Uzaylılara mesaj yollamak mantıklı mı?

Karşı argüman sunmadım destekledim. Cevabım bilemeyiz demene ithafendi.
Dediğim gibi, ben olduğunu düşünmekten yanayım ama elbette birisi ''Bakın bunu xx gezegeninden getirdik, dünya dışı ilk canlı'' demediği sürece emin olamayız. Dünyada oluşan hayat da ihtimalle oluştu. Bu ihtimal oluşmaya yol açtığı gibi, hiç oluşma ihtimalinin olmaması da söz konusu.

S

Mesajımı anlamadın sanırım. Bahsettiğim varlıklar irade sahibi varlıklar. Evet sadece Cinler ve İnsanlar var. İrade sahibi bir topluma bir rehberin gönderilmesi gerekiyor ki Kur'an'da da bu dile getirilip her topluma peygamber gönderildiği doğrulanıyor. Ancak aynı şekilde Kur'an'da sadece Dünya'ya peygamber gönderildiği bilgisi var. Ben Dünya dışında varlık yok demiyorum. İnsan ve cinler dışında irade sahibi bir canlı yok evrende.

Sanırım anlamadın beni irade: İrade ya da istenç, belirli bir yapabilme gücünü ya da itici gücün varlığını belirtmek için kullanılır. Buna bağlı olarak birkaç yönden istenç kavramını belirtmek gerekir: İlk olarak, istencin, özgürlüğü de kendinde barındıran bir isteme durumu olarak tarif edilmesi söz konusudur. Diyorsun her topluma olduğu gibi belki onlarada gönderilmiştir nasıl Müslüman/Kafir cinler varsa o tarz Hayvanlara veya yarasalara peygamber gönderilmediği gibi belki onlarada gönderilmemiştir o tarz bir düşüncem var yani Evren dışı varlık deyince bakteriyi kastetmiyorum gözle görülmeyenden değil İnsandan zeki veya insan gibi bir varlıktan bahsediyorum
Dediğim gibi, ben olduğunu düşünmekten yanayım ama elbette birisi "Bakın bunu XX gezegeninden getirdik, dünya dışı ilk canlı" demediği sürece emin olamayız. Dünyada oluşan hayat da ihtimalle oluştu. Bu ihtimal oluşmaya yol açtığı gibi, hiç oluşma ihtimalinin olmaması da söz konusu.

İnsan daha Uzay'a zor gidiyor nasıl getirsin? Orası saçma emin olamayız ama Allah'ı görmedin diye inanmayacaksın diye bir şey yok.

Bence uzaya mesaj göndermek hiç mantıklı değil. (bkz. Karanlık orman teorisi)

Uzaydan bir şey getirmek saçma geliyor ama tanrıyı görmemene rağmen inanmak sana mantıklı mı geliyor?

Dediğimi anlamadın ama Uzaydan bir şey getirebilecek gücümüz yok ama araştırmak için Ay'dan Merkür'den toprak vs onları saymıyorum bile ama Kuran-ı Kerim'i okuduysan Bilimin bilmediği şeyleri 1400 1500 sene önceden biliyor ve Bilim bunları yeni öğreniyor sana bir sürü örnek sayarım istersen ama yine de senin dinin ne bilmiyorum Tanrı bizi yalnız yaratmadığı düşüncesindeyim
Uzaydan bir şey getirmek saçma geliyor ama tanrıyı görmemene rağmen inanmak sana mantıklı mı geliyor?

Bir şeye inanman için görmen şart değil bir dağ düşün arkasında yangın var eğer yangının dumanını görürsen ama yangını görmezsen yangın yok mu diyeceksin?

Dediğimi anlamadın ama Uzaydan bir şey getirebilecek gücümüz yok ama araştırmak için Ay'dan Merkür'den toprak vs onları saymıyorum bile ama Kuran-ı Kerim'i okuduysan Bilimin bilmediği şeyleri 1400 1500 sene önceden biliyor ve Bilim bunları yeni öğreniyor sana bir sürü örnek sayarım istersen ama yine de senin dinin ne bilmiyorum Tanrı bizi yalnız yaratmadığı düşüncesindeyim

Bir şeye inanman için görmen şart değil bir dağ düşün arkasında yangın var eğer yangının dumanını görürsen ama yangını görmezsen yangın yok mu diyeceksin?
Çok uzaklara gitmeye gerek yok Allah'ın bizi yalnız yaratmadığını anlamak için etrafımıza bakmak da yeterli. IQ seviyesi yüksek bir canlının dünyada değilde başka bir gezegende yaşıyor olma ihtimalini düşünüyorsunuz. Düşünebilirsiniz ancak bu çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte benim şahsi düşüncem böyle bir şeyin olmadığıdır.

Ama eğer yalnız olmamaktan kastın bizim gibi doğruyu ve yanlışı ayırt edebilen varlıklarsa eski cümlelerime geri dönüp kesin bir şekilde bunun olmadığını söylerim. Tabi kendi fikrim. Herkes istediğini düşünüp istediğine inanmakta özgür.

Çok uzaklara gitmeye gerek yok Allah'ın bizi yalnız yaratmadığını anlamak için etrafımıza bakmak da yeterli. IQ seviyesi yüksek bir canlının dünyada değil de başka bir gezegende yaşıyor olma ihtimalini düşünüyorsunuz. Düşünebilirsiniz ancak bu çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte benim şahsi düşüncem böyle bir şeyin olmadığıdır.

Ama eğer yalnız olmamaktan kastın bizim gibi doğruyu ve yanlışı ayırt edebilen varlıklarsa eski cümlelerime geri dönüp kesin bir şekilde bunun olmadığını söylerim. Tabii kendi fikrim. Herkes istediğini düşünüp istediğine inanmakta özgür.

Tabii bizde zorlama yok sadece fikirlerinizi belirtmeniz için konuyu açtım konuşmayı seviyorum

Bir şeye inanmam için görmem şart değil zaten. Hayatımda hiç mavi balina görmedim ama kanıtı var. Bir şeye inanmam için kanıt olması gerekiyor. Tanrıya dair bir kanıt yok. Kur'an esnek bir dilde yazıldığı için ortaya atılan bilimsel bütün gelişmeleri ''Aa bakın Kur'an bunu demişti'' diyerek Kur'an'a mâl edebiliyorlar.

Bir şeye inanmam için görmem şart değil zaten. Hayatımda hiç mavi balina görmedim ama kanıtı var. Bir şeye inanmam için kanıt olması gerekiyor. Tanrıya dair bir kanıt yok. Kur'an esnek bir dilde yazıldığı için ortaya atılan bilimsel bütün gelişmeleri "Aa bakın Kur'an bunu demişti" diyerek Kur'an'a mâl edebiliyorlar.

Evren Tanrıya dair bir kanıttır zaten evrendeki gezegenler, bakteriler, insanların DNA'sına bakarsan bile kendi kendine varolması imkansız, Doğaya ve İnsana bile baksan bunu anlarsın ama anlayacak potansiyelin olmadığını düşünüyorum bu cümleyi dedikten sonra Kuran-ı Kerim'i bir okumanı öneririm.
Bakara Suresi 7. Ayet: Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı