Veresiye Aldığı Ürünün Parasını Ödemeyen Müşteri

• Konuyu başlatan GCN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 157
  • Görüntüleme 16B
Aynı şeyleri dönüp dolaşıp tekrar tartışıyorsunuz. İlginçsiniz gerçekten. Zarar/kar, haklı/haksız fark etmez benim için. Benim gördüğüm tek şey sözleşme ve sözleşmeden caymaya çalışan AKP'li alıcı. Sonuçta @GCN adama un vermiş ve demiş ki 2 ay sonra ben senden güncel fiyattan unun parasını alırım. Adamda kabul etmiş. Bu kadar basit. Adam haksız. Sözünde duracaksın ya da söz vermeyeceksin. İşine gelmiyorduysa almayacaktın unu bu kadar basit.

Aynı şeyleri dönüp dolaşıp tekrar tartışıyorsunuz. İlginçsiniz gerçekten. Zarar/kar, haklı/haksız fark etmez benim için. Benim gördüğüm tek şey sözleşme ve sözleşmeden caymaya çalışan AKP'li alıcı. Sonuçta @GCN adama un vermiş ve demiş ki 2 ay sonra ben senden güncel fiyattan unun parasını alırım. Adamda kabul etmiş. Bu kadar basit. Adam haksız. Sözünde duracaksın ya da söz vermeyeceksin. İşine gelmiyorduysa almayacaktın unu bu kadar basit.
Biz onu tartışmıyorduk.
Amaç cebe parayı doldurmak, az ama değerli malla veya çok ama değersiz malla.
Benim cebime doldurduğum para hep 500 lira ve sermayem hep 5000 lira. Buna rağmen depomdan mal eriyor ve paramın alım gücü azalıyor. Resmen zarar ediyorum işte. Hadi iyi geceler.

Ben birikim yapamıyorum, büyüme sağlayamıyorum. Kazandığım para değer kaybediyor ama depomdaki az sayıda ama değerli mal daha da değerleniyor. Eeee aynı oranda benim param da değer kaybediyor. Dükkanı kapatmak en hayırlısı bu durumda.

Aynen :) O konuda GCN hakli zaten tartismasiz.
Yani ben hep 500 lira kazanacağıma dükkanı kapatıp maaşlı işe girsem daha hayırlı. Maaşıma 6 ayda bir zam gelir sonuçta değil mi? Enflasyon farkını yansıtmasalar bile bir kısmını yansıtırlar. Bu durumda dükkana göre daha fazla kazanmış olurum. Fakat 2001 yılında maaşlı çalışana göre zengindim. Ancak 2150 yılında daha fakirim ve onun maaşı sürekli zamlandığı için beni cebinden çıkarır.

Yani zarar değil mi diyorsun halen?

Belki kafa basar gibi yorumlar yapıyorsun ancak şu hesaba kendi kafanın bastığı gün utanacaksın emin ol :)

50 adet un aldın, tanesi 100TL değil mi? Eskisi gibi %10 kar marjı koyalım. Sattığında 5500TL eder.
Yani 2001 senesinde 1000 tane un satmakla uğraşıp 500TL kazanmıştın.
Sonra 2018 senesinde yalnızca 50 adet un sattın ve yine 500TL kazandın. Çünkü %10 kar marjı ile 110TL'den 50 adet un sattın, 5.5K para eder. 500TL kar marjın çıkar ortaya.

Çünkü ana sermayen hep 5.000TL idi ve kar marjın hep %10 olarak hesaplandığı için yine 500TL kazandın. 2001 senesinde de 500TL kazandın 2018 senesinde de. Bundan 10 yıl sonra 2028 senesinde fiyatlar artsın, yine zarar etmeyeceksin, para kazanacaksın: Sattığın sürece.

Tek sorun şu: Sen hala 950 adet unum eksildi, vah ben kafamı nerelere vuram kafasındasın.
Kafanı bir yerlere vurmana gerek yok, cebinde 500TL kar var. Yalnızca bekleyeceksin. Satılmasını bekleyeceksin. Eskiden deponda olan 1000 adet un ile şuan deponda olan 50 adet unun fiyatı aynı değil. Bunu anlamıyorsun mübarek sen.

950 un zarar diyorsun hala. Tutturmuşsun bir un fülyasıdır gidiyor :)500TL para kazandın halen daha 950 un kaybettim diyorsun.

Önceden 50 TL'ye aldığın un ürününden %10 kar olarak 5 TL kar edersin. 100 TL'ye aldığın un ürününe %10 kar koyar isen 10 TL kar edersin.

Satıcının amacı aldığı ürünün yerine aynı şekilde aynı miktarı koyup üstüne cebine para kalmasıdır. Alıcı ürünün parasını o an ödeyemiyor ise aralarında anlaşamazlar ise vade farkına katlanmak durumundadır.

Alıcı ürüne zamanında ödeme yapmadan %100 kar almış oluyor.

Hocam çok karıştı ve çok uzun uzun yazılmış. Takip edecek takatım kalmadı açıkcası. Bıraktım bir yerden sonra. :p

Yok ben sizin son tartışmanıza yazmadım zaten. Başkasına yazdımda alıntıla yapmadığım için karıştı. Benim hatam. :)
Gözünü sevem 4-5-6. sayfaları oku. :D Artık bilgisayarkurdu çözdü işi. Sanırım anlatabildim artık. Bitti zaten tartışma.

Gözünü sevem 4-5-6. sayfaları oku. :D Artık bilgisayarkurdu çözdü işi. Sanırım anlatabildim artık. Bitti zaten tartışma.
Hocam gerçekten yorgunum. Yarın bakabilirsem bakarım. Yarına çünkü boyama işi var. Bütün odaları boyayacaz. Yatıcam birazdan. Çözüldüğüne sevindim. Başlarda biraz gerginlik olsa da sonunda güzel bir tartışma oldu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı