VDSL upload ve download latency nasıl düşürülür?

HakimBey

Hectopat
Daha fazla  
VDSL kullanıcısıyım ve yayın açmak istiyorum. 8 Mbps de uploadım var. İlk başlarda upload latencyim 200'lerde geziyordu. QoS ayarlarıyla oynayıp bunu 20'lere kadar düşürmeyi başardım ve sonrasında yayın testi yaptım. Yayına 4000 bit rate verince Online oyunlarda mesela Valorant İstanbul serverında pingim sabit 17'den sabit olmayan bir şekilde ortalama 22'ye çıktı. VDSL ile de yayın açılır diyen arkadaşlar olmuş. Sanırım bu bufferbloatın daha da düşmesi için modemin SQM (Smart Queue Management) diye bir özelliği desteklemesi gerekiyormuş. Modemim TP-Link AC1200. Yeni bir modem mi almam gerek? Bu latency değerlerini tek haneli değerlere çekmek istiyorum. Ve VDSL altyapıda oyuna ping girmeden yayın açmanın bir yolu yok mu? 8 Mbps upload yayın açmak için yetersiz mi?

Dosya Ekleri

• 20230409_211200.jpg
    20230409_211200.jpg
    221,1 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleyen: Moderatör:
VDSL kullanıcısıyım ve yayın açmak istiyorum. 8 Mbps de uploadım var. İlk başlarda upload latencyim 200'lerde geziyordu. QoS ayarlarıyla oynayıp bunu 20'lere kadar düşürmeyi başardım ve sonrasında yayın testi yaptım. Yayına 4000 bit rate verince Online oyunlarda mesela Valorant İstanbul serverında pingim sabit 17'den sabit olmayan bir şekilde ortalama 22'ye çıktı. VDSL ile de yayın açılır diyen arkadaşlar olmuş. Sanırım bu bufferbloatın daha da düşmesi için modemin SQM (Smart queue management) diye bir özelliği desteklemesi gerekiyormuş. Modemim TP-Link AC1200. yeni bir modem mi almam gerek? Bu latency değerlerini tek haneli değerlere çekmek istiyorum. Ve VDSL altyapıda oyuna ping girmeden yayın açmanın bir yolu yok mu? 8 Mbps upload yayın açmak için yetersiz mi?

IP adresi gözüküyor hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı