Kader ve karma

Elementor

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Mardin
Kader diye bir şey yoktur, kader diye bir şey vardır. Yanılsamayı çözelim..

İnsan seçim yapar ve önüne başka bir seçenek çıkar, o seçeneklerde boğulmayı aslında kendisi seçmiştir. O seçeneklerde mutlu olmayı kendi seçmiştir.

Kaderini kendi oluşturmuştur. Kendi kaderini belirlemişse o zaman kader diye bir şey yoktur. Kaderin kendisi de kendisidir..

Zaman iç içedir. Gelecek ve geçmiş aynı andadır. İkisini birbirinden ayıran ise beyinlerimiz, kosmiktir.

Gelecekte yapacaklarının eserini şimdide yaşayabilirsin. Geçmişte yaptıklarının eserini gelecekte yaşayabilirsin..

Yaratıcı kavramında kaderin bilinmesi, zamanın iç içe olmasındandır. Zaman iç içeyken, yukardan bakıldığında kaderin kendisi de belirgindir.

Yani basit kavramlarda tanrılara tapmayı da bırakın. İnanmak ve tapmak ayrı kavramlardır..

Bir ilaha, bir yaratıcıya inanmak tercihtir.. Lakin kaderinizi yaratıcı oluşturmamıştır.. Eğer sizi yaratacaksa, o zaman onun iradesinde sizin de kaderiniz vardır.
Yani kendi kaderi de vardır. Sizi yaratmak onun kaderidir. Yani tanrı kavramı da basite indirgendi. Kaderlerimiz iç içedir..

Her birimiz kaderi birbirimizden bağımsız gibi görünse de, bütün insan, bütün canlılar, bütün enerjiler hepsi birbirine bağlıdır. Kosmik içinde hepimiz biriz.

Sadece bir düşüncedir, kesinlikle %100 belirti kullanmam. Benim düşüncem. Lazım olanını kafanıza, olmayanını çöpe.. İyi forumlar..

Bana göre şöyle bir sarmal var, karşımıza 2 tane yol çıkıyor. A yolundan gidersek olacaklar belli ve bunu düşünerek seçiyoruz. B yolundan gidersek yine olacaklar belli fakat belirli bir düzen ekseninde farklılar.
Sonsuzluğun sonu adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim, Isaac Asımov'un.
Zaman ve evren bizi zaten bir noktaya götürüyor ya da gitmemiz için zorluyor, insan tam olarak hür değil bence.
Yaşadığımız toplumlarında etkisi var birazda, belirli bir düzende yaşamamıza sebep oluyor. Daha birçok şey varda uzadıkça uzar... Sizde ekleme yapabilirsiniz.

Bana göre şöyle bir sarmal var, karşımıza 2 tane yol çıkıyor. A yolundan gidersek olacaklar belli ve bunu düşünerek seçiyoruz. B yolundan gidersek yine olacaklar belli fakat belirli bir düzen ekseninde farklılar.
Sonsuzluğun sonu adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim, Isaac Asımov'un.
Zaman ve evren bizi zaten bir noktaya götürüyor ya da gitmemiz için zorluyor, insan tam olarak hür değil bence.
Yaşadığımız toplumlarında etkisi var birazda, belirli bir düzende yaşamamıza sebep oluyor. Daha birçok şey varda uzadıkça uzar... Sizde ekleme yapabilirsiniz.
Evren bizi gitmemiz gereken yere götürüyor sadece. O zaman evrenin kendisi de bize çıkıyor.. O zaman evrenin kaderi bizi o yola çıkarmaksa, bizim kaderimiz de üstündedir. O zaman yaratım, var oluş amacı da vardır. O zaman arkasında bizi o yola çıkarması da kaderimizdir.

Yani ihtimaller sınırlı gözükse de, arkasında bir yaratım, var oluş vardır. Arkasındaki amacı daha bilmiyorsak, daha çok yol var. Göreceğiz ki evrenin kendisinin de bir kaderi vardır. Kaderler içe içedir. Yani mühürlüdür her şey birbirine.

Her şey en başından bellidir. Eğer anlık olarak evrendeki her şeyi ölçüp hesaplayabilseydik geçmiş ve geleceğe dair her şeyi bilebilirdik. Kader ise bana sorarsan geçmiş ve geleceğin haritasıdır.

Her şey en başından bellidir. Eğer anlık olarak evrendeki her şeyi ölçüp hesaplayabilseydik geçmiş ve geleceğe dair her şeyi bilebilirdik. Kader ise bana sorarsan geçmiş ve geleceğin haritasıdır.
Zamanın iç içe olması olarak da geçer.. Zaman iç içedir ve her şey bellidir, hiçbir şey belli değildir. Hiçbir şey olarak belli değildir, hiçbir şey olarak belli olmaması olarak bellidir...
Eğer anlık olarak evrendeki her şeyi ölçüp hesaplayabilseydik geçmiş ve geleceğe dair her şeyi bilebilirdik.
Bilim genişliyor, devamında belki bir şeyleri değiştirebiliriz. Ki o zaman da her şey bellidir ki, böyle olacağı da belliydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı