Uzun sistem ömrü için ekran kartı mı önemli, işlemci mi?

Uzun kullanım için işlemci mi, ekran kartı mı ?

• Oy verenlerin toplamı
    19
r9 390 x gtx 980ti'a denk geliyor

O markalar yerine msi veya asus alman daha iyi olur

What?

Dostum R9 390x GTX 980'e rakip olarak üretildi. GTX 980 Ti'ye rakip olarak değil.

Ayrıca Galax oldukça kaliteli bir firmadır. Hall Of Fame serisi zaten olduğu her kartta overclock canavarı. GTX 970 HOF ile referans GTX 980 seviyesinin biraz üstüne ulaşırsınız.

İ5 işlemci alıp anakarttan kısıp ekran kartına mı vermeliyim yani ?

Evet işlemciyi kısıp ekran kartına yönel. Adobe Premiere Pro gibi video düzenleme programları işlemci yerine ekran kartını kullanıyor, eğer iyi bir ekran kartı alırsan bu programla daha hızlı render alabilirsin. Yalnız Nvidia ekran kartı almalısın, tam bilmiyorum ama bu program sanırım AMD ekran kartlarını kullanmadığından sadece işlemciyi kullanıyor. Bu yüzden daha hızlı render için Nvidia ekran kartı al bu programı kullanmayı düşünüyorsan .

Ülkemizde alışık olunmayan markalar olan EVGA, GALAX, GİGABYTE ekran kartları benim fikrimce Msi ve Asus ekran kartlarına göre daha iyi ( hepsi için demiyorum. Örneğin Galax HOF GTX 970 ). Ve r9 390X'e baktım. Frekansları HOF 970'den daha düşük. Ve ben O.C yapmayı da düşünüyorum. Çok kararsızım. İşlemciyi, anakartı, soğutmayı ve güç kaynağını kısabilirim belki. Hatta kısıp 980 ve 16 gb ram alabilirim fakat bende de i7 takıntısı var neden bilmiyorum. M7 anakartı da çok seviyorum ( bir arkadaş aldı çok memnun. ) bakalım nolacak...

Ha bu arada 5500 TL bütçeye ağırlıklı olarak oyun odaklı bir sistem toplanırken çok rahat bir şekilde GTX 980 Ti sığdırılabilir. Üstelik diğer parçalardan kısılmadan. Bütün parçalar kullanıcının ihtiyacını karşılayacak seviyede, yani aldıktan sonra anakartımda Sonic Radar, PCI Express slotu güçlendirici yok diye üzülmezsin. Buradaki bütün sistemlerden de daha performanslı olacaktır.

Screenshot_2015-11-01-11-03-05.png

Fakat acelen yoksa bekle Pascal kartları.

Son düzenleme:
Topladığın sistem güzel. Eyvallah da o cpu soğutucu olmamış abi.

O soğutucuya laf ettirmem. Zamanında İ5 4690K'yı az kırbaçlamadım bu soğutucuyla :D Tam bir f/P ürünü eğer fiyatına göre beklentiye girersen seni fazlasıyla tatmin edecektir. Bence gayet yeterli fakat istiyorsan SSD markasını değiştirip soğutucuyu yükseltebilirsin.

Sistemi işlemci odaklı kurmanı öneririm, önümüzdeki bir kaç ay içinde Pascal mimarili canavarlar piyasada yerini alacaktır. Şimdi gidip 980 ti alırsın daha bir sene bile geçmeden aynı fiyata iki kat performans veren kartlar çıkar ve buda seni en derinden üzer. Sisteme 970 alıp diğer bileşenlere para bas, 970 seni rahat rahat 1 sene götürür, bu geçen zaman içerisinde para birikimi yap ve Pascal mimarili bir kart alıp senelerce arkana bakma.

Sistemi işlemci odaklı kurmanı öneririm, önümüzdeki bir kaç ay içinde Pascal mimarili canavarlar piyasada yerini alacaktır. Şimdi gidip 980 ti alırsın daha bir sene bile geçmeden aynı fiyata iki kat performans veren kartlar çıkar ve buda seni en derinden üzer. Sisteme 970 alıp diğer bileşenlere para bas, 970 seni rahat rahat 1 sene götürür, bu geçen zaman içerisinde para birikimi yap ve Pascal mimarili bir kart alıp senelerce arkana bakma.
Aynısını düşünmekteyim.

Sisteminiz gayet güzel görünüyor. 1080p oyun için alacaksanız Gtx 970 ve R9 390x gayet yeterlidir. Render alacağınızı söylemişsiniz. Bunun için i7 6700k'da yeterlidir. Tavsiyem Ram'i 16 GB yapmanız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı