Valorant oynanırken FPS kilitleyince sıcaklık değeleri neden çok fazla düşer?

mssfxwas

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Ryzen 5600 ve RX7600 bir sistem kullanmaktayım. Oynadığım oyunlarda örneğin Valorant'ta FPS kilitlemezsem sıcaklık değerlerim işlemcide 70-75, ekran kartında da 70-75 arası oluyor fakat FPS 300 kitlersem ekran kartı 45-50, işlemci de 55-60 derece de kalıyor. Sorum şu FPS kilitlemediğim zaman oyunlardan çıktıktan sonra PC anlık kilitleniyor ve reset atarak devam ediyorum (her oyunda olmuyor şu ana kadar sadece Valorant ve CS2 de denk geldim). FPS kitlediğim zaman hiçbir şey olmuyor. Burada anlamadığım kısım FPS kilitlemeden önceki aldığım değerlerin aslında normal sayılabilmesi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem normalde alacağı fps'ten daha fazla almadığı için kendini yormaması. Siz fps'i kısıtlayınca sistem alacağı fps'e gelmiyor ve kendini zorlamıyor.

Örnek veriyorum 500 FPS üretiyor, bu saniyede 500 kare üretecek kadar iş yapmak demek, ancak siz ekran kartına saniyede 300 kare kadar iş yap yeter derseniz o da buna göre daha az çalışır, daha az çalıştığı için ısının üretilmesine sebep olan yüksek frekans değerlerinde daha az kalmış olur ve bu sayede üretilen ısı da azalmış olur.

Sistem normalde alacağı FPS'ten daha fazla almadığı için kendini yormaması. Siz FPS'i kısıtlayınca sistem alacağı FPS'e gelmiyor ve kendini zorlamıyor.

Hocam ama RX7600'dan bahsediyoruz böyle bir problem olmamalı hocam darboğaz yaşadınız mı hiç?

Hocam ama RX7600'dan bahsediyoruz böyle bir problem olmamalı hocam darboğaz yaşadınız mı hiç?

Isı konusundan haklısınız ama arkadaş kilitleniyor demiş o yüzden darboğazı sordum.

Isı konusundan haklısınız ama arkadaş kilitleniyor demiş o yüzden darboğazı sordum.
Arkadaş belki ısı değerlerini yanlış biliyor olabilir. Sistem kendini kapatıyor olabilir. Veya disk arızalı olabilir.

Sistemin kilitlenmesi ilginç bir durum, FPS'i kilitlediğinizde olmadığına emin misiniz? FPS kilitli değilkende her seferinde olduğunu sanmıyorum, sistemde başka bir arızaya da işaret edebilir bu durum ancak doğrudan FPS'i sabitleyip sabitlememeniz ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Arkadaş belki sıcaklık değerlerini yanlış biliyor olabilir. Sistem kendini kapatıyor olabilir. Veya disk arızalı olabilir.

Hocam bende SSD ya da Power'dan şüphelendim çünkü sistem gayet iyi darboğaz ihtimali var ama bence çok ufak oluyordur onun dışında bir bilgim yok bir daha hocam Power kaç watt besliyebiliyor mu?

Power 550W NZXT 80+ sertifikalı. Oyunlarda hiçbir şey olmuyor. Birkaç kere vgk.sys mavi ekranı da aldım vanguard kaynaklı ilginç bir vaka. Darboğaz olmuyor. Isı değerleri bahsettiğim gibi

Yeni konular

Geri
Yukarı