Vatan Bilgisayar Garanti Süreci

SertanDyg

Hectopat
Yaklaşıp bir ay önce toplama bilgisayarımın bazı parçalarını Vatan Bilgisayar servise gönderdi. Onlar 2 hafta sonra geldi bu seferde anakart gönderdiler. 1 hafta da onu bekledik. Şimdi PC'de yine sıkıntı var ve çalışmıyor. Yarın tekrar Vatan'a götüreceğim ama malum yarın son gün ve Vatan'da mağazaları kapatıyor. Bana kullanmam için istesem aynı sistemi verirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiyem ağır testlere sokup stabilitesini ölçmeniz. Ekran kartı, işlemci, depolama birimleri, RAM'ler hepsini uygun programlar ile testlere tabii tutun, bir sorun var ise ortaya çıkacaktır, yok ise kafanız rahat olur.
Programlar:
RAM'ler için Memtest86 (YouTube'da nasıl yapılacağı Technopat kanalında mevcut)

İşlemci için stres testi çok çeşitli ben genelde CPU-Z'nin bench bölümünü kullanıyorum, sıcaklığıda AMD işlemci olduğu için Ryzen Master'dan bakıyorum Intel'in de kendi programı mevcut sitesinden bulabilirsiniz.

Ekran kartı stres testi ise FurMark kullanmanızı tavsiye ederim tüm bilgileri gösteriyor.

Depolama birimlerininde okuma yazma hızlarını ölçüp stabilitesini anlamanız için crystal disk mark kullanabilirsiniz.
teşekkür ederim ram testi hariç hepsini yaptım pc cok stabil ve iyi calısıyor sorun açılana kadar açıldıktan sonra çok güzel işliyor
Tavsiyem ağır testlere sokup stabilitesini ölçmeniz. Ekran kartı, işlemci, depolama birimleri, RAM'ler hepsini uygun programlar ile testlere tabii tutun, bir sorun var ise ortaya çıkacaktır, yok ise kafanız rahat olur.
Programlar:
RAM'ler için Memtest86 (YouTube'da nasıl yapılacağı Technopat kanalında mevcut)

İşlemci için stres testi çok çeşitli ben genelde CPU-Z'nin bench bölümünü kullanıyorum, sıcaklığıda AMD işlemci olduğu için Ryzen Master'dan bakıyorum Intel'in de kendi programı mevcut sitesinden bulabilirsiniz.

Ekran kartı stres testi ise FurMark kullanmanızı tavsiye ederim tüm bilgileri gösteriyor.

Depolama birimlerininde okuma yazma hızlarını ölçüp stabilitesini anlamanız için crystal disk mark kullanabilirsiniz.
Şimdi PC kapat dedim PC kapanmıyor

Son düzenleme:
Teşekkür ederim RAM testi hariç hepsini yaptım PC cok stabil ve iyi calısıyor sorun açılana kadar açıldıktan sonra çok güzel işliyor

Şimdi PC kapat dedim PC kapanmıyor

Kabloları falan kontrol eder misiniz özelliklede anakartın alt bölümündeki ufak kabloları.

Anlaşılan düzgün toplamamışlar :), orada anakartın altına doğru ufak kabloların pinlere takılması lazım doğru isme göre yoksa doğru açma kapama sağlanmaz ışıklar vs de dorğu çalışmaz. Kablolamayı düzenlemelisiniz internetten destek alabilirisiniz, anakart modelinize göre.

Açıldıktan sonra sorun yokta kapanıp açılmıyor işte buraya gün içinde kasayı açınca foto atarım

Tahminimce o kablolar yüzünden çünkü o kabloların arasında kasanın güç tuşuyla bir nevi emri anakarta gönderip sistemi çalıştıran kabloda mevcut ve bunun + ile - sinin düzgün olması lazım diğer tüm kablolarında düzgün takılı olması lazım.

Vatanda ki çocuk kaplolar kısa devre yapıp birleşmesini sağlıyor manuel de denedim açılmadı diyor. Gerçi kaplolar bu şekildeyken dün evde açılmadı sabah arabaya koyup vatana götürdüm. Orada hiçbir şey yok gibi açıldı eve geldim yine açıldı, 8 saat filan kullandım kapat dedim kapanmadı

Vatanda ki çocuk kaplolar kısa devre yapıp birleşmesini sağlıyor manuel de denedim açılmadı diyor. Gerçi kaplolar bu şekildeyken dün evde açılmadı sabah arabaya koyup vatana götürdüm. Orada hiçbir şey yok gibi açıldı eve geldim yine açıldı, 8 saat filan kullandım kapat dedim kapanmadı
Dediğim gibi bir kablo düzenine bakılması lazım.

Şimdi baktım küçük kablolardan sadece Power taklı reset ve RPG kabloları takılı değil. Bir de 2 küçük yeşil beyaz kablo var Power+ ve - diye oda takılı değil

Onların hepsini düzgünce yerlerine takın sonra komple sisteme göz atın eksik vs var mı diye ve tekrar test edin(kabloların takılması gereken yerler pinlerin altında ufak yazar hangi kablonun ne olduğu da ucunda yazar).

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı