Valorant FPS ve akıcılık ayarları

TabipBey

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, durum başlıkta belirttiğim gibi benim oyunum 200 FPS lakin akıcılık yok oyunda.
Amacım yapacağımız ayarlamalarla en akıcı görüntüyü elde etmek.
1-ekran kartı ayarlarında düşük gecikme oranı modu açılmalı mı?
2-güç yönetimi modu ne olmalı?
3-eş yönsüz örnek optimizasyonu trilineer optimizasyon açık mı olacak yoksa kapalı mı?
4-gama düzeltmesi açık mı olacak kapalı mı?
Bu ayarları herkes kafasına göre diyor ben Valorant oynayacağım ve en akıcı görüntü lazım. Bana mesela birisi uyarlamalı kullan diğeri maksimum performansı tercih et diyor.
Anlayan birisi varsa yardımcı olursa sevinirim.

En iyisi akıcılık için FPS sabitlemek mesela 144e sabitleyebilirsin.

Arkadaşlar, durum başlıkta belirttiğim gibi benim oyunum 200 FPS lakin akıcılık yok oyunda.
Amacım yapacağımız ayarlamalarla en akıcı görüntüyü elde etmek.
1-ekran kartı ayarlarında düşük gecikme oranı modu açılmalı mı?
2-güç yönetimi modu ne olmalı?
3-eş yönsüz örnek optimizasyonu trilineer optimizasyon açık mı olacak yoksa kapalı mı?
4-gama düzeltmesi açık mı olacak kapalı mı?
Bu ayarları herkes kafasına göre diyor ben Valorant oynayacağım ve en akıcı görüntü lazım. Bana mesela birisi uyarlamalı kullan diğeri maksimum performansı tercih et diyor.
Anlayan birisi varsa yardımcı olursa sevinirim.
Ekran kartınız nedir nvdia size en uygun ayarları bulur.

Ekran kartınız nedir NVIDIA size en uygun ayarları bulur.

NVIDIA GTX 1650, uygun ayarlar değil de daha çok akıcı ayarlar lazım bana mesela Xantares adlı oyuncu güç modunu uyarlamalı kullanırken başka oyuncu maksimum performansta kullanıyor.
En uygunu sizce hangi ayardır?
En iyisi akıcılık için FPS sabitlemek mesela 144e sabitleyebilirsin.

FPS oyunlarında Max FPS düşük gecikme lazım tam anlatamadım galiba.
Ayrıca ben League of Legends'de bile V-Sync açamayan biriyim.

NVIDIA GTX 1650, uygun ayarlar değil de daha çok akıcı ayarlar lazım bana mesela Xantares adlı oyuncu güç modunu uyarlamalı kullanırken başka oyuncu maksimum performansta kullanıyor.
En uygunu sizce hangi ayardır?
Oyunlarda en iyi performansı istiyorsanız maximum performansı seçmelisiniz. Uyarlamalı da hemen hemen aynı performansı verir arada dağlar kadar fark olmasını beklemeyin. 1-Düşük gecikme oranı dediğiniz ayar valorantın içindeki nvidia reflex ile aynı kafada. Az da olsa fps kaybına sebep olabilir fakat fare ve klavye gecikmesini azalttığı için oyun içinden açık+takviyeli yi seçmeniz sizin yararınıza. Reflex destekli oyunlarda oyun içinden ayarlayabilir, olmadığı oyunlar için de denetim masasından "açık" seçeneğini genel olarak kullanabilirsiniz. 3. ve 4. sorunuzdaki, ayarları denetim masası default halinde hangi ayarları kullanıyorsa o ayarlarda bırakın. Gelelim asıl probleminiz olan "akıcılık" dediğiniz kısma. Mesela 144hz bir monitörünüz var ise üç seçeneğiniz var. Fps'nizi 144e sabitlemek, v-sync ayarını açmak ya da g-sync gibi teknolojiler var ise onları kullanmak sorununuzu çözecektir.

Oyunlarda en iyi performansı istiyorsanız maximum performansı seçmelisiniz. Uyarlamalı da hemen hemen aynı performansı verir arada dağlar kadar fark olmasını beklemeyin. 1-düşük gecikme oranı dediğiniz ayar Valorant'ın içindeki NVIDIA reflex ile aynı kafada. Az da olsa FPS kaybına sebep olabilir fakat fare ve klavye gecikmesini azalttığı için oyun içinden açık+takviyeli yi seçmeniz sizin yararınıza. Reflex destekli oyunlarda oyun içinden ayarlayabilir, olmadığı oyunlar için de denetim masasından "açık" seçeneğini genel olarak kullanabilirsiniz. 3. ve 4. sorunuzdaki, ayarları denetim masası default halinde hangi ayarları kullanıyorsa o ayarlarda bırakın. Gelelim asıl probleminiz olan "akıcılık" dediğiniz kısma. Mesela 144Hz bir monitörünüz var ise üç seçeneğiniz var. FPS'nizi 144e sabitlemek, V-Sync ayarını açmak ya da G-Sync gibi teknolojiler var ise onları kullanmak sorununuzu çözecektir.

Öncelikle teşekkürler uyarlamalı mı kullanmalıyım maximum performans mı sizce?
Ekran kartındakini ve oyundaki düşük gecikmenin ikisini açsam X2 olarak mı etkiler yoksa sadece oyundakini mi açmalıyım.
Defaultta açık gösteriyor ama kapatsam akıcılık artar mı?
G-Sync tarzı özellik yok.
Başka vereceğiniz öneri var mıydı?
Bir de işlemcim 95 derecelerde bu yüzden görüntüde kasma oluyor gibi FPS değerlerinde bir değişme yok ama bazı çekirdeklerde MHz kaybı oluyor. Bunun için tavsiyeniz var mıydı?
Monitör kaç Hz?
144 Hz var ama şuan mecburi 60 Hz kullanmam lazım.

Öncelikle teşekkürler uyarlamalı mı kullanmalıyım maximum performans mı sizce?
Ekran kartındakini ve oyundaki düşük gecikmenin ikisini açsam X2 olarak mı etkiler yoksa sadece oyundakini mi açmalıyım.
Defaultta açık gösteriyor ama kapatsam akıcılık artar mı?
G-Sync tarzı özellik yok.
Başka vereceğiniz öneri var mıydı?
Bir de işlemcim 95 derecelerde bu yüzden görüntüde kasma oluyor gibi FPS değerlerinde bir değişme yok ama bazı çekirdeklerde MHz kaybı oluyor. Bunun için tavsiyeniz var mıydı?

144 Hz var ama şuan mecburi 60 Hz kullanmam lazım.
İkisini birden açmanız size bir fayda sağlamaz sitesinde iki tarafta da açılması halinde oyun içindeki ayara öncelik verildiği yazmakta. Şahsen ben "genel" sekmesindeki ayarı uyarlamalıda tutuyorum. Program ayarı kısmından oyunu seçip ordan da maximum performansı seçiyorum bilgisayar boştayken gereksiz güç kullanmasını istemediğimden. İşlemci sıcaklığınız fpsini etkilemediği sürece görüntüdeki kasmayla alakası yok zaten kasma dediğiniz olay da aslında "yırtılma" olarak geçmekte. Muhtemelen leptop kullanıyorsunuz temizlik, macun değişimi ve masaüstü kullanıyorsanız daha iyi bir soğutucu önerisi dışında sıcaklığınıza yapılacak pek bir şey yok. O kadar rahatsız ediyorsa yırtılma olayı dediğim gibi oyun içindeki v-sync ayarını açarsanız ortadan kalkar ama bu sefer de fareniz ve klavyenizde gecikme meydana gelir.

Geri
Yukarı