Uzun süre ekran karşısında vakit geçirmekle asosyal ve/veya sağlıksız olunur mu?

Herkes de aynı sonuç olmuyor ama bazı kişilerde uzun süre telefon veya bilgisayar başında durdukça boyunda belde ağrı kilo alma göz bozuntuları olabilir akademik durumda düşüş aile ile kopmalar olabilir. Uzun süre ekran başında vakit geçirmenin bence hem avantajları hem de dezavantajları var ama süreli ve planlı kullanırsak hem asosyal olmayız hem gözlerimizi boynumuzu belimizi dinlendirmiş olur sağlığımıza da dikkat ederiz. 😄

İstediğin kadar spor yap tüm gün bilgisayar başında oturmak sağlık açısından zararlıdır. Gözünde problem yaşayabilirsin. Duruş problemleri; skolyoz, bel ya da boyun fıtığı ya da karpal tünel sendromu daha birçok hastalık.

Şöyle bir durum var diyelim ki tüm gün evdesin ve bilgisayarın açık arada sırada oturuyorsun, geri kalan vakitte uzanıyorsun film ya da dizi izliyorsun bu şekilde sorun olmaz ama sen saatlerce bilgisayarda oturuyorsan büyük sıkıntı yaşarsın.

Ne amaçla vakit geçirdiğiniz ile bağlantılı olabilir belki. Ben mesela 2000'lerin başından beri konsol, PC vs. oyun oynuyorum ekran karşısında fazla vakit geçiriyorum fakat asosyal değilim zira çalışıyorum aynı zamanda. Kişiden kişiye değişebilir tabi. Yalnız şunun farkına artık daha fazla varıyorum; oyun oynamak konsolda, PC vs. genel olarak müthiş keyifli fakat çok büyük zaman kaybı. Bunun dışında göz sağlığı, bazı fiziksel problemler veya kilo alınıyorsa başka sağlık problemleri çıkabiliyor sürekli ekran karşısında olunca, mutlaka spor yapılmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı