Veresiye Aldığı Ürünün Parasını Ödemeyen Müşteri

• Konuyu başlatan GCN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 157
  • Görüntüleme 16B
2 yıl önceki 100 lira ile 10 tane domates alabiliyordum. 2 yıl sonraki 50 lira ile 10 tane domates alabiliyor isem kabul ederim. Değer aynı değer, rakamlara takılmayın.

Orası öyle tabii, unutulur zaten. :D Ancak bunu ticari olarak düşün. Ticaret yapan adam kar amacı güder. Sermayesini ve kar marjını büyütmek ister. Haliyle tedarik ettiği mala zam gelir ise zam yapar ve kendini korumaya alır. İşine gelmeyen müşteri almaz olur biter.

Bu dediğin duruma deflasyon deniyor. Japonya'da çok fena deflasyon var. Para sürekli değerleniyor orada. Bugün kenara 100 lira koyduğun para ile atıyorum yine 10 tane domates alabiliyordun. Japonya'daki deflasyon yüzünden paran değerlendiği için artık 10 değil 12 tane domates alabiliyorsun.

Bu durum ekonomiyi kötü etkiliyor. Çünkü değerlenen para yüzünden kimse parasını harcamıyor ya da az harcama yapıyor. Maksat parayı saklamak. Haliyle çark dönmüyor. Aynı şey yani. Mühim olan çarkın dönebilmesi, sürdürebilir olması.

Yüksek enflasyon olunca da alım gücü düştüğü için millet para harcayıp riske girmek istemediğinden dolayı çark yine dönmüyor ve yine ekonomi kötü etkileniyor.

En ideali %3-5 arası enflasyondur.
Ben ilk dolar ve TL ornegini tuccar olarak degil bir sahis olarak vermistim. :)

Maalesef bu dedigin ac gozluluk. Kabul etmis en basta tozu 100 TL'den vermis borca 2 ay sonra alacak parasinj. Ha tabi pesin alsa 80 liralik toz alip 20 TL kar eder tabi. Ama herif kabul etmis en basta.
Tozun parasını 2 ay sonra veren müşteri eğer 120 değil 100 lira verir ise ben kazanç elde edememiş olurum. O zaman müşteri aç gözlülük yapmış oluyor. Fakat anlaşma varsa orası ayrı. Ancak yine de iki tarafında zarar etmemesi gerekiyor. Buna insanlık denir.

Benim arkadaşımın babasının 4-5 yıl öncesine ait 420 lira borcu varmış. 3 yıl önce şehirden taşındılar. Bana uğrar arkadaş arada sırada. Tesadüfen kayıp defteri buldukları için borç olduğunu görmüşler.

Arkadaş geldi yanıma bunlar dedi kim. Biliyordum onları. 420 liranın üzerine enflasyon payını ekleyip 850 lira yaptık ve borcunu 850 lira olarak ödedi. Buna insanlık denir. Diğer türlüsü köpeklik olur.

Tozun parasını 2 ay sonra veren müşteri eğer 120 değil 100 lira verir ise ben kazanç elde edememiş olurum. O zaman müşteri aç gözlülük yapmış oluyor. Fakat anlaşma varsa orası ayrı. Ancak yine de iki tarafında zarar etmemesi gerekiyor. Buna insanlık denir.

Benim arkadaşımın babasının 4-5 yıl öncesine ait 420 lira borcu varmış. 3 yıl önce şehirden taşındılar. Bana uğrar arkadaş arada sırada. Tesadüfen kayıp defteri buldukları için borç olduğunu görmüşler.

Arkadaş geldi yanıma bunlar dedi kim. Biliyordum onları. 420 liranın üzerine enflasyon payını ekleyip 850 lira yaptık ve borcunu 850 lira olarak ödedi. Buna insanlık denir. Diğer türlüsü köpeklik olur.
Yanlis hesap cikarmissindir bence. Eheheh. :D

Ben ilk dolar ve TL ornegini tuccar olarak degil bir sahis olarak vermistim. :)
Şahıs olarak bakarsak: Şimdi arkadaştır vs. falan adamdan 100 değil 150 istersen ayıp olur. Ancak o arkadaşın bunu kendi rızası ile yapmalı. Tabii enflasyon ne la? Der. Bilmiyordur falan sadece rakam aynı ise onu ödediğini düşünüyordur. Sende aranın bozulmaması için salla gitsin dersin. Arkadaştan kıymetlimi canım. :D Bende mevzuyu anlatmaya çalıştığım için çeşit çeşit örnek veriyorum.
Yanlis hesap cikarmissindir bence. Eheheh. :D
Yıllık %15 enflasyon payından 5 yıl hesapladık ve 800 küsür yapıyordu. Düz 850 ödendi işte. :)

Şahıs olarak bakarsak: Şimdi arkadaştır vs. falan adamdan 100 değil 150 istersen ayıp olur. Ancak o arkadaşın bunu kendi rızası ile yapmalı. Tabii enflasyon ne la? Der. Bilmiyordur falan sadece rakam aynı ise onu ödediğini düşünüyordur. Sende aranın bozulmaması için salla gitsin dersin. Arkadaştan kıymetlimi canım. :D Bende mevzuyu anlatmaya çalıştığım için çeşit çeşit örnek veriyorum.

Yıllık %15 enflasyon payından 5 yıl hesapladık ve 800 küsür yapıyordu. Düz 850 ödendi işte. :)
Yok ben senin o musteri ile aranda gecene bir sey demiyorum kesinlikle. Cunku ilk soylemissin adama demissin ki ("BAK BUNU SIMDIKI FIYATTAN DEGIL NE ZAMAN ODERSEN O FIYATTAN ALIRIM PARAYI").

Sadece ben sahis olarak 100 TL aldim sensen ve 1 yil sonra 100 TL oderim. Diger turlusu faizcilik oluyor enflasyon falan deme. Banka misin sen? O parayi almaya hakkin yok. Ha yok 150 TL alirim dersen ticarete girer devlete de bildirirsin vergini odersin(Tavi bu sadece bir mishal yoksa devlet sen tefecisin der cezani keser cek senet isinden sabikan olur).

GCN başlarda "Pahalıdan aldığın ürünü satmadan" bakın zarar ettim diyordun hemen :) Bunun öyle olmadığını gayet güzel açıkladım, umarım 3. kez başkalarına da "Pahalıdan aldığın ürünü tekrar satmadan zarar ettiğini" söylemezsin. Çünkü daha önceden de bu konuları konuştuk, başka üyelere farklı konuşmaya başladın.

Asıl konuya gelirsek "Beni enflasyon vuruyor" demişsin. Ve verdiğin örneklerdeki vade farkı çok yüksek. Yani 1 aylık vade verirsen - 2 aylık vade verirsen zaten hiçbir türlü enflasyon seni vurmaz.

Eğer 1 yıllık vade ile veresiye imkanı tanıyorsan "O yılki enflasyon oranını ekleyebilirsin borcun üzerine". Örneklerde verdiğin gibi 10 yıllık vade tanıyorsan da her yılki enflasyonu, bir sonrakinin üzerine eklersin. 100TL mal aldı ve her yıl enflasyon %10 civarında oldu diyelim, vade ise 3 yıl. 3 yıl sonra 130TL değil 133,1TL parayı cebe atarsın.

Ayrıca veresiye denen şeyin mevzusu zaten budur, 1 ay 2 ay bekleyerek satarsın ki müşteri gelsin seni tercih etsin. Sen veresiye sisteminde çığır açtın yemin ediyorum. Senin verdiğin şey veresiye değil bunu bilmeni istiyorum. Sen resmen banka gibi davranıyorsun, bunu adı veresiye değil.

Bu işi "Bilgi vermeden" yapmış olsan adı tam anlamıyla Fırsatçılık olur, bunu da ekliyorum. Yine de yürüttüğün sistemin adı veresiye değildir bilgin olsun. Enflasyon farkını isteyebilirsin kısacası: Eğer ki 6 aydan fazla vade istedilerse. Ama malın fiyatı arasındaki farkı isteyemezsin. Yalnızca ama yalnızca enflasyon farkını hesaplayıp isteyebilirsin.
Enflasyonun - hayatın pahalılaşmasının bedelini halktan kesemezsin kısacası. Halk fakirleşiyorsa sen de fakirleşirsin doğal olarak. Bak halk da süt almakta zorluk çekiyor, çay almakta zorluk çekiyor, yağ almakta zorluk çekiyor. Zorluk çekip 2 aylık veresiye isteyen adamın cebinden daha da fazla para istiyorsun, Allah'tan ki bilgi verip onay alıyorsun, sözleşme gibi bir diyalog geçiyor aranızda, yoksa hepten suçlusun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Tozun parasını 2 ay sonra veren müşteri eğer 120 değil 100 lira verir ise ben kazanç elde edememiş olurum.
Nasıl etmemiş olursun yahu ? Sen o tozu 80 TL'ye alıyorsun ve gelir elde edebilmek için 100 TL'ye veresiye veriyorsun o parayı o zamanda peşin alsa 2 ay sonrada alsan yine kazancın aynı.

Senin zararın 80 TL, kazancın 100 TL elde ettiğin gelir ise 20 TL.

Ürünü aldığı zaman 110₺'ye aldı, deftere de 110₺ yazıldıysa, 110₺ vermesi gerek. Un zaten senin stoktan çıkmış ve sen karını katmışsın üstüne. 2 ay sonra gelip parasını vermek isteyip de sen 135₺ dersen kusura bakma bu fırsatçılıktır. Zamlanınca üstünü istiyorsun acaba fiyatı 110₺'nin altına düşse para üstü verecekmiydin? ki bunu kimse yapmaz. Adam haklı.

İmzandaki ekran kartını 1500 TL'ye bir üst modelini almak için 1000 TL'ye satacak oldun sonra bir arkadaşın kartını kullanmadığın için 2 ay senden rica ile alıp kullandı 2 ay sonra kartın değeri 1500 alacağın kartın değeri 2500 TL oldu diyelim. Arkadaşın 2 ay sonra karttan memnun kaldı 1000 TL veriyor. Zamanında satıp yenisini almak için harcayacağın masraf 500 TL idi şimdi olacak 1500 TL o fiyattan ona satar mısın?

Konu mesajlarını okudum. Bir detay hep es geçilmiş @GCN esnaf ama onunda kendi ihtiyaçlarını gidereceği hayatını idame ettirmek için diğer esnaflardan alış verişi olacak. Bunu hiç kimse düşünmüyor. Tepki gösterilecek merci ne alıcı ne esnaftır. Esnafı alıcı karşısında fırsatçı gibi göstermeye, vampir gibi zamlarla, vergilerle vatandaşının iliğini kurutan politikayı destekleyen, çanak tutanlar kendilerini sütten çıkmış ak kaşık gibi gizlemesinler.

Son düzenleme:
Nasıl etmemiş olursun yahu ? Sen o tozu 80 TL'ye alıyorsun ve gelir elde edebilmek için 100 TL'ye veresiye veriyorsun o parayı o zamanda peşin alsa 2 ay sonrada alsan yine kazancın aynı.

Senin zararın 80 TL, kazancın 100 TL elde ettiğin gelir ise 20 TL.
İşte buna kızıyorum, sayfalardır tartıştığımız halde halen daha pahalıdan satın aldığı malı pahalıdan satmayı beklemeden zarar ettim diyor :)

Enflasyon olayına gelirsek arada geçen 17 yıl içerisinde zaten ürünlerin fiyatı da yükseliyor. Yani ürünün fiyatı yükseldiği için senin kazandığın para da yükseliyor. Ben hep 500TL mi kazanacağım demişsin HAYIR. Sen hep 500 falan kazanmayacaksın. 17 yıl içerisinde gelen zamları ve enflasyonu hesaba katmadığımız için 500TL kazanmış gibi görünüyorsun, halbuki daha yüksek.
Kaldı ki 2 aylık veresiye vermişsin, ne diye 17 yıl gibi rakamlarla kafa karıştırıyorsun? 2 ay üzerinden hesaplayalım bakalım?

Yine de alım gücünde fark eden bir durum olmayacak. Alım gücünü değiştirecek tek unsur, ne kadar mal sattığındır. Çok mal satarsan çok kazanırsın. Bu yüzden karını da sermayeye katıp alabildiğin kadar alım yapmalısın ve bunları satabilmelisinin.
Tepki gösterilecek merci ne alıcı ne esnaftır. Esnafı alıcı karşısında fırsatçı gibi göstermeye, vampir gibi zamlarla, vergilerle vatandaşının iliğini kurutan politikayı destekleyen, çanak tutanlar kendilerini sütten çıkmış ak kaşık gibi gizlemesinler.
Dostum veresiye verme diyoruz :) Bunun adı veresiye değil ama veresiye olarak isimlendiriyorum yine de. Madem zarar ediyor o halde veresiye vermesin.

Son bahanesi olan Enflasyon, veresiye vermeden satış yapsa bile aynı oranda etkileyecektir kendisini.
Son bahanesi de bahane değil yani.

Bu işler karışık işler herkes haklı enflasyonu çıkaranlar haksızdır. Sen nasıl anlaşıyorsan öyle olmak zorunda. Ha borcu TL olarak yazsaydın mecburdun öyle vermeye, zarar etmiş olurdun. Bazıları zarar etmezdin diyor. Yanlış biliyor. Burada herkes zarar ediyor. Enflasyon aşırı olunca. Örnek bankalar, 2 yıl önce kredi vermiş olsun %1 bileşik faizle. 10 yıllık kredinin faizi ise %100 olsun. Eeeee burada banka bir halt kazanamadı, enflasyon 2 ayda dolar bazında(sahte olan değil %18) %60 oldu. Yani bir yıl sonra %60 daha olursa, bankanın kazancı gitti, sana bedava para vermiş oldu. O yüzden de faizler artıyor, adam gördü TL'nin dengesizliğini arttırmak zorunda. Ama zarar haneye yazıldı. Aynı şekilde şirketler de bir bir batıyor, borçlarını ödeyemiyor çünkü, dış mihraklar senin parana güvenmiyor dolarla borç veriyor. Bu adamın maliyeti artmasa bile, ödeyeceği borç dolar bazında arttığı için, ürünlerine zam yapmak zorunda yoksa batar. Bu ekonomi böyle lanet bir şey. Herkes akıllıca hesap yapsın, anlaşma yapsın ona göre ticaret yapsın.

Yani burada gördüğümüzden, düşündüğümüzden çok daha karışık ha herkes kendi açısından düşünür. Kendi açısından haklıdır bana göre.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı