Valve tembel bir şirkettir

Bu adama kızgın atanların amacı ne?
Steam piyasadaki ağırlığını kaybediyor artık.
Tembel olmasa bile cimri çok net.

Kızgın atanlar kim olabilir sence?
Steam fanboyları.
Umrumda olduklarını pek söyleyemem.
Zaten bende Steam çok cimri oldu diye kötülüyorum.
Gereksiz banlar, düşük indirimler falan artık sevmiyorum.
Onlarda atsınlar zaten haklı olduğumu biliyorlar.
Bugün de güldük çok şükür. Neyin ne olduğunu ne yaptığını bilmeyen gelip bunun gibi konular açıyor işte.

Valve oyun dünyasının en büyük şirketlerinden biri. Diğer oyun şirketlerinden farklı olarak daha özgür bir çalışma alanı var, yani isteyen istediği yerde, projede, oyunda, yazılımda çalışabiliyor. Böylece yaptıkları her şey en yüksek kalitede çıkıyor.

Neden "tembelmiş" gibi mi gözüküyor? Valve'in gün yüzüne çıkarmadığı yüzlerce oyun porjesi var. Çalışanlar bir oyun yapmak için toplanıyor, oyunun geliştirilmesinde belirli bir noktaya kadar geliniyor ancak standartları karşılamadığı, istenen sonuç alınamadığı veya bitirmeye imkan olmadıpı için iptal ediliyor. Birazcık bile araştırsaydınız tarihe gömülen ve gün yüzü göremeyen yüzlerce farklı olyun projesi görürdünüz. Siz ne sanıyorsunuz? Valve'de çalışanlarının öylece oturup Steam pazarından ve oyunlardan aldıkları paylar ile keyif çattığını mı? Evet, çalışma ortamları daha rahat, her yıl tatil yapma zorunlulukları bile var. Ama bu sadece çalışanların daha üretken olabilmesi için. Orada kimse kimseyi VAC üzerinde çalışmak veya CS:GO'ya güncellemeler getirmek için zorlamıyor.

Peki.

Steam'i CS:GO için seven biri daha.
Daha Steam'i ve Epic Games'in ne olduğunu bilmiyorsundur.
Epic Games belki CS:GO'yu satın alıp kendi launcherine getirirse...
O zaman nasılda kuzu kuzu Epic Games'e geçiyorsunuz.

@The King Of Bruh Eleştirici yorumun için teşekkürler. Sana neden hatalı olduğunu söylerken elimden geldiğince objektif olmaya çalışacağım. Sen de objektif ve tarafsız ol, bedava GTA V verdikleri için "Epic Games Steam'den daha iyi" diye insanlara düşünceni zorlamaya çalışma, olur mu? :)

Steam'i CS:GO için seven biri daha.
CS:GO'ya üç yıldır sahibim ve yaklaşık 400 saat oynanma sürem var. Bu sürede hileci de gördüm, iyi oynayan da gördüm, smurf de gördüm, sistemi kötü olanı da gördüm, toksik insanları da gördüm. Şu anda skin düşürüp satmak dışında oyuna girmiyorum. Hile sorunu çözülene kadar da tekrar dönmeyi pek düşünmüyorum. Oyunlara çok fazla para harcamam, oyun fiyatları malum-sadece sevdiğim oyunları satın alırım. Assetto Corsa (+tüm DLC'ler), BeamNG.drive, Automation, ETS2, NFSHP2010, gibi yarış oyunlarına ilgim olduğu için çoğunlukla o tarz oyunları oynarım, CS'ye çok zaman harcamıyorum yani.

Bu arada Epic Games'e Assetto Corsa falan geldiğinde haber verirsin, olur mu? :)

Daha Steam'i ve Epic Games'in ne olduğunu bilmiyorsundur.
Bunu diyebilecek biriysen eminim ki yukarıda saydığım oyunlar hakkında hiçbir fikrin yoktur. Epic Games, Unreal Engine oyun motorunun yapımcısı, hissessinin bir kısmının çinli sözde "oyun yapımcısı" Tencent'e ait olan, Fortnite adlı başlarda iyi gibi gözüken ve sonradan birçok oyuncunun gözünde "zamanla kötüleşti" denen oyunun yapımcısı. Son zamanlarda Epic Games Store adındaki dijital oyun mağazasını çıkararak Riot Games'in Valorant ile yaptığı gibi elinde bulunan kitleyi kullanarak Steam ve Valve'a kafa tutmayı amaçladı. Ama Riot Games'in oyuna oyun stratejisinin aksine yıllardır sürekli gelişen ve piyasada tekel olmuş bir dijital oyun mağazasına kafa tutmaya çalıştı. Bak, bugün bir şey daha öğrendin :).

İleriki yıllarda ne olacağı bilinmez ama daha doğru düzgün bir arkadaş ekleme ve sohbet menüleri, etkinlikler ve indirimler ve en önemlisi Steam Pazarı gibi bir ekosistemi bulunmadığı için şu anda Steam'i geçmesi mümkün görünmüyor. Dediğim gibi, ileriki yıllarda Steam'in sunduklarından daha göz alıcı ve müşteri çekecek bir sistem yaparlarsa Steam'e kafa tutma şansları olur; bedava oyun vererek günümüz yönetiminin taraftar çekme politikasından farklı bir şey yapmıyor.

Epic Games belki CS:GO'yu satın alıp kendi launcherine getirirse...
Bu işlerin nasıl yürüdüğü konusunda en ufak bir fikriniz bile yok sanırım.

Zamanında EA Valve'i 1 milyar dolara satın almak istemişti. Ancak Gabe Newell "300 kişilik stüdyoyu bu şekilde satmaktansa parçalamayı tercih ederim." diyerek teklifi reddetmiştir. Tabii bu sadece böyle bir şey olmayacağını örneği; tabii bilmeniz gerekiyor ki burada konuştuğumuz şey oyunlar değil bir şirket. Oyunların satıldığına henüz şahit olmadım. Belki olmuştur, ancak ben hiç görmedim.

O zaman nasılda kuzu kuzu Epic Games'e geçiyorsunuz.
Şu anki durumunda tüm Valve oyunları Epic'e satılsa geçmem. Bu söylediğimi hemen fanboyluğa çekeceksiniz biliyorum, o yüzden şunu belirteyim: Epic Games Store on yıl geçse Steam' in yerini alamayacak, çünkü Epic Games mağaza kalitelerini Steam düzeyine çekmek yerine PC'ye gelecek oyunların şirketleriyle anlaşarak oyunu Steam'e geciktirmeli olarak sundurtuyorlar (ki alan yine Steam'den alıyor), GTA V gibi oyunları vererek küçük yaştaki oyuncuları kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar. Oyun +18 orası ayrı konu :D.

Steam şimdiye kadar yaptığı indirimlerle, etkinlikler ve güvenilir ortamıyla Epic'in bedava verdiği oyunlardan daha çok memnun etti. Şu andaki haline bakınca Epic'i hayatım boyunca kullanacağımı düşünmüyorum.

@The King Of Bruh Eleştirici yorumun için teşekkürler. Sana neden hatalı olduğunu söylerken elimden geldiğince objektif olmaya çalışacağım. Sen de objektif ve tarafsız ol, bedava GTA V verdikleri için "Epic Games Steam'den daha iyi" diye insanlara düşünceni zorlamaya çalışma, olur mu? :)

CS:GO'ya üç yıldır sahibim ve yaklaşık 400 saat oynanma sürem var. Bu sürede hileci de gördüm, iyi oynayan da gördüm, smurf de gördüm, sistemi kötü olanı da gördüm, toksik insanları da gördüm. Şu anda skin düşürüp satmak dışında oyuna girmiyorum. Hile sorunu çözülene kadar da tekrar dönmeyi pek düşünmüyorum. Oyunlara çok fazla para harcamam, oyun fiyatları malum-sadece sevdiğim oyunları satın alırım. Assetto Corsa (+tüm DLC'ler), BeamNG.drive, Automation, ETS2, NFSHP2010, gibi yarış oyunlarına ilgim olduğu için çoğunlukla o tarz oyunları oynarım, CS'ye çok zaman harcamıyorum yani.

Bu arada Epic Games'e Assetto Corsa falan geldiğinde haber verirsin, olur mu? :)

Bunu diyebilecek biriysen eminim ki yukarıda saydığım oyunlar hakkında hiçbir fikrin yoktur. Epic Games, Unreal Engine oyun motorunun yapımcısı, hissessinin bir kısmının çinli sözde "oyun yapımcısı" Tencent'e ait olan, Fortnite adlı başlarda iyi gibi gözüken ve sonradan birçok oyuncunun gözünde "zamanla kötüleşti" denen oyunun yapımcısı. Son zamanlarda Epic Games Store adındaki dijital oyun mağazasını çıkararak Riot Games'in Valorant ile yaptığı gibi elinde bulunan kitleyi kullanarak Steam ve Valve'a kafa tutmayı amaçladı. Ama Riot Games'in oyuna oyun stratejisinin aksine yıllardır sürekli gelişen ve piyasada tekel olmuş bir dijital oyun mağazasına kafa tutmaya çalıştı. Bak, bugün bir şey daha öğrendin :).

İleriki yıllarda ne olacağı bilinmez ama daha doğru düzgün bir arkadaş ekleme ve sohbet menüleri, etkinlikler ve indirimler ve en önemlisi Steam Pazarı gibi bir ekosistemi bulunmadığı için şu anda Steam'i geçmesi mümkün görünmüyor. Dediğim gibi, ileriki yıllarda Steam'in sunduklarından daha göz alıcı ve müşteri çekecek bir sistem yaparlarsa Steam'e kafa tutma şansları olur; bedava oyun vererek günümüz yönetiminin taraftar çekme politikasından farklı bir şey yapmıyor.

Bu işlerin nasıl yürüdüğü konusunda en ufak bir fikriniz bile yok sanırım.

Zamanında EA Valve'i 1 milyar dolara satın almak istemişti. Ancak Gabe Newell "300 kişilik stüdyoyu bu şekilde satmaktansa parçalamayı tercih ederim." diyerek teklifi reddetmiştir. Tabii bu sadece böyle bir şey olmayacağını örneği; tabii bilmeniz gerekiyor ki burada konuştuğumuz şey oyunlar değil bir şirket. Oyunların satıldığına henüz şahit olmadım. Belki olmuştur, ancak ben hiç görmedim.

Şu anki durumunda tüm Valve oyunları Epic'e satılsa geçmem. Bu söylediğimi hemen fanboyluğa çekeceksiniz biliyorum, o yüzden şunu belirteyim: Epic Games Store on yıl geçse Steam' in yerini alamayacak, çünkü Epic Games mağaza kalitelerini Steam düzeyine çekmek yerine PC'ye gelecek oyunların şirketleriyle anlaşarak oyunu Steam'e geciktirmeli olarak sundurtuyorlar (ki alan yine Steam'den alıyor), GTA V gibi oyunları vererek küçük yaştaki oyuncuları kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar. Oyun +18 orası ayrı konu :D.

Steam şimdiye kadar yaptığı indirimlerle, etkinlikler ve güvenilir ortamıyla Epic'in bedava verdiği oyunlardan daha çok memnun etti. Şu andaki haline bakınca Epic'i hayatım boyunca kullanacağımı düşünmüyorum.

Bu yazdığın yazı bana adeta bir ulti gibi geldi.
Sana cevap veremiycem.
Ama çok anlamlı ve iyi bir yazı yazmışsın.
Çoğu dediğindede haklısın.
Benim Steam'i sevmeme nedenim zaten cimri olması.
"Epic Gamesi GTA 5'i verdiği için sevme"
Demende ben zaten onun gibi verilen bedava oyunlar için Epic Games'i seviyorum.

Bu yazdığın yazı bana adeta bir ulti gibi geldi.
Sana cevap veremiycem.
Ama çok anlamlı ve iyi bir yazı yazmışsın.
Çoğu dediğindede haklısın.
Benim Steam'i sevmeme nedenim zaten cimri olması.
İngilizceniz iyiyse, Valve şirketiyle ilgili kaynak videoları izleyerek nasıl çalıştıklarına dair fikir sahibi olabilirsin. Cimri mi orası tartışılır, ancak yaptıkları oyun iyi olmadığı sürece piyasaya sürmüyorlar. İlk yazımda da belirttiğim gibi yüzlerce yarım bırakılmış oyunları var sırf yeterli kalitede görmedikleri için. Sırf bu yüzden çok saygı duyarım Valve'a. Şu videoda daha iyi anlatılıyor, bakabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"Epic Gamesi GTA 5'i verdiği için sevme"
Demende ben zaten onun gibi verilen bedava oyunlar için Epic Games'i seviyorum.
Oyuncuları böyle çekmeye çalışıyorlar zaten. Çok ucuz ve etkisiz bir yöntem. Ben milletvekili olacağım desem, sen beni destekle ben sana maaş bağlatacağım, imkanlar sunacağım desem beni desteklerdin değil mi? Bu da benzer bir yöntem işte; bedava oyun oynama fırsatı sunarak oyuncuları kendilerine çekmeye çalışıyorlar, ama kimse sormuyor ki "bu platform ne kadar kaliteli?" diye.

Epic Games bu ucuz oyunları bırakıp gerçekten Steam'e rakip olacak bir platform geliştirmeye çalışsalardı seve seve kullanırdım platformlarını. Ama içinde cezbeden bir şey yok ki, bildiğin düz oyun satın aldığın bir mağaza. Steam'e çok geç çıkmasına rağmen insanlar oyunları Steam'den almaya devam ediyor (Death Stranding en büyük örneklerinden). Bu da demektir ki Epic Games yeterince cezbedici değil.

Valve tembel bir şirket mi?
Adamlar pazardan komisyon alıyorlar oyun yapımcıları oyunu Steam'e çıkartmak için belli bir komisyon veriyor CS:GO'dan ne kadar kazanıyorlar bunları düşününce hiçte tembel bir şirket gibi gelmiyor nedense.

Kendi cümlenle bana açıklıyorsun Valve oyun yapmakdan çıkarcağı parayı CS ve DotA'yı günceliyerek çıkartıyor eh TF'de toplulukğun yaptığı silahlar kozmetiklerden çıkarıyor 12 senede bir Half-Life oh yatığın yerden para kazan tamam hafl Life büyük bir marka olabilir ama sen oyun yap gerekirse sadece storyli oyun olsun yeter ki yap ama o da yok Valorant gelmese Valve AFK kalacaktı hala.

Valve'ın oyun yapma konusunda "Yeter ki yap" mantığıyla yaptığını hiç sanmıyorum, bu mantıkla ortada ne kadar kalite kalabilir?

Bir Team Fortress 2 karakterinin dediği gibi:

"Professionals Have Standards----Profesyonellerin Standartları Vardır."
- Sniper / Team Fortress 2

Şimdi şöyle insanlar gelecek "yav bu Half-Life, TF, Left 4 Dead CS hiç unutulur mu?" Unutulur abi, şimdi Valve benim babamın şirketi değil e CS, TF, Left 4 Dead gibi oyunlar da benim babamın oyunu değil o zaman niye savunuyorsunuz ölesiye?
Hocam çok güzel düşünüyorsun ama haksız yere ban yediğini düşünen(!) ve oyunu yeniden alanlar ya da tonlarca parasını bıçak almaya yatıran insanlar oldukça evet, zor unutulur gibime geliyor.

Geri
Yukarı