USB-C to USB-C tavsiyesi

donttouch

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Halihazırda kullandığım Lenovo Thinkpad bilgisayarım var. Ve bu cihazda 1 adet USB-C yuvası mevcut. Bu USB-C yuvası ile bilgisayarı şarj ediyorum. Aynı zamanda bu yuvadan monitör için de görüntü de alabiliyorum.

Sormak istediğim soru, bu USB-C yuvasını hangi çoğaltıcı ile çoklayabilirim? Yani 1 adet olan USB-C yuvasını bir Hub ile en az 2 olmak koşuluyla arttırıp, laptopun şarj cihazıyla bilgisayarımı şarj edip, aynı zamanda 1 tane de DP to USB-C kablo alıp monitöre görüntü vermek istiyorum.

Bu iş için herhangi bir Hub var mıdır?

Teşekkürler.

USB-C HUB'lar bunun için var zaten. MacBook'larda bu şekilde çözülüyor. HUB ile HDMI'dan görüntü aktarıp üzerindeki USB-C ile şarj edebilirsiniz. DP to USB-C kısmı için çok pahalı dock station gerekir.

USB-C HUB'lar bunun için var zaten. MacBook'larda bu şekilde çözülüyor. HUB ile HDMI'dan görüntü aktarıp üzerindeki USB-C ile şarj edebilirsiniz. DP to USB-C kısmı için çok pahalı dock station gerekir.

Hocam cevap için teşekkürler. Yalnız bilgisayarda zaten hdmi var. Bunu nasıl bir artısı olacak.

Hocam cevap için teşekkürler. Yalnız bilgisayarda zaten hdmi var. Bunu nasıl bir artısı olacak.

HDMI portu olmadıgını varsayarak önerdim hocam. Eğer DP kullanmak istiyorsanız HUB kesmez, üzerinde DP olan bir dock station lazım ancak dediğim gibi onlar da pahalıdır.

DP'yi USB-C Thunderbolt portu üzerinden değil de düz DP ile kullanmak isterseniz daha uygun fiyatlı alternatifler de var.

HDMI portu olmadıgını varsayarak önerdim hocam. Eğer DP kullanmak istiyorsanız HUB kesmez, üzerinde DP olan bir dock station lazım ancak dediğim gibi onlar da pahalıdır.

DP'yi USB-C Thunderbolt portu üzerinden değil de düz DP ile kullanmak isterseniz daha uygun fiyatlı alternatifler de var.

evet hocam nerdeyse bilgisayar parası kadar.

şöyle bir şey var ama dediğim gibi type-c portum 1 tane maalesef.
Ayrıca benim bilgisayarda hdmi 1.4b mevcut ilk verdiğiniz linkteki hdmi hub alsam. 2k çözünürlükte kaç hz alırım acaba?

Son düzenleme:
evet hocam nerdeyse bilgisayar parası kadar.

şöyle bir şey var ama dediğim gibi type-c portum 1 tane maalesef.
Ayrıca benim bilgisayarda hdmi 1.4b mevcut ilk verdiğiniz linkteki hdmi hub alsam. 2k çözünürlükte kaç hz alırım acaba?

O sürüm ile 2K'da en az 75Hz alırsınız hocam. Eğer 2K 60-75 Hz gibi bir hedefiniz varsa sorun olmaz.

O sürüm dediğiniz bilgisayarımda mevcut olan hdmi 1.4b sürümü mü? Eğer kastınız 1.4b ise maksimum 60 hz alabiliyorum.

Ekran görüntüsü 2022-05-06 201259.png
Ekran görüntüsü 2022-05-06 201259.png

O sürüm dediğiniz bilgisayarımda mevcut olan hdmi 1.4b sürümü mü? Eğer kastınız 1.4b ise maksimum 60 hz alabiliyorum.

Eki Görüntüle 1380097Eki Görüntüle 1380097

HDMI 1.4 normal şartlarda 75 Hz destekliyor hocam Wikipedi'den bakabilirsiniz. Yukarıda attığım Ugreen HUB alınırsa ondaki HDMI 2.0 sürümüne sahip ki HDMI 2.0 2K çözünürlükte 144 Hz tazeleme sunuyor.
DP ile kullanmak istiyorsanız ya 1500 TL'ye Dock Station ya da elinizdeki monitörü satıp Type-C girişine sahip bir monitör almalısınız. Type-C girişli monitörlerde cihazı aynı anda hem şarj edip hem de görüntü aktarabilirsiniz üstelik monitör üzerindeki USB girişlerini de kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı