VA panel vs IPS

habbocosds2

Picopat
Yazılımcıyım gözlerim yorulmasın vs istiyorum bunun için nasıl bir monitör arada Fortnite ve CS2 oynuyorum çok da profesyonel oynamıyorum. IPS panel mi VA panel mi almalıyım sizce? Kullanan arkadaşlar yorum yapabilir mi?

Ben de yazılımla uğraşıyorum, oyun da oynuyorum, ultrawide 2K VA panel monitörüm var, çok memnunum, renkler gayet güzel ve canlı, siyahlar çok iyi, IPS gibi grimsi değil ve ışık sızmaları gibi köşelerde parlaklıklar yok. Aşırı oyuncu, rekabetçi değilsen VA çok iyi tercih, kesinlikle öneririm.

Evet VA da aşırı ghosting olduğunu hissettim kaliteli bir VA veya TN ile bu çözülebilir bence ama IPS daha önce kullanmadığım görmediğim için karar veremedim.
TN önermem ama VA'larda bulunan overdrive ayarı ile ghostingin önüne geçebilirsiniz.

Yazılımcıyım gözlerim yorulmasın vs istiyorum bunun için nasıl bir monitör arada Fortnite ve CS2 oynuyorum çok da profesyonel oynamıyorum. IPS panel mi VA panel mi almalıyım sizce? Kullanan arkadaşlar yorum yapabilir mi?

VA panel aldım çok kötü ghosting sorunu var IPS daha iyi.

VA panel aldım çok kötü ghosting sorunu var IPS daha iyi.
Ben de aynı şekilde hocam, IPS alayım ozaman eksi bir yanı var mı acaba?

Ben de yazılımla uğraşıyorum, oyun da oynuyorum, ultrawide 2K VA panel monitörüm var, çok memnunum, renkler gayet güzel ve canlı, siyahlar çok iyi, IPS gibi grimsi değil ve ışık sızmaları gibi köşelerde parlaklıklar yok. Aşırı oyuncu, rekabetçi değilsen VA çok iyi tercih, kesinlikle öneririm.

TN önermem ama VA'larda bulunan overdrive ayarı ile ghostingin önüne geçebilirsiniz.
Hocam bir türlü geçemedim rahatsız ediyor IPS alacağım acaba siz neden IPS sevmiyorsunuz, daha önce hiç kullanmadığımdan merak ediyorum.

Hocam bir türlü geçemedim rahatsız ediyor IPS alacağım acaba siz neden IPS sevmiyorsunuz, daha önce hiç kullanmadığımdan merak ediyorum.
IPS sevmiyorum değil de kullanıma göre değişiyor, iş ve dizi/film için VA çok iyi, rekabetçi bir oyuncu değilseniz IPS almanın çokta bir anlamı kalmıyor. Ben de yazılım gereği ultrawide istiyordum, curved IPS olmadığından dolayı ilk defa VA panel, 165 Hz, 10 Bit monitör aldım ve başka yerlerde duyduğum kadar kötü olmadığını anladım. Huawei Mateview GT 34 kullanıyorum, oldukça memnunum. IPS ve VA panel, kullanım alanına göre tercih değişebilir. Karanlık mod seven biriyim, yazılım IDE'lerim olsun, diğer programlar olsun hep karanlık modda kullanırım ve gerçekten çok güzel hissettiriyor. Ben bu monitörü aldığım dönemde aynı fiyata IPS panel, flat, 60 Hz monitörler vardı, onun yerine VA panel, curved, 165 Hz almış oldum yani, bu da tercih seveplerimden biriydi.

Geri
Yukarı