Vatan Bilgisayar 2. el ürün satması

Smtplt

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Birçok forumda sürekli takılan biriyim. Son zamanlarda birçok elektronik mağazalarında son zamanlarda yaşanan sahte garantisiz vs satışlar yapıldığı ve şikayetlerin arttığı ortamda güvenilir olarak bildiğimiz. 3 kuruş fazla olsun ama muhattabımız olsun kafam rahat eder diye baktığımız Vatan Bilgisayar ile yaşadığım sorunu anlatacağım.

31.12.2022 tarihinde vatanbilgisayar.com üzerinden 27.000, 00 TL'ye hazır kasa sistem aldım. Sipariş verirken elimden montajlama işi geldiğinden, bir heves aldığım sistem daha da hızlı gelmesi için demonte tercih ettim. Sonra Vatan Bilgisayar siparişimi 4 parçaya böldü.

1. Kargo İstanbul dışı bir şubesinden; 5 parça kapalı v jelatinki şekilde 04.01.2023 tarihinde elime ulaştı.
  2. Kargo PSU gene İstanbul dışı bir şubeden 07. 01.2023 tarihinde elime ulaştı.
  3. Kargo ekran kartı İstanbul'da topkapı şubesinden 08. 01.2023 tarihinde elime ulaştı ve buraya kadar bir sorun olmadı hepsi kapalı ve jelatinli bir şekilde geldi.
  4. Kargo ve son parça MSI 1TB M480 model SSD bir türlü kargoya verilmedi. Arıyorum kayıt oluşturuyorlar. Kimse aramıyor. 28. 01.2023 tarihinde hiç haberim yokken kargoya verilmiş evdekiler teslim almışlar. (sorun yaşadığımız parça)

Eve geldim kargo kutusunde hiçbir sorun yok açtım kutuyu içinde MSI SSD ama ambalajı yırtık güvenlik bantları açık. Kutusunda SSD'nin üzerindeki etiket bile sökülmüş haldeydi. Tabii aradım müşteri hizmetlerini bana ilk sorulan soru kargoya tutanak tuttunuzmu oldu. Bende dış kutuda hiçbir sorun yok ki nasıl açık olduğunu anlayacağız da tutanak tutacağız dedim. Kayıt oluşturdu. 1 hafta geçti 10 gün geçti ne arayan var ne soran. Tekrar aradım. Gene aciliyeti bildiriyorum arayacaklardan başka bir şey denmiyor. WhatsApp'tan resimlerini attım. Orayada yazdım. Orada da tutanak var mı diye sordular.

Aradan 1 hafta daha geçti hala arayan kimse olmadı. Bende vatan da çalışan bir arkadaşın yanına ürünü götürdüm. Ürün kodu ile sistemde sorgulattığında bizzat ekranda gördüklerim şu şekilde resmini de çektim ama o sorun oluşturma ihtimali arkadaşında tespit edilmemesi için onu atmayacağım.
Ürünün seri kodu: 1tBS78440L910P8310238000383
kayıt 1. 10. 12.2022 taner aydos (PC hocası) inceleme YouTube proje teslimi.
Kayıt 2. 20. 12.2022 penta bilişim servis arıza kaydı açıldı.
Kayıt 3. 30. 12.2022 vatan teşhir girişi.

Kayıtlar bu şekildeydi. Arkadaş ürün vatan topkapı şubeden çıkmış oraya git istersen burada yapacak bir şey yok dedi. Tabii bu süreçte tarih 15. 02.2023 sistemi alalı 1,5 ay olmuş.
Topkapı şubeye gittim. Bu kayıtlardan bahsetmeden ne diyeceklerini de merak ederek hiçbir şeyden haberim yokmuş gibi ürün bana açık geldi. Kapalı kutu değişim istiyorum dedim.
Önce ürünü aldı kutu üzerindeki kodla kontrol etti tabii ben ekranı görmüyorum bana döndü ve aynı telefonda dedikleri gibi tutanak tutturdunuzmu dedi. Bunu duyunca benim şarteller attı tabii. Ne görüyorsun ekranında dedim. Sizden sağlam çıkmışmı ürün dedim. Nasıl yani falan dedi. Bende tek tek tarih tarih telefondan ürün geçmişini arkadaşa okudum. Utanmıyor musunuz ayak üstü dolandırmaya çalışıyorsun beni dedim. Arkadaş kırazdı bozardı. Cümleleri eveledi geveledi. Ben yetkiliyi çağıriyim dedi. Yaka kartında metin isminde bir arkadaş geldi. Oda SSD'yi aldı kutuya baktı faturaya baktı ekrana baktı. Ben herhalde daha fazla üstelemezler derken yüksek bir ses tonuyla siz nereden biliyorsunuz ürün geçmişini dedi. Haydaa.
Resmen benimle kamera şakası falan yapıyorlar ne kadar sakin kalırsam günün sonunda şu kadar para kazandınız falan gibi bir programda gibi hissettim kendimi. Bende bir üst tondan karşılık verince geri vites yaptı evet satılmaması gereken bir ürünmüş nasıl gönderilmiş falan demeye başladı. Özür dileriz. Biz bir bakalım değiştirelim biraz bekleyin dediler tamam dedim. Yarım saat bekledim. Geldi tekrar içeriden dedilerki ürün elimizde yok başka mağazada da yok. İade alabiliriz isterseniz dendi.
1,5 ay beklemişim zaten emsali ile değiştirin marka önemli değil dedim. Tamam dediler mağazaya gittim. 7000 Mbps'ye 5500 Mbps okuma yazma hızında emsal 3 marka ürün listesi çıkardılar tabii tek satış fiyatı ben toplu PC aldığım için benim ürünün fatura tutarı 2600 diğer ürünler ise 3000 3700 arasında değişkenlik gösteriyordu. Bende fark etmez hangisini verirseniz olur bir an önce artık sistemi kurmak istiyorum dedim.
Yaklaşık 2 saat beklettiler onay için sonra bana 1.500 lira daha ödeme yaparsam ürünü emsali ile değiştirebileceklerini söylediler. Ürünü iade etsem üstüne 400 lira daha koyup alabildiğim halde 1.500 lira ekstra istiyorlar. E tabii kabul etmedim. Yapacak bir şey yok deyip SSD'yi önüme koydular. Bir yetkili ile görüşmek istedim siz bana yardımcı olmayacaksınız anlaşılan dedim. Yetkili benim yapacak bir şey yok. İsterseniz şikayet edebilirsiniz diyerek kapıyı gösterdi arkadaşlar.
Bende SSD'yi almadım bana açılmış ürün sattığınızı yazılı verin dedim. Onuda veremeyiz dediler. Bende ürünün kullanılmış olduğunu kanıtlamak adına servise gönderin kaç saat kullanılmış tespit istiyorum dedim. SSD servise gönderildi. Ekte ekledim. Orada da kullanılmış ve etiketlerin sökülmüş olduğu görünmektedir. Müşteri hizmetleri arka tarafındaki merkez binasına gittim. Mağazada ve müşteri hizmetlerinde kimse yardımcı olmadığı için 2 tane avukat geldi benimle görüşmeye durumu onlara da anlattım. Onlarda hak verdiler. Biz bir görüşelim size donüş yapacağiz. Diyerek beni gönderdiler.
İlk defa 28. 02.2023 de telefonum çaldı. Arayan görüştüğüm avukatlardan biri. Görüştük markadan ürünü istedik. Yurt dışından getirilecek bir 10 gün daha bekleteceğiz dediler. Zaten 2 ay geçmiş 10 gün neki dedim. Tamam bekleriz dedik. Aradan 10 gün geçti gene ne arayan var ne de ürün var. Benim servise verdiğim üründe raporu geldi hala vatan da duruyor teslimde almadım.
Bende artık yapacak bir şey yok sistemi başka bir yerden SSD alarak kurdum. Ve umudumu keserek ama beni bu kadar uğraştırdıkları içinde tüketici koruması kanunu 6502 madde 11 b) bendinden satılanı alıkoyma ayıp oranında satış bedelinden indirim talebi ile şikayette bulundum. Savunma talebi gitmiş avukatın onune beni 20. 03.2023 tarihinde aradı. Şikayetiniz geldi. Ben şimdi baktım ürün gelmiş isterseniz gelin alın diye. 10 günde gelecek ürün 1 ay geçmiş ben şikayet edince ortaya çıktı ne hikmetse bende 3 ay oldu artık ne SSD'si dedim kapattım. Ne karar çıkarsa o zaman bakarız dedim.
Aradan 3 gün geçti müşteri hizmetlerinden aradılar bu sefer ürününüz geldi isterseniz gelip alın ya da iade edebiliriz diye. Bende onlara talebimi ilettim. Gelip ürünü alırım paramıda iade edecekseniz geleyim dedim. 3 aydır aklınız nerdeydi dedim. Tabii kabul etmediler.
İade ederim ama bütün sistemi ben başka bir SSD ile kurmak zorunda kaldım. Butun kasa ve parçaları getiririm iade alacaksanız ben hazır sıstem aldım. Hepsini iade alın o halde dedim. 5 dakika telefonda beklettiler. Tamam bütün parçaları getirin o halde dediler.
Ben bu kişileri gerçekten anlamadım. Benden aldığı 3 aylık parçaları ne yapacaklar başka hazır sistene katıp sıfır diye bu sefer de başkalarınamı satacaklar. Bu nasıl bir inatlaşmadır. Nasıl bir müşteri hizmetleri halidir anlam veremedim.
Sonuç olarak hala SSD onlarda ne oldu bilmiyorum. Ürünleri iade de etmedim. Belli ki bunlar başkasına sıfır diye satacaklar. Heyet 1 ay oldu henüz bir sonuç yok tani daha 4 5 ay sürer herhalde.
Maalesef ülkenin alanında en köklüsü dediğimiz firmalar bile artık farklı yollara girmiş bulunmaktadir. Diğer ufak mağazalarda dönen dümenler artık beni şaşırtmamaktadır. Bir sonuç çıkarsa buradan eklerim. Bakalım hayırlısı. Uzun oldu kusura bakmayın.

2023-03-30_01-52.png

SERVİS RAPORU.jpg

WhatsApp Image 2023-02-02 at 12.01.08 (1).jpeg

WhatsApp Image 2023-02-02 at 12.01.08.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de hep n11,hepsiburada gibi yerlerden sıkıntı yaşarım diyip vatan,itopya vs. alıyordum yaşanan olayın can sıkıcılığına bak ama sizi tebrik ederim hakkınızı iyi aramışsınız savunmuşsunuz.

Geçmiş olsun hocam safi baş ağrısı başka bir şey değil. Bana da hepsiburada’nın kendisi kullanılmış ikinci el ayarında kutusu yırtık pırtık RTX 4090 gönderdiği için durumu çok iyi idrak edebiliyorum. İnternet Alışverişlerinde 14 gün koşulsuz şartsız iade olduğu için normalde iade almayan firmalar bir şekilde iade alıyor ve bu ürün dönüyor dolaşıyor tekrar sıfır diye birine satılıyor. Sonra da bu şekilde mağduriyetler oluşuyor. Outlet adı altında uygun fiyata satılması lazım böyle ürünlerin.

Geçmiş olsun. Adam akıllı işini yapan kalmadı gibi. Kargoları teslim alırken her türlü içini açıp asıl ambalajda sıkıntı var mı, ürün doğru ürün mü diye kontrol edip tutanak tutmak lazım. Eğer kargocu sorun çıkartırsa teslim almayıp doğrudan firmayla iletişime geçmek gerekli.

1 kuruş fazla verelim güvenilir olsun kafamız rahat etsin dediğimiz yerin haline bak. Heyet sizi haklı bulacaktır 3 aylık bir maduriyet söz konusu bunu göz önünde bulundururlar.
Umarım dikkate alırlar.

Ben de hep n11,hepsiburada gibi yerlerden sıkıntı yaşarım diyip vatan,itopya vs. alıyordum yaşanan olayın can sıkıcılığına bak ama sizi tebrik ederim hakkınızı iyi aramışsınız savunmuşsunuz.
Valla bende sizin gibiydim bu olaya kadar 100 200 bakmıyor. kurumsal olsun muhattabımız olsun diyorduk. Adamlar yüzüme baka baka yalan söyleyip. Çocuk gibi azarlamaya çalıştılar bide. Bakalım umarım bir şeye değer

Uffff olaya bak nerdeyse sistemi ordan 55k toplayacaktım teşekkür ederim ciddi ciddi fena ceza yemeleri gerek
Valla pek bi beklentim yok. Savunma istendiğinde aramalarının nedeni büyük ihtimal savunmaya biz aradık iade edelim değiştirelim dedik müşteri kabul etmedi vs denecek.

Geçmiş olsun

Geçmiş olsun hocam safi baş ağrısı başka bir şey değil. Bana da hepsiburada’nın kendisi kullanılmış ikinci el ayarında kutusu yırtık pırtık RTX 4090 gönderdiği için durumu çok iyi idrak edebiliyorum. İnternet Alışverişlerinde 14 gün koşulsuz şartsız iade olduğu için normalde iade almayan firmalar bir şekilde iade alıyor ve bu ürün dönüyor dolaşıyor tekrar sıfır diye birine satılıyor. Sonra da bu şekilde mağduriyetler oluşuyor. Outlet adı altında uygun fiyata satılması lazım böyle ürünlerin.
Teşekkürler sizede. Bu süreç 3 ay uzamasa bende iade alın verin paramı derdim. SSD bana 1 ayda geldi zaten üstüne getirtiyoruz diyede 1 ay oyaladılar. Eminimki 2600 lira para vermektense bütün kasayı götürsem temizleyip internet sitesinde kurulu sistem olarak kampanyalı benim aldığım fiyatında üstüne satışta görürsünüz bu kasayı

çok geçmiş olsun uzun zamandan beri çok zorunda kalmadıkça vatan 'dan alışveriş yapmıyorum, tavsiye de etmiyorum.
Teşekkürler. bende artık çop almam bu tavırlardan sonra En ufak bir empatileri kalmamış. Dun ürün almış iadeye getiren kişi ile 3 ayır ürün bekleyene aynı ezberden şeyleri söyleyip kapıyı gösteriyorlar

Geçmiş olsun. Adam akıllı işini yapan kalmadı gibi. Kargoları teslim alırken her türlü içini açıp asıl ambalajda sıkıntı var mı, ürün doğru ürün mü diye kontrol edip tutanak tutmak lazım. Eğer kargocu sorun çıkartırsa teslim almayıp doğrudan firmayla iletişime geçmek gerekli.
Teşekkürler Valla hocam ürün 28 gün sonra ulaştı. Kargoya verildiğinden haberimizde yoktu. Evde babam kutuyu almış masama koymuş hatta akşam ürünü açmadan siteden baktığımda kargo bilgileri bile görünmüyordu. sonra şikayetler ile kargo bilgileri girildi siteye

Çok geçmiş olsun. Güvenilir olsun diye bilindik yerden ürün almayı da düşünür hale geldi insan...
Teşekkürler. Bu kadar beklemeye mahalle bilgisayarcısından alsam utanır birşeyler yapmaya çabalardı. Malesef bu gibi firmalar kurumsallığı insanları mağdur etmekte kullanıyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı