Uzun hikayeli oyunlara nasıl dayanıyorsunuz?

Dizi izlemek gibi dusunebilirsiniz. Her detayiyla hatirlanmaz ancak basarili yapimlar cogunlukla akilda kallir.

100 Saatlik oyun ortasında sıkılıp bıraktığınız oluyor mu, sıkılınca bitirmeye mi oynuyorsunuz?

Hikaye sağlamsa sonu görme merakı oynatıyor beni. AC Odyssey mesela bu konuda çok başarılıydı.
100 Saatlik oyun ortasında sıkılıp bıraktığınız oluyor mu, sıkılınca bitirmeye mi oynuyorsunuz?

Dayanamiyorum :)
Hikayeyi benim yazdigim sandbox oyunlar hep daha fazla sariyor.
1712088352929.png

W3'e 3 saat bile tahammul edememisim mesela, ki burada millet W3 icin cephe savasi cikarir :)

Death Stranding atmosferik oyun. Sakince oynamak lazim. RDR2 gibi degil ki.

Vallahi ben ikisinde de sıkıldım. Witcher 3, Skyrim, Fallout serisi, Cyberpunk, TLOU1 vb. daha bir sarmıştı beni.

Death Stranding'in sıkıntısı hikaye ve ara sahneler harika olmasına rağmen oynanış kargoyu oraya taşı buraya taşı diye ilerlemesi. Sürpriz etkisi sıfır. RDR2'de ise oraya at sür buraya at sür, vallahi haritayı açıp tek tıkla fast travelı özledik.

Vallahi ben ikisinde de sıkıldım. Witcher 3, Skyrim, Fallout serisi, Cyberpunk, TLOU1 vb. daha bir sarmıştı beni.

Death Stranding'in sıkıntısı hikaye ve ara sahneler harika olmasına rağmen oynanış kargoyu oraya taşı buraya taşı diye ilerlemesi. Sürpriz etkisi sıfır. RDR2'de ise oraya at sür buraya at sür, vallahi haritayı açıp tek tıkla fast travelı özledik.
RDR2 hikaye odaklı değil hocam sadece inanilmaz bir başyapıt. Bazen hikaye sarmiyordu dolasip av yapıyordum. Bazen yan görev yapiyordum. Bazen easter egg bakıyordum. Hikayesi zaten şaheser.

Bu kadar insani icine ceken RDR2 ve Witcher3 dışında oyun yok maalesef.

Amac oyunu bitirmek değil hissetmek. Ornegin RDR2 de o kadar iyi hissediyorsunuz ki bitirince tum duygulari yasamis gibi oluyorsunuz. Tadini cikartin oyunun sadece hikayeden ibaret değil ki.

Dizi izlemek gibi dusunebilirsiniz. Her detayiyla hatirlanmaz ancak basarili yapimlar cogunlukla akilda kallir.

Güzel hikayeyi takip etme, merak hissi, level atlama, yeni silahlar/techizatlar edinip deneme, build yapma, müzikler, grafikler vb. sayısız şey var. Değil dayanmak bittiğine bile üzülüyorsun böyle oyunların.

Demek değil ki her uzun hikayeli oyun bu hissi versin. Mesela Death Stranding oynarken içim şişmişti.

Hikaye sağlamsa sonu görme merakı oynatıyor beni. AC Odyssey mesela bu konuda çok başarılıydı.

Bence özellikle hikayeli oyun seçerken popülerliğinden çok oyunun hikayesinin geçtiği dönem ve anlatığı konunun şahsi olarak size ilgi çekici gelmesi lazım. Mesela ben bir ara mafya dizilerine filmlerine ABD'de İtalyan mafyasının nasıl oluştuğuna çok merak sarmıştım sonrasında Mafia serisini bitirdim soluksuz çok keyif almıştım.

Bazı insanlar oyunu bitirmek için oynar, bazıları da her şeyi deneyimlemek için. Bitirmek için oynayan adam oyundan hiçbir şey anlamadığı için sıkılır. Ben witcher 3 oynarken sağda solda bulduğum mektupları dahi üşenmeden okuyordum sonuna dek. 2 kere bitirdim tam çözüm ama o zamanlar GTX 1650 vardı. Şimdi 7800XT ile Next Gen 'de 2K Ultra'da bir kere daha bitirsem mi diye düşünüyorum. Bu hafta elden ring, dragon age, tlou vb. bir sürü oyuna başladım ve ilk saatinde sıkılıp sildim. Dönüp dolaşıp yine witcher 3, rdr 2, ac odyssey-valhalla oynayacak gibiyim.

Rdr2 oynadıktan sonra piyasadaki çoğu oyunu oynamaya ihtiyaç kalmıyor. Büyük bir çoğunluğunu hem de.. Çünkü en üst seviye işlerin bence başını çekiyor. Nicelik değil nitelik önemli olduğu için de "diğer oyunları kaçırıyorum, çok saat verdim bu oyuna" gibi düşüncelerim de olmuyor. Olayın özü odaklanmak ve hayatı unutmak. Aksi takdirde en sevdiğim filmi bile izleyemiyor hale geliyorum.
Yarışlara ilgim var, beni içine çekince başından kalkmak istemediğim "NFS Payback" oyunu tipi oyunlar çok aradım, ama bulamadım. Detroit: Became Human indirime girerse alıcam, yarış type oyun öneriniz var mı?

RDR2 hikaye odaklı değil hocam sadece inanilmaz bir başyapıt. Bazen hikaye sarmiyordu dolasip av yapıyordum. Bazen yan görev yapiyordum. Bazen easter egg bakıyordum. Hikayesi zaten şaheser.

Bu kadar insani icine ceken RDR2 ve Witcher3 dışında oyun yok maalesef.

Elder Scrolls ve Fallout serisi benim açımdan bunlardan daha iyi. En azından kendi karakterini yaratıp RPG öğeleri de ekleniyor üzerine.

Hali hazırda bir karakter olunca ise en kötü/en iyi olacağı sınır belli. Geralt da Arthur da bu işte gidip en şeytani işleri de yapsan ara sahnelerde karakterin "lore accurate" hallerini görüyorsun.

Şahsen bırakıyorum ve ileride tekrar canım çekerse baştan başlıyorum. Build yapmaya müsait uygunsa farklı Build'le oynuyorum ki tekrara düşmesin. Bir oyunu 5-10 saat aralığında oynamama rağmen hala beni bağlamamışsa listemin en sonlarına şutluyorum.

Aksine kısa oyunlar sinirimi bozuyor ve oynayasım gelmiyor. Misal az önce RE 3'ü bitirdim, elim alıştı ve dünyasını sevdim. Ama bitti, tadı damağımda kaldı.

Sevdiğim oyun oluyorsa sıkılmadan oynuyorum. Bu aralar Days Gone oynuyorum KPSS çalıştıktan sonra. Dün bir bölüm vardı benzinin Full olması gerekiyordu bende 800km kadar benzin istasyonuna gittim, oradan geri görev alanına döndüm. Sonra motorla kovalamaya başlayınca görev başarısız oldu sonra tekrar başlayınca aynı şeyleri tekrarlamak zorunda kalıyordum bu da beni sıkıyordu. Oyundan çıkıp 5-10 dk sonra giriyordum devam ediyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı