VA vs. IPS

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Güliz

Decapat
Merhabalar. Aslında forumda birden çok başlığı olan bir konuyu tekrardan açmış oluyorum ama bunun sebebi yazılan makalelerde ve forumlarda çelişkili bilgiler görmem. Ben şu zamana kadar VA paneli en iyi ortalama panel sanıyordum. IPS kadar iyi renk vermediğini ama IPS kadar da tepki süresinin yüksek olmadığını. Ama okuduğum birkaç makalede tepki süresinin en kötü IPS'te değil de VA'da olduğu yazılmış. Bakın yineleme hızından bahsetmiyorum tepki süresi yani MS ten. Bu benim kafamı çok kurcaladı o zaman VA panelin tek avantajı kontrast olmuyor mu? O zaman oyunda aldığımız tepki süresini TN> IPS > VA şeklinde mi sıralıyoruz yoksa VA ortada mı? Net bir bilgisi olan arkadaşlar bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Merhabalar. Aslında forumda birden çok başlığı olan bir konuyu tekrardan açmış oluyorum ama bunun sebebi yazılan makalelerde ve forumlarda çelişkili bilgiler görmem. Ben şu zamana kadar VA paneli en iyi ortalama panel sanıyordum. IPS kadar iyi renk vermediğini ama IPS kadar da tepki süresinin yüksek olmadığını. Ama okuduğum birkaç makalede tepki süresinin en kötü IPS'te değil de VA'da olduğu yazılmış. Bakın yineleme hızından bahsetmiyorum tepki süresi yani MS ten. Bu benim kafamı çok kurcaladı o zaman VA panelin tek avantajı kontrast olmuyor mu? O zaman oyunda aldığımız tepki süresini TN> IPS > VA şeklinde mi sıralıyoruz yoksa VA ortada mı? Net bir bilgisi olan arkadaşlar bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
MS olarak genelde aynılar 😀

VA panellerde fazla gölgelenme (ghost) olmaz IPS panellerde ise bu var. FPS oyunları da falan az da olsa fark edilebiliyor. O yüzden tepki olarak VA daha önde sayılıyor.

MS olarak genelde aynılar 😀

VA panellerde fazla gölgelenme (ghost) olmaz IPS panellerde ise bu var. FPS oyunları da falan az da olsa fark edilebiliyor. O yüzden tepki olarak VA daha önde sayılıyor.

Yani matematiksel olarak IPS tepki süresi olarak çok az bir şekilde önde olsa da VA bunu ghosting yapmayarak dengeliyor diyebilir miyiz? Bir de zaten IPS sanırım en pahalı panel bu yüzden aynı bütçedeki bir IPS ve VA panelli monitörlerde panel kalitesi olarak VA önde olacağından çok net VA tercih edilmeli diyebiliriz o zaman.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video aradaki farkları genel olarak iyi özetlemiş. Renk canlılığı ve görüş açısı anlamında en iyisi IPS oluyor. Ancak tazeleme hızı TN ve VA panellerin gerisinde kalıyor. VA panellerde en yüksek kontrast oranına sahip. Dolayısı ile tek kişi tam bilgisayarın karşısından kullanacaksanız VA iyi bir ortalama sağlıyor, en yüksek tazeleme hızlarını istiyorsanız (Counter Strike için belki de?) TN, ben monitöre her yerden bakarım canlı da olsun gerçekçi renkleri olsun yada ben grafikten para kazanıyorum diyorsanız da IPS.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video aradaki farkları genel olarak iyi özetlemiş. Renk canlılığı ve görüş açısı anlamında en iyisi IPS oluyor. Ancak tazeleme hızı TN ve VA panellerin gerisinde kalıyor. VA panellerde en yüksek kontrast oranına sahip. Dolayısı ile tek kişi tam bilgisayarın karşısından kullanacaksanız VA iyi bir ortalama sağlıyor, en yüksek tazeleme hızlarını istiyorsanız (Counter-Strike için belki de?) TN, ben monitöre her yerden bakarım canlı da olsun gerçekçi renkleri olsun ya da ben grafikten para kazanıyorum diyorsanız da IPS.

Teşekkürler. Bakın burada da VA panelin tepki süresi olarak en yavaş olduğu yazılmış. Bunu okuyunca kafam karıştı benim de. Hem FPS oyunları için hem de dizi/film izlemek için bakıyorum diyebiliriz bu yüzden TN seçeneğini kafamdan komple attım VA ve IPS arasında kaldım.

144 Hz ve üzeri monitörlerin hepsi VA panel oluyor genellikle. Fiyatı ucuzlatmak amacı ile. Çünkü IPS panellerde yüksek yenileme hızı çok pahalıya mal oluyormuş. Yani 144Hz VA panel fiyatı ile 144Hz IPS panel monitör arasında çok büyük bir fark oluyor. Çok çok fazla CS:GO Rainbow Six:Siege tarzı oyun oynamıyorsanız bence gereksiz VA panel. IPS almak daha mantıklı. Mesela gününüzün 4 saat oyun oynayıp 6-7 saat sosyal medyada geziyorsanız, video izliyorsanız, film izliyorsanız kesinlikle IPS panel. İleride tasarım vb. işlerle uğraşmayı düşünüyorsanız yine IPS panel almanızı tavsiye ederim. Son olarak hikaye tabanlı oyunlar oynuyorsanız yine IPS almanızı tavsiye ederim.

VA kullanıcısı olarak kesin renk doğruluğuna ihtiyacınız yoksa kesinlikle tavsiye ederim. Ben şahsen renklerin canlılığından memnunum. Ayrıca IPS panellerin karakteristik dezavantajları da yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı