VDSL için telefon kablosunu CAT 6 ile değiştirilmeli mi?

Y.igit

Decapat
Daha fazla  
TurkNet VDSL 75 MB tarifesi kullanıyorum.

Apartmanın dış cephesinde 3 metre yükseklikte sabitlenmiş ankastreden yaklaşık 6 metrelik telefon kablosu ile pencereden internet bağlantımı alıyorum.
Kablo 2 yere kıvrılarak sarılarak sabitlenmiş ama telefon kablosu zayıf olduğundan rüzgara vs pek dayanıklı gözükmüyor. Ankastrenin kapağı yok. Yani yağmur falan yağdığında sıkıntı oluyor mu pek fark etmedim ama etki de ediyor mudur bilmiyorum.

Ev kullanıcısıyım. Online oyunlar oynuyorum. Mümkün olsa pıng'in sıfır olmasını arzu eder bir tutum içerisindeyim.

Modem masaüstü PC'nin hemen yanında ve yarım metrelik kısacık bir CAT5e kablosu ile PC'ye bağlı.

VDSL için CAT 6 öneriliyor sanırım, CAT 7 vs fazla deniyor.

Sorularım:
1-telefon kablosunu CAT 6 ile değiştirmeli miyim?

2-modemi PC'ye bağlayan (Ethernet) kabloyu da değiştirmem gerekir mi?

3-alacağım olası aksiyonlar sonrası tahmini iyileşmenin ne kadar olacağını söyleyebilirsiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-12-07 152100.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-07 152100.png
    52,2 KB · Görüntüleme: 91
  • Ekran görüntüsü 2021-12-07 152316.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-07 152316.png
    95,2 KB · Görüntüleme: 76
TurkNet VDSL 75 MB tarifesi kullanıyorum.

Apartmanın dış cephesinde 3 metre yükseklikte sabitlenmiş ankastreden yaklaşık 6 metrelik telefon kablosu ile pencereden internet bağlantımı alıyorum.
Kablo 2 yere kıvrılarak sarılarak sabitlenmiş ama telefon kablosu zayıf olduğundan rüzgara vs pek dayanıklı gözükmüyor. Ankastrenin kapağı yok. Yani yağmur falan yağdığında sıkıntı oluyor mu pek fark etmedim ama etki de ediyor mudur bilmiyorum.

Ev kullanıcısıyım. Online oyunlar oynuyorum. Mümkün olsa pıng'in sıfır olmasını arzu eder bir tutum içerisindeyim.

Modem masaüstü PC'nin hemen yanında ve yarım metrelik kısacık bir CAT5e kablosu ile PC'ye bağlı.

VDSL için CAT 6 öneriliyor sanırım, CAT 7 vs fazla deniyor.

Sorularım:
1-telefon kablosunu CAT 6 ile değiştirmeli miyim?

2-modemi PC'ye bağlayan (Ethernet) kabloyu da değiştirmem gerekir mi?

3-alacağım olası aksiyonlar sonrası tahmini iyileşmenin ne kadar olacağını söyleyebilirsiniz?

Şu anki hızı alıyorsan değiştirmeye gerek yok. Alamıyorsan değiştirip denerdin.

Geri
Yukarı