Uzak masaüstüne bağlanmak

Bir program çalışırken aşağıda donanımı yöneten bir işletim sistemi oluyor.
İşletim sistemleri konusunu araştırabilirsin.

Yapacağın şey kullanmak istediğin program ve bağımlılıklarının olduğu, gereksiz programların çıkarıldığı bir dağıtım oluşturup imajını almak.
Onu da çalışan USB olarak kullanmak.

Basit mi?
Biraz uğraştırır.
Bu konuda bana yardımcı olacak bir içerik var mı? Paylaşabilir misiniz?

Ancak istediğim olay laptopta herhangi bir işletim sistemi bulunmayacak
İşletim sistemi olmadan bu dediğinizi yapmak imkansız. İşletim sistemleri bilgisayarların donanım kaynaklarını yönetir. Bütün programlar bir işletim sistemi altında çalışmak zorundadırlar.

sadece açıldığında IP adresi isteyecek ve bağlanacak sadece uzak PC'lere bağlanmak için kullanılacak.
Bu dediğiniz yapılabilir ancak bir işletim sistemi olmadan olmaz.

İşletim sistemi olmadan bu dediğinizi yapmak imkansız. İşletim sistemleri bilgisayarların donanım kaynaklarını yönetir. Bütün programlar bir işletim sistemi altında çalışmak zorundadırlar.

Bu dediğiniz yapılabilir ancak bir işletim sistemi olmadan olmaz.
Herhalde anlamadınız gene bir işletim sistemi var ama sadece açılınca uzak masaüstü bilgilerini artık ip adresi vs. yani tek amacı uzak masaüstüne bağlanmak.

Herhalde anlamadınız gene bir işletim sistemi var ama sadece açılınca uzak masaüstü bilgilerini artık ip adresi vs. yani tek amacı uzak masaüstüne bağlanmak.
Mümkün fakat bunu yapabilmek için sistemde bir işletim sisteminin kurulu olması lazım. Ubuntu, Debian, Fedora, Windows vs. ama yukarıda “laptopta herhangi bir işletim sistemi bulunmayacak ( Windows vs. ) sadece açıldığında IP adresi isteyecek ve bağlanacak sadece uzak PC'lere bağlanmak için kullanılacak”. yazmışsınız. Bu mümkün değil işte.

Son düzenleme:
İlk bahsettiğin işletim sistemi olmadan UEFI üzerinden bağlanmak ileri seviye bir durumdu.
Bunda ise masaüstü ortamına göre programı Başlangıçta Çalıştır yapacaksın.

Mümkün fakat bunu yapabilmek için sistemde bir işletim sisteminin kurulu olması lazım. Ubuntu, Debian, Fefora, Windows vs. ama yukarıda “laptopta herhangi bir işletim sistemi bulunmayacak ( Windows vs. ) sadece açıldığında IP adresi isteyecek ve bağlanacak sadece uzak PC'lere bağlanmak için kullanılacak”. yazmışsınız. Bu mümkün değil işte.
Özür dilerim o zaman isteğimi anlatamamışım benim isteğim sadece uzak cihaza bağlanmak için bir linux tabanlı veya başka bir sistem yani gene Windows, Debian, Ubuntu vs. gibi bir sistem kurulu olmayacak sadece uzak cihaza bağlanacak yani başka bir arayüz vermeyecek.
İlk bahsettiğin işletim sistemi olmadan UEFI üzerinden bağlanmak ileri seviye bir durumdu.
Bunda ise masaüstü ortamına göre programı Başlangıçta Çalıştır yapacaksın.
Yapmak isteğim şey uzak bir cihaza bağlanmak yani gene işletim sistemi var ama tek işlevi uzak cihaza bağlanmak.

Yapmak isteğim şey uzak bir cihaza bağlanmak yani gene işletim sistemi var ama tek işlevi uzak cihaza bağlanmak.
Fantezi peşindesin baştan söyleyeyim.

Örneğin programın grafik arayüzü varsa tek programın çalıştırılacağı X11:

Herhangi bir dağıtımı kullanabilirsiniz. Sadece shell bağlantısı kuracaksanız sistemde masaüstü ortamı, pencere ya da görüntü yöneticisine gerek yok. Mesela Ubuntu Server kurabilirsiniz. Bağlanılacak cihaz aynı ağdaysa telnet bağlantısı kurmak daha kolay. Internet üzerinden bağlantı kurulacaksa SSH kullanın. Grafik kontrolü de gerekiyorsa VNC üzerinden bağlanacaksınız. Bu yüzden Xorg Xserver ve basit bir pencere yöneticisi (i3 ya da dwm vs.) kurulmalı. Masaüstü ortamına yine gerek yok. İstemci program olarak TigerVNC, RealVNC ya da Remmina kullanılabilir. Bilgisayar açıldığında ilk olarak bağlantıya hazır olmasını ve tek işlevinin bu olmasını istiyorsunuz. Bu yüzden de gerekli programları .bashrc dosyasına ekleyerek sistem başlangıcıyla birlikte başlatabilirsiniz.

Fantezi peşindesin baştan söyleyeyim.

Örneğin programın grafik arayüzü varsa tek programın çalıştırılacağı X11:
Yanlış anladınız sanırım ben uzak masaüstü yapmak değil uzak masaüstüne bağlanmak istiyorum.
Herhangi bir dağıtımı kullanabilirsiniz. Sadece shell bağlantısı kuracaksanız sistemde masaüstü ortamı, pencere ya da görüntü yöneticisine gerek yok. Mesela Ubuntu Server kurabilirsiniz. Bağlanılacak cihaz aynı ağdaysa telnet bağlantısı kurmak daha kolay. Internet üzerinden bağlantı kurulacaksa SSH kullanın. Grafik kontrolü de gerekiyorsa VNC üzerinden bağlanacaksınız. Bu yüzden Xorg Xserver ve basit bir pencere yöneticisi (i3 ya da dwm vs.) kurulmalı. Masaüstü ortamına yine gerek yok. İstemci program olarak TigerVNC, RealVNC ya da Remmina kullanılabilir. Bilgisayar açıldığında ilk olarak bağlantıya hazır olmasını ve tek işlevinin bu olmasını istiyorsunuz. Bu yüzden de gerekli programları .bashrc dosyasına ekleyerek sistem başlangıcıyla birlikte başlatabilirsiniz.
Herhangi bir örnek veya daha ayrıntılı anlatırsınız daha iyi olur.

Her zaman görsele çevirmek iyidir. Altta isteğim şeyi bir örneğinin resmi var. İsteğim olay bu.
IMG_20201203_113642.jpg

Herhangi bir örnek veya daha ayrıntılı anlatırsınız daha iyi olur.

Her zaman görsele çevirmek iyidir. Altta isteğim şeyi bir örneğinin resmi var. İsteğim olay bu.
O zaman ikinci dediğim. Ubuntu Server kurun. Üzerine de Xorg Xserver + i3 gibi bir window yönetcisi kurun. TigerVNC´i (ya da başka bir tanesi) başlangıç programı olarak ayarlayın. Bilgisayar her açıldığında otomatik olarak açılır ve IP´yi yazarak bağlanırsınız. Bunu detaylı bir şekilde anlatacak zamanım yok.

İngilizce okuyabiliyor musun? Ben anahtar kelimeleri ve sırasıyla yapılması gerekenleri verdim. Bundan sonrası size kalmış. Google´dan araştırarak, Stack Overflow´daki soru-cevapları okuyarak gidebilirsiniz. Örnegin How to install Ubuntu Server?, How to install Xorg on Ubuntu?, i3 manual, TigerVNC manual. vs. şeklinde araştırarak gideceksiniz. Takıldığınız bir yer olursa buradan sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı