Utangaçlık nasıl yenilir?

i310100F

Centipat
Daha fazla  
Bu sene okula yeni başladım ve öğretmenlere ve arkadaşlarıma yönelik utangaçlığım var. Sadece bu seneye özel değil, ortaokulda da böyleydi hala devam ediyor. Özellikle sınıftaki kızlardan çok utanıyorum. Bir şey soracağım mesela kafamda senaryo kuruyorum söyle diyeyim böyle diyeyim diye. Konuşurken gözlerine bile bakamıyorum. Bu utangaçlık nedeniyle maalesef red de edildim.
Bu konuda tavsiyeniz var mı? Nasıl daha "normal" gibi davranabilirim?

Bu sene okula yeni başladım ve öğretmenlere ve arkadaşlarıma yönelik utangaçlığım var. Sadece bu seneye özel değil, ortaokulda da böyleydi hala devam ediyor. Özellikle sınıftaki kızlardan çok utanıyorum. Bir şey soracağım mesela kafamda senaryo kuruyorum söyle diyeyim böyle diyeyim diye. Konuşurken gözlerine bile bakamıyorum. Bu utangaçlık nedeniyle maalesef red de edildim.
Bu konuda tavsiyeniz var mı? Nasıl daha "normal" gibi davranabilirim?

Seni bilmem ama bende sınıftan arkadaş edinince sınıftakilerle diyalog konusunda cesaretleniyorum. Biri ile konuşman gerektiğinde "en kötü ne olabilirki" diye düşün. Silgi istediğin için kimse seni dövmez :D

Devamlı bu durumun üstüne gitmek utangaçlığı yenmenin en kolay yoludur. Ne kadar utangaç ve asosyal isen o kadar daha bu durumun üstesine gitmen lazım. Mesela bir konuda utangaçlık yüzünden kötü duruma düştüğünü fark ettiğin an daha da konuşmaya başla ve göz temasını kaçırma.

Devamlı bu durumun üstüne gitmek utangaçlığı yenmenin en kolay yoludur. Ne kadar utangaç ve asosyal isen o kadar daha bu durumun üstesine gitmen lazım. Mesela bir konuda utangaçlık yüzünden kötü duruma düştüğünü fark ettiğin an daha da konuşmaya başla ve göz temasını kaçırma.
O Anda sanki hiçbir şey kontrolüm altında değilmiş gibi oluyor. Özellikle kızlarla konuşurken elimi kolumu nereye koyacağımı bile unutuyorum. Göz teması kurmakta oldukça zorlanıyorum.

O anda sanki hiçbir şey kontrolüm altında değilmiş gibi oluyor. Özellikle kızlarla konuşurken elimi kolumu nereye koyacağımı bile unutuyorum. Göz teması kurmakta oldukça zorlanıyorum.

Bende böyle oluyorum sokakta tek yürürken bile şaşırıyorum ne yapacağımı sanki herkes beni izliyor.

İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğüne veya size ne gibi tepkiler vereceğine takıntılı olmayın. Yaşanmamış senaryoları kafanızda kurgulamayın. Kimse sizi durduk yere yargılamaz. Rahat olun.

O Anda sanki hiçbir şey kontrolüm altında değilmiş gibi oluyor. Özellikle kızlarla konuşurken elimi kolumu nereye koyacağımı bile unutuyorum. Göz teması kurmakta oldukça zorlanıyorum.
Hocam olay da burda başlıyor, her utandığında daha da kızlar ile konuşmaya çalışmalısın. Aksi takdirde bir yerden sonra dalga konusu olursun ve bu seni daha da üzer.

Geri
Yukarı