V-Sync açıkken FPS düşüyor

Harabat

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Psikolojik Danışman
Arkadaşlar merhaba yaşadığım bir sorunu anlatmak istedim. Sorunu LoL ve Valorant oynarken fark ettim. Bu oyunlarda normal şartlarda FPS değerim 144'ün üzerinde oluyor. Fakat benim ekranım 144 Hz olduğu için ve yırtılma olmaması için ben her zaman V-Sync açık tutuyorum. Yani 144 sabit oynuyorum. Fakat son birkaç gündür oyuna girdiğim anda FPS'in düştüğünü görüyorum. Bu sırada V-Sync açık ve FPS 62-67 gibi değerlerde. Monitörün Hz değerine bakıyorum monitör de kendini 62-67 gibi değerlere almaya çalışıyor. Monitörde FreeSync Premium özelliği açık. Bu özelliği kapatıyorum ya da oyunda V-Sync kapatıyorum. Kapatınca FPS 200'lere çıkıyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar? (özellikler RX570, MSI 144Hz-freesyncpremium).

benim bildiğim çoğu bu işin hakkını verebilen arkadaşım v-sync açık oynamıyor. yırtılmaları fazla sorun etmiyorlar. 144 hz'de bile 300'e sabitliyorlar en kötü. o ara yırtılan kareler bile kâr onlar için.

Tamam yırtılma önemli değil de daha önce böyle bir sorun yoktu birkaç gündür var bu durum. Vsync kapatınca ya da freesync premium kapatınca fps yükseliyor sıkıntı olmuyor ama neden şimdi oluyor ben onu anlamadım.
V-Sync oyunun FPS'sini monitörünüz hertz sabitliyor çünkü oyunda fpssinizi monitörünüzün hertzine göre sabitleyin.
Oyunda yenileme hızını 144 yapıp, vsyn ayarını mı kapatayım?

Tamam yırtılma önemli değil de daha önce böyle bir sorun yoktu birkaç gündür var bu durum. V-Sync kapatınca ya da FreeSync Premium kapatınca FPS yükseliyor sıkıntı olmuyor ama neden şimdi oluyor ben onu anlamadım.

Oyunda yenileme hızını 144 yapıp, vsyn ayarını mı kapatayım?

160'a sabitleyip V-Sync kapatın. Hem sistem daha fazla FPS alacağım diye eskisi kadar yorulmaz hem daha akıcı olur sürekli FPS düşmesi'u yaşayacağınıza fpsniz sabit kalsın daha akıcı olsun V-Sync kullanmayın. Ve Windows'ta Xbox Game Bar açıksa onu da kapatın FPS sabitliyor.
Bende valorant oynuyorum rankın nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı