Vicdan azabı ve Karma

Hocam alınma ama;
yazdığın bu kadar şeyin, hayatı boyunca kölelik edecek Hint fakirlerinin inanç sömürüsünden* türediğini düşününce çok duygusal bir yazı olduğunu düşünüyorum.

Hatta " Evren dediğin garip bir adam mıdır? " sorusu kafamda şimşek gibi çaktı.
Yolu akıllılar gösterir, anahtar delilerdedir hocam.. Bunu da aklında bulundur. Matematik üzerinde ihtimaller bir sürü halinde. Hangisine sarılacaksın. Tabii illa ki insana mantıklı gelmeyen olasıklar da olacak.. Kafanın bir kenarında bulunsun, ya da at çöpe. İnanmak veya inanmamak, ya da zemin işlemek.. Fark etmez. Saygı duydum.

Öyle bir şey demedim. Düzgünce konuşacaksanız konuşalım. Fakat sanıyorum ki sizin niyetiniz bu değil.

Binlerce yıldır devam eden dengeyi kendimizi fare yerine koyarak mı sorgulayacağız? Günde ölen yüz binlerce canlı için niye vicdan azabı çekelim? Sistem bu, kimsenin elinde olan bir şey değil. Her etobur başka bir canlı ile besleniyor. Yani ölen milyarlarca insan, bitki, hayvana üzülelim. Günün sonunda anti-depresana başlarız.

Binlerce yıldır devam eden dengeyi kendimizi fare yerine koyarak mı sorgulayacağız? Günde ölen yüz binlerce canlı için niye vicdan azabı çekelim? Sistem bu, kimsenin elinde olan bir şey değil. Her etobur başka bir canlı ile besleniyor. Yani ölen milyarlarca insan, bitki, hayvana üzülelim. Günün sonunda anti-depresana başlarız.
Alınma ama bu kadar acımasız olursan, bir gün seni yediklerinde tebessüm bile edemezsin. O zaman bunu da kabullenmişsindir sen. Bu arada haklısın..

Bilim ve ilim hızla genişliyor. Kendimizden üstün bir ırkı yaratırsak, ya da karşılaırsak, olacakları sen düşün. Belki de koca bir çiftlikteyiz haberimiz yok.. Bizden üstünler doğanın en üstünde oldugumuzu söylüyorlar.. Ve arada çıtır atıştırmalıklarını atıyor.

Alınma ama bu kadar acımasız olursan, bir gün seni yediklerinde tebessüm bile edemezsin. O zaman bunu da kabullenmişsindir sen. Bu arada haklısın..

Bilim ve ilim hızla genişliyor. Kendimizden üstün bir ırkı yaratırsak, ya da karşılaırsak, olacakları sen düşün. Belki de koca bir çiftlikteyiz haberimiz yok.. Bizden üstünler doğanın en üstünde oldugumuzu söylüyorlar.. Ve arada çıtır atıştırmalıklarını atıyor.

Bu acımasızlık mı? Güldürmeyin.

Bu acımasızlık mı? Güldürmeyin.
Sana göre acımasızlık diye bir kavram yok.. O zaman psikopatlar da zevki için deşiyorlar. Acımasızlık kavramı tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Her şey arzu üzerine, doğanın kanunu üzerine ise.. Acımasızlık diye bir kavram kalmaz.. Acımasızlık kavramı, türler arasındaki rekabeti, dengeyi korumak için çıkarılmıştır diyebiliriz o zaman.

Acımasızlık elendi.. Geriye ne kaldı?!

Son düzenleme:
Sana göre acımasızlık diye bir kavram yok. O zaman psikopatlar da zevki için deşiyorlar. Acımasızlık kavramı tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Her şey arzu üzerine, doğanın kanunu üzerine ise. Acımasızlık diye bir kavram kalmaz. Acımasızlık kavramı, türler arasındaki rekabeti, dengeyi korumak için çıkarılmıştır diyebiliriz o zaman.

Acımasızlık elendi. Geriye ne kaldı?

Bence siz benim anlatmak istediğim şeyi anlamak istemiyorsunuz. Suçsuz bir insanız öldürdük diye vicdan azabı çekmemek gerektiğini belirtmiyorum. Bunu belirtsem acımasız olurdum evet. Ben, binlerce yıldır süregelen sistemde her canlının yaşamını devam ettirmesi için yaptığı şeylerden vicdan azabı duyulmamasını söylüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı