Vfx artist olmak için gerekenler nedir?

Merhaba, konuyu hortlatıyorum ama üniversite sınavına gireceğim. Vfx alanında gelişmek, yavaş yavaş survivor gibi programların kurgusunu(editini) yaparak bu alanlarda ilerlemek istiyorum. Hangi bölüm okunmalı o bölümü okuyan varsa nerede okunmalı? Eğer yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Bu alanda kaliteli işler üretmenin sırrı doğru ve çok çalışmak. Okulun pek bir önemi yoksa okumadan da öğrenebilirsin. Fakat okumak istersen Görsel iletişim tasarımı bölümü en uygunu olacaktır diye düşünüyorum. Peki okulun hiç mi katkısı yok, elbette var. Her şeyden önce yaptığın bir şeyi neden yaptığının ve neden yapmadığının mantığını öğreniyorsun ki bu bence çok ama çok önemli. Keza aynı şekilde bir davranışı da neden yaptığımızı, insanların neden o davranışı sergilediğini anlamak birçok soru işaretini ortadan kaldırıyor.

Diğer bir konu olan piyasada VFX için hangi programları kullanıyorlar ve piyasa nereye evriliyor? Oyun kurgusu, editi yapmak çok mantıklı ve geçerli bi meslek dalı tercihi olur. Keza her geçen gün piyasaya çıkar oyun sayısı da artmakta, çıkan oyunların görsel kalitesi de aynı şekilde. Piyasada en çok kullanılan VFX programlarından biri Houdini. Bu programı öğrenmesi meşakkatli olsa da sadece bunu bilsen bile VFX alanında sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada iş bulabilirsin; dilin olması şart tabii. Video editi kısmını şu anda pek önermiyorum özellikle yeni başlayacak biri için. Tamam ihtiyaç var ve olacak fakat hem bu editleri hızlı bir şekilde yapan programlar var hem hazır assetler çok. Birçok stüdyoyu da tatmin ediyo açıkçası bu hazır içerikler. O yüzden Türkiye’de video editi yapan insanlar oyun sektöründen çok reklam sektöründe var ama o da sizin istediğiniz bir sektör değil, reklam sektörünü önermem de açıkçası.

Nihai önerim Houdini olacaktır. Hem şu an, hem de gelecek için vazgeçilmez bir program olacağını düşünüyorum. Şu anda da zaten bildiğimiz birçok film ve oyun stüdyosu bu programı pipelineına entegre etmiş durumda; Pixar, Riot, Rockstar, CD Project, Weta Digital ve satmakla bitmeyecek birçok stüdyo Houdini bilen kişi arıyor, iş ilanlarını Artstation’dan ve Linked in’den takip edebilirsiniz.

@HardPlayer hocam tekrar hortlatıyorum konuyu ama benim de bazı sorularım var. Şu an hangi program ile başlayabilirim bu işlere. Benim pqra kazanma amacım yok ama modelleme ve animasyon işlerine bazı sebeplerden dolayı merakım var. Gündüzleri çalışıyorum akşamları da bu işlerle uğraşmak istiyorum. İngilizcem orta seviyede var. Bu bahsedilen programların hepsinin kullanımı farklı anladığım kadarıyla kısayolları vs. şu an nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ücretli ya da ücretsiz fark etmez, benim bu işin temellerini atarak öğrenmeye başlayacağım bir kurs, ders, video serisi var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

@HardPlayer hocam tekrar hortlatıyorum konuyu ama benim de bazı sorularım var. Şu an hangi program ile başlayabilirim bu işlere. Benim pqra kazanma amacım yok ama modelleme ve animasyon işlerine bazı sebeplerden dolayı merakım var. Gündüzleri çalışıyorum akşamları da bu işlerle uğraşmak istiyorum. İngilizcem orta seviyede var. Bu bahsedilen programların hepsinin kullanımı farklı anladığım kadarıyla kısayolları vs. şu an nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ücretli ya da ücretsiz fark etmez, benim bu işin temellerini atarak öğrenmeye başlayacağım bir kurs, ders, video serisi var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Mesela ne tür işler yapmak istiyosun bana referans yollar mısın görsel ya da video fark etmez. Gelmek istediğin seviyeyi ve hangi dalda gelişmeyi istediğini görmek istiyorum.

@HardPlayer

Mesela ne tür işler yapmak istiyosun bana referans yollar mısın görsel ya da video fark etmez. Gelmek istediğin seviyeyi ve hangi dalda gelişmeyi istediğini görmek istiyorum.

Örnek olarak hocam bu seviyelere gelmek istiyorum. Hayal ettiğim aklımda olan bir şeyi 3D olarak modellemek ve ona animasyonlar ve farklı efektler katmak istiyorum diyebilirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240422_152833_Chrome.jpg
    Screenshot_20240422_152833_Chrome.jpg
    209,3 KB · Görüntüleme: 6
Bu durunda size önerebileceğim eğitim bu linktedir. İstediğiniz şeyleri bunun aracılığıyla rahatça yapabilirsiniz. Merak ettiğiniz başka şeyler olursa sormaya çekinmeyin.

Geri
Yukarı