Uzayda sıvı tüketmek

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Arkadaşlar uzayda yerçekimi olmadığı için su aşağı doğru gitmiyor. Uzayda bir sıvı tüketildiği zaman örneğin su böbreklere nasıl ulaşıyor?
İnternet üzerinde herhangi bir bilgi göremedim.
Tam izah edemedim. Su aşağı doğru nasıl ilerliyor.

Son düzenleme:
Dolaşım sistemini okulda işlediyseniz bilmeniz lazım. İşlemediyseniz izahı zor olur.

Kalp, her an kanı pompalamaya devam ediyor. Nasıl bir yaratılışı varsa uzayda bile belli uzuvlara kanı taşıyabilir.

Son düzenleme:
Su böbreklere direkt su olarak gitmiyor ki. Önce midene gidiyor, yerçekimsiz ortamda bile olsan yutkunma ile su moleküllerine bir hareket verdiğin için mideye gidene kadar hareketine devam ediyor. Dünya'da yutkunmadan yemek borusundan geçirmeyi başarsak da yerçekimi nedeniyle mideye giderken uzayda yutkunmanın verdiği hareketin devamıyla bu gerçekleşiyor.

Mideye giden su, besinlerin sindirim için bağırsaklara gitmesinin tersine çok daha hızlı ince bağırsak ve ufak bir kısmı da kalın bağırsaklara ulaşarak buralarda emilirler. Kana karışan su ise senin dolaşım sisteminin bir parçası olarak yolculuğuna devam eder. Böbreklerden de bu durumdayken geçer, içtiğin su gibi değil.

Yerçekimsiz ortamda kan dolaşımı nasıl oluyor? Yerçekimsiz bir ortamda bir şeye bir kuvvet nedeniyle verilen hareket enerjisi bir yere çarpana kadar kendini korur. Dolaşım sistemimiz tıpkı arabalardaki hidrolik sistemler gibi kapalı ve kaçağı normal şartlarda olmayan bir sistemdir. Kalp her pompalama yaptığında damarlar içindeki kana da hareket sağlamış olur hatta Dünya'dakinin aksine orada bunu çok daha kolay yapar. Yeryüzündeyken bağ aşağı olduğun durumlarda kalp, kanı ayaklara pompalamakta zorlanır ve kan kafa kısmımızda yoğunlaşmaya başlar. Orada buna neden olacak yerçekimi de olmadığı için ters düz ayrımı yok, her durumda kalp için iş yükü eşit kalır. Bu sırada Dünya'da nasıl oluyorsa orada da aynı şekilde böbrekler dolaşımdaki "kanı" süzerler ve boşaltım sistemine dahil edilmiş olur.

Bu konu sindirim, dolaşım ve boşaltım konularının birleşimiyle cevaplanır. Sen tek tek değil hepsini birlikte tek bilgi olarak aramışsan bulamamış olabilirsin. Bir bilgiye ulaşmak için o bilginin hangi bölümlerde bulunabileceğini öğrenmek gerekiyor önce. Sonra parça parça aldığın o bilgileri birleştirirsin.

Son düzenleme:
Dolaşım sistemini okulda işlediyseniz bilmeniz lazım. İşlemediyseniz izahı zor olur.

Kalp, her an kanı pompalamaya devam ediyor. Nasıl bir yaratılışı varsa uzayda bile belli uzuvlara kanı taşıyabilir.
Okulda işlediyseniz demişsin. Ben burada dolaşımdan bahsetmedim. Kalp pompaladıkça bir basınç ortaya çıktığı için kan ilerliyor. Ancak yutkunduktan sonra herhangi bir organ bildiğim kadarıyla basınç yapmıyor. Sorum buydu. Okumamışsınız.
Su böbreklere direkt su olarak gitmiyor ki. Önce midene gidiyor, yerçekimsiz ortamda bile olsan yutkunma ile su molekküllerine bir hareket verdiğin için mideye gidene kadar hareketine devam ediyor. Dünya'da yutkunmadan yemek borusundan geçirmeyi başarsak da yerçekimi nedeniyle mideye giderken uzayda yutkunmanın verdiği hareketin devamıyla bu gerçekleşiyor.

Mideye giden su, besinlerin sindirim için bağırsaklara gitmesinin tersine çok daha hızlı ince bağırsak ve ufak bir kısmı da kalın bağırsaklara ulaşarak buralarda emilirler. Kana karışan su ise senin dolaşım sisteminin bir parçası olarak yolculuğuna devam eder. Böbreklerden de bu durumdayken geçer, içtiğin su gibi değil.

Yerçekimsiz ortamda kan dolaşımı nasıl oluyor? Yerçekimsiz bir ortamda bir şeye bir kuvvet nedeniyle verilen hareket enerjisi bir yere çarpana kadar kendini korur. Dolaşım sistemimiz tıpkı arabalardaki hidrolik sistemler gibi kapalı ve kaçağı normal şartlarda olmayan bir sistemdir. Kalp her pompalama yaptığında damarlar içindeki kana da hareket sağlamış olur hatta Dünya'dakinin aksine orada bunu çok daha kolay yapar. Yeryüzündeyken bağ aşağı olduğun durumlarda kalp, kanı ayaklara pompalamakta zorlanır ve kan kafa kısmımızda yoğunlaşmaya başlar. Orada buna neden olacak yerçekimi de olmadığı için ters düz ayrımı yok, her durumda kalp için iş yükü eşit kalır. Bu sırada Dünya'da nasıl oluyorsa orada da aynı şekilde böbrekler dolaşımdaki "kanı" süzerler ve boşaltım sistemine dahil edilmiş olur.

Bu konu sindirim, dolaşım ve boşaltım konularının birleşimiyle cevaplanır. Sen tek tek değil hepsini birlikte tek bilgi olarak aramışsan bulamamış olabilirsin. Bir bilgiye ulaşmak için o bilginin hangi bölümlerde bulunabileceğini öğrenmek gerekiyor önce. Sonra parça parça aldığın o bilgileri birleştirirsin.
Uzun yazınız için teşekkürler.

Ben burada dolaşımdan bahsetmedim. Kalp pompaladıkça bir basınç ortaya çıktığı için kan ilerliyor. Ancak yutkunduktan sonra herhangi bir organ bildiğim kadarıyla basınç yapmıyor. Sorum buydu. Okumamışsınız.

Ama bu dolaşımla alakalı. Böbrekler kanı süzen organlardır. Zira kan, özellikle memeli canlıların vücudu için bir numaralı madde taşıma sistemidir.

Ortaokul Biyoloji dersinde anlatılıyor bunlar. Yutkunma ise, yemek borusunun peristaltik hareketi ile taşınır.

Arkadaşlar uzayda yerçekimi olmadığı için su aşağı doğru gitmiyor. Uzayda bir sıvı tüketildiği zaman örneğin su böbreklere nasıl ulaşıyor?
İnternet üzerinde herhangi bir bilgi göremedim.
Tam izah edemedim. Su aşağı doğru nasıl ilerliyor.
Bildiğim kadarıyla yerçekimsiz ortam yanlış bir ifade.Dünyanın yüzeyinden 400 km uzaklıktaki uzay istasyonlarında yüzeyde uygulanan yerçekimi kuvvetinin %80'ini yine üzerimize etki ediyor.Astronotların yerçekim yokmuş gibi hissetmelerinin sebebi esasında sürekli dünyaya doğru düşüyor olmaları.Bizim bir binanın çatı katından aşağıya düşmemiz gibi.Tabi uzay araçları uygun teğet hızlarda hareket ettikleri için bizim gibi yere çakılmıyorlar.Eğer bizde çatıdan atladığımızda yeterli bir teğet hıza sahip olsaydık dünya çevresinde dönerek sürekli düşüyormuş hissini yaşardık.
Geçmiş bilgilerimden hatırladığım kadarıyla kalp kasının vücuda sürekli kan pompalaması,toplar damarlardaki kapakçıklar(kesinlikle bilmediğim bir sürü mekanizma vardır). Bu mekanizmaların oluşmasındaki bütün sebepleri tabikide bilmiyorum ama yerçekimi kuşkusuz etkili olmuştur.Eğer uzayın başka bir gezegeninde,dünyaya göre daha az yerçekimi olan,evrimleşmiş olsaydık belkide kalp kaslarımız daha az gelişirdi.

Geri
Yukarı