önemi yok. Mülk ile övünmek olur sadece. 750 Ti, 850 Evo SSD, 4 çekirdekli güzel bir işlemci ile az bütçe kullanarak ufak bir canavar yapmış olursunuz. 1-2 sene sonra sıkıntı falan da yaşamazsınız, işlemci seçiminizde biraz özen göstermeniz yeterli.

Bende öyle düşündüm Xeon E5450 işlemciler ufak bi modifikasyonla LGA775 anakarta takılabiliyormuş ve Q9650 ile eşdeğer performans veriyormuş. RAM'i de Max. 4 GB yapabilirim. Çünkü anakartın 4 GB üstüne desteği yok (ECS G31T-M9). Bir de bu anakartın GTX 750 Ti'yi çalıştırabileceğinden emin değilim. Sizce sorun çıkar mı? Bir de güç kaynağım Everest 12V kanalından 17 Amper veriyor yani 204W. Bu güç kaynağı yeter mi?

1 x PCI Express x16 slot desteği var anakartınızda, ekran kartını çalıştırması gerekir yani.

PSU konusu biraz sıkıntılı sanırım, birkaç farklı siteye baktım. Çoğunluk 12V kanalından 20A veren 400W'lık bir PSU alın diyor. Yeter diyen de var ama dediğim gibi çoğunluk PSU gerekir demiş.

RAM desteği için anakart sayfasında şöyle bir yazı mevcut:
Dual-channel DDR2 memory architecture
º 2 x 240-pin DDR2 DIMM socket support up to 4 GB
º Support DDR2 667/800 MHz Memory
Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS.
For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation

Özellikle ben de kırmızı ve kalın yaptım son kısmı, sitede o şekilde yazılmış. Bu anakartların sitelerindeki RAM limitlerine artık güvenemiyorum. g6-1010et dizüstü bilgisayarım için de maksimum 4 yazıyordu, 8 taktım çalıştı. 2x8 taksam ne olurdu bilmiyorum belki o da çalışacaktı.

İşlemci seçimi size kalmış LGA 775 kullanmadım, biraz araştırdım ama hangi işlemciyi önereceğimi bilemedim.

Ben en iyisi sıfırdan PC toplamaya bakayım. Çünkü 4 GB üstüne çıkabileceği kesin değil ve masraflı olacak. Laptobu izin alıp satmaya çalışacağım. Sadece abim ve ben kullanıyorum. Eğer satarsam i5 4460 ve R9 380 PC toplayacağım. Şimdilik bu bilgisayarla idare edip şubat tatilinde veya yaz tatilinde PC toplayabilirsem toplayacağım.

Arkadaşlar bir türlü karar veremedim ama zaten çok oyun oynamadığım için bu bilgisayara upgrade yapmak mantıklı geldi. Şubat tatilinde bir tane Samsung 850 EVO 120 GB SSD - Asus STRIX GTX 750 Ti ve Q9XXX serisinden bir işlemci alacağım. RAM'ide 4'e çekeceğim. Yaklaşık 800 TL tutuyor. Sizce doğru bir yatırım olur mu? Eğer bi kere deneyeceğim anakart desteklerse RAM'i 8 GB'ta yapabilirim. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada birde PSU'yu aynı bırakacağım ona para vermek istemiyorum inşallah bir sorun çıkartmaz. (Everest 17A=204 Watt)

@Recep Baltaş @Ali Güngör @Murat5038 abi sizce ne yapayım?

Arkadaşlar bir türlü karar veremedim ama zaten çok oyun oynamadığım için bu bilgisayara upgrade yapmak mantıklı geldi. Şubat tatilinde bir tane Samsung 850 EVO 120 GB SSD - Asus STRIX GTX 750 Ti ve Q9XXX serisinden bir işlemci alacağım. RAM'ide 4'e çekeceğim. Yaklaşık 800 TL tutuyor. Sizce doğru bir yatırım olur mu? Eğer bi kere deneyeceğim anakart desteklerse RAM'i 8 GB'ta yapabilirim. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada birde PSU'yu aynı bırakacağım ona para vermek istemiyorum inşallah bir sorun çıkartmaz. (Everest 17A=204 Watt)

@Recep Baltaş @Ali Güngör @Murat5038 abi sizce ne yapayım?
Öncelikle o PSU yetersiz. 4GB RAM ile oyunlarda takılma vs. sorunlar ile karşılaşabilirsin. Ayrıca o işlemci 2 çekirdekli olduğu için GTA 5 ve benzeri oyunlarda sıkıntı çekebilirsin. Kısacası boşa yatırım yapmış olursun.

İ3+ GTX 750Ti tabanlı bir sistem senin için yeterli olacaktır diye düşünüyorum eğer bütçen az ise.

Aslında dediğin gibi ekran kartı+ SSD'yi ve yanına bir tane 500w güç kaynağını alıp(SSD'yi çıkarabilirsin tabiki de), eski sistemin ile kısa süreliğine kullanabilirsin. Ondan sonra da sistemin geri kalan parçalarını toplarsın, yepyeni bir sistemin olur. Ayrıca bunu istediğin zaman yapabilirsin!

İlk olarak şuan elinde olan parçaları bilmediğimden öneri yapamam. Ancak LGA775 çok eskide kaldı ve herkese de o tür sistemlere upgrade olmaz dediğimi görmediniz heralde.
Kısaca yeni sisteme geçin geçeceğiniz zaman elinizdeki bütçeyi belirtip etiketlersen öneri veririz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı