Uzaydaki yıldızlar neden gözükmüyor?

SamsunlUBarıŞ

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle selamünaleyküm. Geçenlerde aklıma bir soru takıldı havaya baktım ve uzayda binlerce yıldız olmasına rağmen sadece 1,2 tane görebildim. İstanbul'da yaşıyorum Samsunluyum, Samsun da ışık az olduğundan geceleri yıldızlar gözüküyor ve gerçekten çok güzel bir görüntü oluyor fakat sonuçta uzay uzaydır. İstanbul'da ışık fazla evet yıldızların az gözükmesi lazım ama neden 1, 2 tane çok fazla yıldız var ama neden 1,2 tane ya da benim gördüklerim uydu vs. mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaz tatillerinde olduğum yerde neredeyse hiç ışık kirliliği yok yıldızları rahatça görebiliyorum ama okullar başladığında büyük bir şehre gudunce ışık kirliliği yüzünden gözükmez yani temel sebebi ışık kirliliği ve yüzlerce aydınlatma yüzünden.

Işık kirliliği yüzünden göremiyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Işık kirliliği yüzünden göremiyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
dostum ışık kirliliği yüzünden göremediğimi bende biliyorum fakat uzayda 1 değil binlerce yıldız var ama neden 1 tanesi zar zor gözüküyo ?

O gördüğünüz 1-2 tane yıldız da muhtemelen gezegendir. Mars, Venüs ve Jüpiter yıldızlara göre çok daha parlak olabiliyor konumlarına göre.

Kameralardaki mantığa benzer göz yapımız var. Işığa duyarlılıkla alakalı. Işık kirliliği olunca, gözümüzün isosu değişiyor, ışığı pozlama işi kapkaranlık bir yere göre değişiyor bu sebeple yıldızları göremiyoruz. Gözün isosunu, diyaframını ve enstantenesini kamera gibi ayarlayabilseydik muhtemelen görebilirdik.

Diye tahmin ediyorum.

Geri
Yukarı