Userbenchmark.Com'un Yanlış Anlaşılmalar Sonucu Yasaklanması

Oyun performansı sadece tek çekirdek performansına bağlı bir olgu değildir. Birçok unsur oyun performansını oluşturur. Örneğin R5 3600'ın (200$) tek çekirdek performansı i5 9600K'dan (260$) biraz daha iyi olmasına rağmen oyunlarda biraz geride kalıyordu.

Userbenchmark'a gelecek olursak, sitedeki "user rating" kısmı tamamen falso. Bilgisi olmadan fikri olan insanların ne dediğinin önemi yok, istediği puanları verebilirler. i5 9400F'i alıp 9700K'nın üstüne koyan bir sıralama sistemi üzerine bir şey yazılmaz. Ama Userbenchmark böyle düşünmüyor. Tam aksine bu puanları kendi sıralamasındaki ilk ölçek olarak kullanıyor. cpu.userbenchmark.com adresine ilk kez girerseniz, işlemci sıralamasını "user rating" üzerine yapıyor.

İkincisi, test sonuçları. Userbenchmark'ın testlerinde en önemli faktörün oyun performansı olduğunu varsayıyorum. cpu.userbenchmark.com sitesine yine giriyoruz. Bu sefer işlemcileri "Avg. bench %" yani ortalama sonuçlarına göre sıralıyoruz. Listenin üst kısmı Intel'in amiral gemileriyle dolu, bu şaşırtıcı değil. Oyun performansları bir miktar daha iyi. Peki aşağı inince AMD'nin başladığı yerde ne görüyorsunuz?

2020-08-10 12_25_10-CPU UserBenchmarks - 1258 Processors Compared - Brave.png

Peki gerçeklere bakınca ne görüyoruz? R5 3600'ün bile i5 10400'den daha iyi performans veriyor olduğunu görüyoruz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada daha önce bir konu açmıştım: Userbenchmark Üzerine - Technopat Sosyal

Hatta UserBenchmark yerine güvenilir ve test metodolojisi olan siteleri paylaştım: İnterneti Verimli Kullanma Rehberi - Technopat Sosyal

Bunları izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Oyun performansı sadece tek çekirdek performansına bağlı bir olgu değildir. Birçok unsur oyun performansını oluşturur. Örneğin R5 3600'ın (200$) tek çekirdek performansı i5 9600K'dan (260$) biraz daha iyi olmasına rağmen oyunlarda biraz geride kalıyordu.

Userbenchmark'a gelecek olursak, sitedeki "user rating" kısmı tamamen falso. Bilgisi olmadan fikri olan insanların ne dediğinin önemi yok, istediği puanları verebilirler. i5 9400F'i alıp 9700K'nın üstüne koyan bir sıralama sistemi üzerine bir şey yazılmaz. Ama Userbenchmark böyle düşünmüyor. Tam aksine bu puanları kendi sıralamasındaki ilk ölçek olarak kullanıyor. cpu.userbenchmark.com adresine ilk kez girerseniz, işlemci sıralamasını "user rating" üzerine yapıyor.
Evet, %100 saçma ve fanboy'ların sevdiği işlemcileri sıralamaktan başka bir işe yaramıyor.
Fakat zaten site orada yazdığı gibi "En iyi işlemci" sıralaması değil "En iyi oy almış işlemci" sıralaması sunuyor :D
Site adından da anlaşıldığı gibi kullanıcı oyu ve test puanı odaklı bir site ve bunu vurgulamasından daha doğal bir şey yok. Bence problem yok.
Oraya göre işlemci sıralaması yapacak insanı zaten bu siteyi yasaklayarak durduramayız :)

İkincisi, test sonuçları. Userbenchmark'ın testlerinde en önemli faktörün oyun performansı olduğunu varsayıyorum. cpu.userbenchmark.com sitesine yine giriyoruz. Bu sefer işlemcileri "Avg. bench %" yani ortalama sonuçlarına göre sıralıyoruz. Listenin üst kısmı Intel'in amiral gemileriyle dolu, bu şaşırtıcı değil. Oyun performansları bir miktar daha iyi. Peki aşağı inince AMD'nin başladığı yerde ne görüyorsunuz?

Eki Görüntüle 635588

Peki gerçeklere bakınca ne görüyoruz? R5 3600'ün bile i5 10400'den daha iyi performans veriyor olduğunu görüyoruz.
Userbenchmark, effective CPU Speed'in gecikmeye bağlı olduğunu (öyle değerlendirdiklerini) söylüyor.

Buna da (Effective speed) göreceli diyebiliriz. Sonuçta o hız dünya genelinde türlü türlü şeyler ile ölçülüyor, tek çekirdek, çok çekirdek performansı gibi bir olgu değil.

Teknik açıdan ne kadar doğru bilemem. Belki de saçmalıktan ibarettir. Ve belki de tüm o sıralama yanlış. Ve belki de Userbenchmark intel'den 10 milyon dolar alıyor.

Benim bu sitenin yasağını kaldırmaya çalışmamın sebebi sitenin öne çıkardığı mükemmel anlamlı (!) user ratings ve türevi saçmalıklar değil; single core, multi core, quad core gibi performanslardan yararlanabilmek, "Sistemim eskisinden daha kötü performans veriyor" diyen birine userbenchmark'ın yazılımını önerip binlerce insanın ortalama performansı ile karşılaştırıp değerlendirme yapmasını sağlamak gibi şeyler.

Sitenin popüleritesi ve test yaptıran insan sayısı felaket yüksek rakamlara ulaşabiliyor.

Adamlar doğru bilgi veriyor gibi görülüyor ama öyle değil arkadaşlar. Örnek 3600 kalitesiz bir anakarta bağlarsan tam performans alamazsın yada overclock konusunda kötü olur. Yani kimse bunun net bilgisini veremez.

Adamlar doğru bilgi veriyor gibi görülüyor ama öyle değil arkadaşlar. Örnek 3600 kalitesiz bir anakarta bağlarsan tam performans alamazsın yada overclock konusunda kötü olur. Yani kimse bunun net bilgisini veremez.
Bu bilgiyi adamlar vermiyor ki?

Bir sürü insanın test ortalamasını gösteriyor site.
Screenshot_20200812-150043_Chrome.jpg

380 bin kişi test yaptırmış.
Hepsinin anakartı da çöp değildir herhalde.

Bu bilgiyi adamlar vermiyor ki?

Bir sürü insanın test ortalamasını gösteriyor site.
Eki Görüntüle 637297

Hocam herkesin anakartı kasası soğutma performansı fanı farklı. İşlemci kimisinde iyi soğutulur kimisinde iyi soğutulmaz ve iyi performans alınmaz. Bu değerlere bakıp işlemci almak sağa sola bakmadan asfalt yolu geçmeye benzer. İşinizi tehlikeye neden atıyorsunuz. Seçeceğiniz anakart ve işlemciyi Google'da aratın hangi ekran kartı ve hangi sistemde nasıl performans verdiğine bakın.

Hocam herkesin anakartı kasası soğutma performansı fanı farklı. İşlemci kimisinde iyi soğutulur kimisinde iyi soğutulmaz ve iyi performans alınmaz. Bu değerlere bakıp işlemci almak sağa sola bakmadan asfalt yolu geçmeye benzer. İşinizi tehlikeye neden atıyorsunuz. Seçeceğiniz anakart ve işlemciyi Google'da aratın hangi ekran kartı ve hangi sistemde nasıl performans verdiğine bakın.

Bu testi yapan kişilerin hepsi mi CPB kapatıp yüksek sıcaklara maruz kalıyor? Herkes mi A320 çipset kullanıp düşük frekanslı bellek takıyor? Açıkçası performans anlamında gerçekleri daha doğru yansıtması açısından gerçek zamanlı test yapıp veya sizin de belirttiğiniz şekilde güvenilir benchmark kanallarından takip etmek daha sağlıklı ancak bu siteyi kullanan kullanıcı performanslarının ortalamasını görmezden gelmek biraz bana öngörüsel bir yaklaşım gibi geliyor ki zaten çoğu sonuca bakıldığı zaman özellikle de 1080p oyunculukta o belirlenmiş oran farklılıklarının gerçeğe dolaylı yönden de olsa yansıdığını net bir şekilde görebiliyoruz, @SkyRose bu noktada size katılıyorum, ama en nihayetinde bu tarz karşılaştırmalı sonuçları en optimum ve objektif bir şekilde değerlendirebilmenin yolu reel anlamda birebir sistem toplayıp veya toplanmış sistemlerin performans sonuçlarına güvenilir kanallardan veya kişilerden takip etmek. Her YouTube'da yayınlanan teste de güvenmemek lazım 🙂.

Bu testi yapan kişilerin hepsi mi CPB kapatıp yüksek sıcaklara maruz kalıyor? Herkes mi A320 çipset kullanıp düşük frekanslı bellek kullanıyor? Açıkçası performans anlamında gerçekleri daha doğru yansıtması açısından gerçek zamanlı test yapıp veya sizin de belirttiğiniz şekilde güvenilir Benchmark kanallarından takip etmek daha sağlıklı ancak bu siteyi kullanan kullanıcı performanslarının ortalamasını gözden gelmek biraz bana öngörüsel bir yaklaşım gibi geliyor ki zaten çoğu sonuca bakıldığı zaman özellikle de 1080P oyunculukta o belirlenmiş oran farklılıklarının gerçeğe dolaylı yönden de olsa yansıdığını net bir şekilde görebiliyoruz, @SkyRose bu noktada size katılıyorum, ama en nihayetinde bu tarz karşılaştırmalı sonuçları en optimum ve objektif bir şekilde değerlendirebilmenin yolu reel anlamda birebir sistem toplayıp veya toplanmış sistemlerin performans sonuçlarına güvenilir kanallardan veya kişilerden takip etmek. Her YouTube'da yayınlanan teste de güvenmemek lazım 🙂.

Böyle daha nice rehberler var. Bunlardan bakılıp öğrenilebilir. Öyle sitelere ya da YouTube kanallarına bakmaya gerek yok.

.

Böyle daha nice rehberler var. Bunlardan bakılıp öğrenilebilir. Öyle sitelere ya da YouTube kanallarına bakmaya gerek yok.

.

Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz? Burada başından beri performans sonuçlarının reel anlamda karşılaştırılmasından bahsediyoruz, hangi CPU/HDD veya GPU'yu nasıl tercih etmemiz gerektiğini veya performansa neyin etki edip etmediğini değil, söylediğim cümleleri bir daha gözden geçirip ona göre yorum yapın.

Bu arada yanlış anlamayın, emeğinize sağlık, rehberleriniz gayet yerinde ve özellikle bu konularda bilgi sahibi olmayan kişiler için yerinde ve güzel bir çalışma olmuş, yalnız sadece beklediğim cevabı bulamadım o kadar.

Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz? Burada başından beri performans sonuçlarının reel anlamda karşılaştırılmasından bahsediyoruz, hangi CPU/HDD veya GPU'yu nasıl tercih etmemiz gerektiğini veya performansa neyin etki edip etmediğini değil, söylediğim cümleleri bir daha gözden geçirip ona göre yorum yapın.
Kusura bakmayın ben yazarken yorumunuz görünmüyor bildirimde gelmiyor. Şimdi okuyorum.
Bu testi yapan kişilerin hepsi mi CPB kapatıp yüksek sıcaklara maruz kalıyor? Herkes mi A320 çipset kullanıp düşük frekanslı bellek takıyor? Açıkçası performans anlamında gerçekleri daha doğru yansıtması açısından gerçek zamanlı test yapıp veya sizin de belirttiğiniz şekilde güvenilir Benchmark kanallarından takip etmek daha sağlıklı ancak bu siteyi kullanan kullanıcı performanslarının ortalamasını görmezden gelmek biraz bana öngörüsel bir yaklaşım gibi geliyor ki zaten çoğu sonuca bakıldığı zaman özellikle de 1080P oyunculukta o belirlenmiş oran farklılıklarının gerçeğe dolaylı yönden de olsa yansıdığını net bir şekilde görebiliyoruz, @SkyRose bu noktada size katılıyorum, ama en nihayetinde bu tarz karşılaştırmalı sonuçları en optimum ve objektif bir şekilde değerlendirebilmenin yolu reel anlamda birebir sistem toplayıp veya toplanmış sistemlerin performans sonuçlarına güvenilir kanallardan veya kişilerden takip etmek. Her YouTube'da yayınlanan teste de güvenmemek lazım 🙂.

Haklısınız o konuda hocam. Her YouTube kanalına güvenmekte doğru değil. Ben her zaman ekran kartı bakarken www.techpowerup.com işlemci konusunda da kendi işlemci sitesine bakıyorum ve bugüne kadar çok şükür hiç sorun yaşamadım. Size de tavsiyem bu yöndedir. YouTube kanalları ya da böyle sitelere bakarak sistem bileşenleri seçmeyin sistem toplamayın.

Son düzenleme:
Kendin zaten sitenin hinlik peşinde olduğunu kıyaslamaların tutarlı olmadığını itiraf etmişsin. Yanlış anlaşılma dediğin kıyaslamalarda 5 yanlışa karşılık 1 doğru içeriyor ve yanlışlar insanların gözüne sokulup o tek doğru ufak detaylarda belirtiliyorsa sitenin yasaklanması ve yasaklı kalması çok doğru karardır. Şu var bu sitenin yasaklı olması bu siteden kendimin yararlanmayacağı anlamına gelmez arada bir yeni işlemciler çıktığında açar bakarım ama tutup bu site verilerini başkalarının tercihini etkilemek amaçlı kullanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı