Rehber Vim Metin Editörü Nasıl Kullanılır?

1617817274051.pngVim Nedir?
Vim, Vi adlı metin editörünün gelişmiş hali olan low level bir metin editörüdür. GNU/Linux çevrelerinde en popüler metin editörlerinden biridir. Birçok kişi Vim'i kullanması zor olduğundan dolayı tercih etmiyor. Ben de temel olarak Vim'in nasıl kullanıldığını anlatıp bilgilendirmek istedim, iyi okumalar!

Vim Nasıl Kurulur?
Vim neredeyse tüm dağıtımların paket yöneticilerinde vardır ve vim adıyla bulunur.
Ubuntu/Debian için: sudo apt install vim

Vim Nasıl Kullanılır?
Terminale kısaca vim yazarak çalıştırabiliriz.
vim.png

Modlar
Vim'de 3 tip mod bulunur. Bunlar Visual, Insert ve Normal moddur.
Normal mod içinde navigasyon yapabilirsiniz.
Insert mod içinde yazı yazabilirsiniz. i ile Insert moda geçilir.
Visual mod içinde metin seçebilirsiniz. v ile Visual moda geçilir.
Esc ile normal moda geri dönülür.
1617825936799.png

Navigasyon tuşları
Vim'de diğer metin editörlerinin aksine yön tuşlarını değil h , j , k , l tuşlarını kullanırız.
Peki neden böyle egzantrik şeyler yapıyoruz, yön tuşları varken bunca zorluk niye? Cevabı aslında soruda gizli, Vim daha klavyelerde yön tuşları bulunmuyorken geliştirildi. Yön tuşları yerine klavyenin ortasında yan yana olan bu 4 tuşu kullanıyoruz. Peki bu tuşlar ne işe yarıyor?
h : Sola doğru imleç hareketi
l : Sağa doğru imleç hareketi
j : Aşağıya doğru imleç hareketi
k : Yukarıya doğru imleç hareketi

Gelişmiş Navigasyon
Temel imleç hareketlerinden sonra daha gelişmiş hareketler geliyor. İlk olarak w , b , e üçlüsü!
w : Bir sonraki kelimenin başlangıcına hareket eder.
b : Kelimenin başlangıcına hareket eder.
e : Kelimenin sonuna hareket eder.

Bu öğrendiğimiz navigason tuşlarını daha efektif bir biçimde kullanabiliriz. İşte burada numara kombinasyonları devreye giriyor. Bir navigasyon tuşuna basmadan önce bir numara girersek o navigasyon tuşunu numara kadar uygulamış oluyoruz. Aşağıdaki örnekleri kendiniz deneyip sonuçlarını görebilirsiniz.
Örnek: 10w , 6h , 8j , 4e

Diğer bir gelişmiş navigasyon tuşlarımız da 0 ve $ ikilisi!
0 : Metnin başına hareket eder.
$ : Metnin sonuna hareket eder.

Bu seferki tuşlarımız ise gg ve g ikilisi!
gg : Dosyanın en başına gider.
g : Dosyanın en sonuna gider.

Numaralar ile güçlendirilmiş kullanım! Eğer öncesinde bir numara belirtip g tuşuna basarsanız o satırın başına hareket eder.

Metinde Arama Yapmak
İki yöntemimiz var.
f : Tuşa bastıktan sonra aramak istediğimiz harfe basıyoruz. Numaralarla güçlendirmeyi deneyin!

/ : Tuşa bastıktan sonra aramak istediğimiz anahtar kelimeyi yazıyoruz. Enter'a basarak arıyoruz. Bu kelime metinde birden fazla geçiyorsa n tuşuna basarak diğerlerine hareket edebilirsiniz.

Metinde Kesme, Kopyalama ve Yapıştırma Yapmak
Bunun için öncelikle Visual moda geçmeliyiz.
Visual moda geçtiğimizde manipüle etmek istediğimiz yazıyı navigasyon tuşlarıyla seçelim.
d : Seçtiğimiz yazıyı siler. Bu işlem aynı zamanda kesme işlevi görür. Sildiğimiz yazıyı yapıştırma tuşuyla yeniden yapıştırabiliriz.
y : Seçtiğimiz yazıyı kopyalar.
p : Kopyaladığımız veya sildiğimiz yazıyı yapıştırır. Numaralarla güçlendirmeyi deneyin!

Gelişmiş Metin Düzenlemeleri
Birden fazla kez aynı yazıyı yazmanız mı gerekiyor. Kendinizi yormayın, sayılarla güçlendirin! İlk önce kaç kez yazmanız gerektiğini yani numarayı belirtin sonra i (insert mod) belirtin ve yazacağınız kelimeyi yazın. En sonunda Esc'ye basın ve istediğiniz sayıda kelimeniz yazıldı!
Örnek: 12i merhaba Esc

Şimdiyse o O ikilisine geçiyoruz.
o : Bulunduğun satırın bir altına yeni bir satır açar.
O : Bulunduğun satırın bir üstüne yeni bir satır açar.
Bu tuşları kullandığınızda kendiliğinden Insert moda geçer.

Bir başka ikiliyse x ve r. Aslında bunlar ikili değillerdi ama yalnız kalmasınlar diye ben uydurdum. -_-
x : Sola doğru bir karakter siler.
r : İmleç bir karakterin üzerinde bulunuyorsa tuşa bastığınızda yerine başka bir karakter yazarsanız değiştirmiş olursunuz. Bu özellik Insert moda geçmeden tek bir karakteri değiştirmek isteyenler için ideal!

Vim'den Çıkmak !?
Bu sır perdesini aralayarak Vim'in içinde mahsur kalmış kayıp ruhları kurtarabilirsiniz!
:w : Yazdıklarınızı kaydeder.
:q : Hiçbir şey yazmadıysanız sessizce Vim'den çıkar.
:q! : Bir şeyler yazdıysanız hiçbir şeyi kaydetmeden apar topar çıkar.
:wq : Yazdıklarınızı kaydedip Vim'den çıkar.

Not:
Vim çok geniş, konfigüre edilebilir ve güçlü bir araç. Bir yerde takılırsanız :help ile help sayfasına ulaşabilirsiniz. Tabii Vim'i sadece bu rehber ile öğrenemezsiniz, bu sadece buzdağının görünen ucu. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız kaynaklara bıraktığım dokümantasyonlardan inceleyebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynaklar ve İleri Okuma

Benzer Makale

Son düzenleme:
Hocam, elinize sağlık öncelikle.

Burada şöyle bir sıkıntı var gibi, biz bütün harfleri kısayol için kullanıyoruz. Nasıl yazı yazacağız?

Nereye yazacaklar?

Yarım kafayla okuyunca anlamamışım. Kalın başlıkların yanına hangi modda geçerli olduğunu da yazsanız sanki daha mı anlaşılır olur?
Gerek yok bence, baştan sona okuyan biri anlar diye düşünüyorum. Bir tane görsel ekleyebilirim mode'lar arasındaki farkı anlamaları için.

Ben vi metin.txt komutu ile açıyorum, i tuşuna basıyorum, normal metin editöründe düzenlermiş gibi düzenleyip Esc tuşuna basıp :wq yazıp Enter'a basarak kaydedip çıkıyorum. Eğer kaydetmek istemezsem :q! yazıyorum ve Enter'a basıyorum. Bana nano'dan daha pratik geliyor.

Geri
Yukarı