Vatan Bilgisayar Ürün İade Etmek

Avukat bir arkadaşıma sorduğumda maalesef öyle bir ayrım olduğunu söyledi. Bu yüzden benzer şekilde bir süreç yaşayan biri varsa tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. Ona göre vakit kaybetmeden THH'ye dilekçe yazacağım.

Ayrım tam olarak nedir?

Mesafeli sözleşmeler
MADDE 48 (4) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Al sana kanun.

Problem şirketin tüketici olarak sayılmaması ise öyle bir dünya yok. Kullanmak için alıyorsa o da tüketicidir.

İade alıyorlar, iade faturası kesmeniz gerekiyor ama. Ben iade ettim, şirket adına alınmıştı.
Sıkıntı bundan kaynaklanıyor olabilir şirket olduğu için.

İade alıyorlar, iade faturası kesmeniz gerekiyor ama. Ben iade ettim, şirket adına alınmıştı.
Müşteri hizmetlerini aradığımda iade kabul edemeyeceklerini söylediler. Yoksa iade faturası kesmek sorun değil. Ayrıca bir kargo kodu vs. birşey almam gerekiyor ki aynı zamanda ürünü gönderebileyim. Yoksa iade faturasına kabul etmeyeceklerdir.
Ayrım tam olarak nedir?

Mesafeli sözleşmeler
MADDE 48 (4) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Al sana kanun.

Problem şirketin tüketici olarak sayılmaması ise öyle bir dünya yok. Kullanmak için alıyorsa o da tüketicidir.
Mesleki bilgim olmadığından yanlış bir bilgi vermek istemem ama şirketin tüketici sayılmadığı ile ilgili bir bilgi vermişti. (ticari uyuşmazlık ile ilgili ticari davaya girebilir)

Mesleki bilgim olmadığından yanlış bir bilgi vermek istemem ama şirketin tüketici sayılmadığı ile ilgili bir bilgi vermişti. (ticari uyuşmazlık ile ilgili ticari davaya girebilir)

O kadar benim de bilgim yok. O kadar bilgiye de gerek yok zaten. Üretici(satıcı) değilsen tüketicisindir.

"Tüketici, iktisadi mal ve hizmetleri belirli bir bedel karşılığında satın alarak kullanan kişidir." tanımına uyuyorsan şirket olman bir şeyi değiştirmez. Sonuçta malı alıp satmıyorsun, kullanıyorsun.

Yoksa yarın öbür gün de bir arıza olduğunda servis gelip hizmet vermiyoruz diyebilir.

Neyse uzatmayalım da git THH'ye başvur, aksi karar çıkarsa o zaman konuşuruz.

2 hafta önce vatan bilgisayardan rtx 2070 gaming z ekran kartını aldım amd'nin 3. nesil işlemcilerini beklediğimden dolayı daha sistemi toplamadım özetle rtx 2070 süper çıktığında elimdeki rtx 2070'i geri verip süper alabilir miyim?

Konuyu hortlatıyorum. An itibari ile mağazadan alınan hiçbirşeyi ambalajı açılmamış dahi olsa geri iade almıyorlar. Satın alma aşamasında bilgilendirme de yapmıyorlar. Fiyat ve alternatifler konusunda bilgilendirilmiyorsunuz. Size 1 ürün sunup almanızı bekliyorlar. Siz de ihityacınıza uymadığını görseniz dahi ödeme yaptıysanız geri iade edemiyorsunuz. Bu durumda internetten satın alıp cayır cayır kullanıp geri iade etmeniz müstehak görünüyor. Bunun da yolunu kapatmak üzereler bilginiz ola. Siz en iyisi mi satış kanalı her ne olursa olsun iade sözleşmesi düzgün, satış sonrası hizmetleri çalışan biryerden alın. vatan bilgisayar gibi kurumsal görünümlü kurnaz bakkallardan birşey almayın. Bununla ilgili ekşiyede yorumu yazdım bir şekilde ulaşmış olabilirsiniz. Tarih 15 dakika öncesi :)

Geri
Yukarı