Uykum var ama uyuyamıyorum

Ersin Zor

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu uykusuzluğumun üçüncü gecesi. İlk uyuyamadığım gece saat 22.40 falan, yattım saat 00.30'a kadar denedim uykuya dalamadım. Telefonda film izledim saat 02.30 falan. Sonra uykum geldi yattım uyudum. Ertesi sabah saat 14.20'de uyandım. O günüm gecesi de yine uyuyamadım saat 00.30'da yatmıştım. Saat 2.40'a kadar uyumaya çalıştım uyuyacağım derken 4.00'e kadar oturdum film izledim ve sabah 12.48'de kalktım. Bu gece de 2'de yattım uykumun gelmesini bekledim ve gerçekten geldi ama uyuyamadım bu saate kadar. Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Bu uykusuzluğumun üçüncü gecesi. İlk uyuyamadığım gece saat 22.40 falan, yattım saat 00.30'a kadar denedim uykuya dalamadım. Telefonda film izledim saat 02.30 falan. Sonra uykum geldi yattım uyudum. Ertesi sabah saat 14.20'de uyandım. O günüm gecesi de yine uyuyamadım saat 00.30'da yatmıştım. Saat 2.40'a kadar uyumaya çalıştım uyuyacağım derken 4.00'e kadar oturdum film izledim ve sabah 12.48'de kalktım. Bu gece de 2'de yattım uykumun gelmesini bekledim ve gerçekten geldi ama uyuyamadım bu saate kadar. Ne yapmamı önerirsiniz?

Kitap oku 30-35 sayfa.

Gözünü kapat 20 dakika bekle.

1 gün uyumayın, çok fazla uykunuz gelsin. Asla ve asla uyumayın, sonrasında istediğiniz vakit uyuyun. İsterseniz yarım saat gözlerinizi kapatın ama kapatın. Bunu bir şeyler hayal ederek süsleyebilirsiniz.

Benim uyku düzenim kaçtığında mesela saat 4.00'a kadar uyuyamazsam, o gün saat 19.00'a kadar uyumamaya çalışıyorum. Çünkü tekrardan uyku düzenimi düzenliyip 7.00-00.00 düzenine geri dönüyorum.

Benimde bir ara uyku düzenim bozuldu. Gece 11 veya 12 gibi yatıyordum ve sabah 4-5 gibi uyku bitiyordu. Birde bunun daha beter hali var. Çok uyumak. Gece 11 gibi yatıyorsun akşamüstü 6 da kalkıyorsun. Çok yatma sebebim psikoloji bozukluğumun olması idi. Acayip zor bir şey. Aman dikkat et uykuna. Uyku hapları çözüm olabilir. Direk psikiyatriye gitme. Aile hekimin ile konuş, seni ilgili bölüme sevk edecektir. Ben 3 yıldır tedavi görüyorum. Tok açın halinden anlamaz ya, bende öyleyim. Bende açım ☹️ ama ne kadar iyi anlasam da profesyonel değilim. O yüzden aile hekimi sana en iyi çözüm bulabilecek kişidir. En iyi çözüm derken sadece ya ilaç yazar yada bilmediği yer için ilgili doktora sevk eder.

Not: Karar senin. Kendin düzeltme ihtimalin var. Ama uyku yapıcı (keday xr, seroquel, rexapin ve ona benzer haplar) ilaçlar içebilirsin. Bunu da doktor takibinde yap. Hap atarken bir anda bırakırsan daha kötü olursun. Benden bu kadar. Gerisi benim haddimi aşar. Çünkü; dediğim gibi profesyonel değilim.

Geri
Yukarı