Video İzleme Sitesi Nasıl Yapılır?

Swal

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben bir video izleme sitesi açmak istiyorum bu sitede anime ya da eskiden olan çizgi filmleri yüklemek istiyorum nasıl yapabilirim? Bedava olursa iyi.

Çok bilgim yok fakat bedava olacağını zannetmiyorum hocam. Olabiliyorsa bilen hocalarım bilgilendirirse sevinirim.

Ne bedavası üstüne biz para verelim hatta (!)

Bedavaya böyle bir site açamazsın. Zaten bir kere domain almak zorunda kalacaksın, eğer ücretsiz domainlerden alırım diye düşünüyorsan onu unut, siten Google'da index bile almaz. Eğer üniversite epostan varsa ücretsiz .com alabiliyorsun diye biliyorum, o ayrı konu.

Daha sonra hosting almak zorundasın, hosting'lerin de ücretsiz olanları var tabi, ama buradaki asıl nokta senin video izleme sitesi yapmak istemen. Yani videoları o hosting'e atmak zorundasın, bu da depolama maliyeti yüksek bir işlem, ücretsiz hosting'ler işini görmez.

Hadi SSL'i de bedavaya getirdin diyelim, daha bu saydıklarım sadece siteye sahip olman için gerekenler. Eğer kendin kodlama bilmiyorsan bunu siteyi senin için kodlayacak bir yazılımcı veya en azından işini görecek bir Script almak zorundasın.

Demem o ki, paran yoksa bu işe girme. Heves ettiysen deneyebilirsin tabi, bu senin kararın.

Ne bedavası üstüne biz para verelim hatta (!)

Bedavaya böyle bir site açamazsın. Zaten bir kere domain almak zorunda kalacaksın, eğer ücretsiz domainlerden alırım diye düşünüyorsan onu unut, siten Google'da index bile almaz. Eğer üniversite epostan varsa ücretsiz .com alabiliyorsun diye biliyorum, o ayrı konu.

Daha sonra hosting almak zorundasın, hosting'lerin de ücretsiz olanları var tabi, ama buradaki asıl nokta senin video izleme sitesi yapmak istemen. Yani videoları o hosting'e atmak zorundasın, bu da depolama maliyeti yüksek bir işlem, ücretsiz hosting'ler işini görmez.

Hadi SSL'i de bedavaya getirdin diyelim, daha bu saydıklarım sadece siteye sahip olman için gerekenler. Eğer kendin kodlama bilmiyorsan bunu siteyi senin için kodlayacak bir yazılımcı veya en azından işini görecek bir Script almak zorundasın.

Demem o ki, paran yoksa bu işe girme. Heves ettiysen deneyebilirsin tabi, bu senin kararın.
Teşekkürler hocam, ben de zaten tahmin etmiştim olmayacağını.

Videoları kendiniz hostlayacaksanız:
  1. Bedavayı unutun.
  2. Telif hakkına çok çok çok çok çok dikkat edin.
Videoları kendiniz hostlamayacaksanız:
  1. Videoları hostlayacak bir site bulun. Telif haksız videolar yükleyecekseniz çoğu site iş görür (youtube bile) ama yükleyeceğiniz şeyler telif haklı ise başınızı ağrıtmayacak bir yol bulmanız lazım.
  2. Siteyi hostlamanız da gerekmekte. Bunu ücretsiz yollarla yapabilirsiniz ama;
A) Siteyi güzel bir şekilde optimize edeceksiniz böylece kişi sayısı artsa bile yük çok fazla artmayacak.​
B) Site çok fazla kişi girdiğinde yavaşlayacak.​
Kapitalistin Yolu (İsmi koyarken Filozofun Yolu: Felsefe Dersleri podcastinden esinlendim, dinlemenizi tavsiye ederim.)
  1. Sitenizden izlenmesini istediğiniz bir animeyi barındıran korsan sitesi bulun.
  2. Onların kullandığı video linkini ücretsiz hostladığınız sitenize gömün.
  3. Siteyi reklam donatın.

Geri
Yukarı