VirtualBox Linux Mint aşırı hantal

schlss

Hectopat
Makaleler
4
Dostlar selam. Önceden belirteyim Linux hakkında bir bilgim yok ve öylesine denemek için sanal makineye kurdum. Ancak aşırı yavaş çalışıyor. Sürücü hatası veriyor ama arayınca da ihtiyacın yok diyor. 3 GB RAM ve 2 çekirdek verdim, işlemci kullanımları çok yüksek ve bir şeye tıklayınca 10 saniye bekliyorsun. Çekilecek değil, neden böyle?

Not: Sanallaştırma açık.

Lazım olur mu bilmiyorum ama:

Intel Core i5 4200M 2.5GHz.
8 GB RAM.
64xbit.
500GB HDD.
NVIDIA GeForce GT 740M 2 GB.
Intel(r) HD4600.

Linux Mint diğer dağıtımlara göre daha ağır bir Linux dağıtımı ve arayüzün düzgün çalışması için grafik hızlandırmasına ihtiyaç duyuyor. Sanal makinenin sürücülerini kurmak bir ihtimal daha iyi performans gösterecektir ancak tam performans alamazsınız. VMware Workstation, grafik hızlandırma konusunda çok daha başarılı.

Linux Mint diğer dağıtımlara göre daha ağır bir Linux dağıtımı ve arayüzün düzgün çalışması için grafik hızlandırmasına ihtiyaç duyuyor. Sanal makinenin sürücülerini kurmak bir ihtimal daha iyi performans gösterecektir ancak tam performans alamazsınız. VMware workstation, grafik hızlandırma konusunda çok daha başarılı.

Hocam peki başka bir dağıtım mı kurmalıyım yoksa dediğiniz gibi sürücü vb. kurmam mı lazım.
Linux Mint diğer dağıtımlara göre daha ağır bir Linux dağıtımı ve arayüzün düzgün çalışması için grafik hızlandırmasına ihtiyaç duyuyor. Sanal makinenin sürücülerini kurmak bir ihtimal daha iyi performans gösterecektir ancak tam performans alamazsınız. VMware workstation, grafik hızlandırma konusunda çok daha başarılı.

Hocam burada ki bir rehberden Zorin OS Lite gördüm ve onu deneyeceğim. Umarım stabil çalışır.

Son düzenleme:
Virtualbox kullanıyorsan, ana sistem ve misafir sistem için, Vbox eklenti paketini kurmalısın. Şuradan Virtualbox sürümüne uygun eklenti paketini indir. Index of http://download.virtualbox.org/virtualbox

Sonra çift tıklayarak Windows altında kur. Sonra Vbox altındaki misafir sistemi başlat, zaten başlatılmışsa yeniden başlat. Vbox menüsü altındaki seçeneklerden Vbox misafir eklentileri kalıbını etkinleştir. Dosya yöneticisini açıp, cdrom seçeneğini tıkla ve otomatik başlatma seçeneği ile misafir eklentilerini kur. Sonra sistemini yeniden başlat.

Ana sistem altındaki grafik/görüntü seçenekleri altındaki 3D hızlandırmayı etkinleştir, ardından misafir sistemi çalıştır.
Sürücü hatası veriyor ama arayınca da ihtiyacın yok diyor.

Vbox eklentilerini kurunca bu hatayı vermeyecek, 3D hızlandırma pasif olduğu için bu hatayı veriyor.

işlemci kullanımları çok yüksek

3D hızlandırma pasif olduğu için, sistem CPU'ya yükleniyor.

Dostlar selam. Önceden belirteyim Linux hakkında bir bilgim yok ve öylesine denemek için sanal makineye kurdum. Ancak aşırı yavaş çalışıyor. Sürücü hatası veriyor ama arayınca da ihtiyacın yok diyor. 3 GB RAM ve 2 çekirdek verdim, işlemci kullanımları çok yüksek ve bir şeye tıklayınca 10 saniye bekliyorsun. Çekilecek değil, neden böyle?

Not: Sanallaştırma açık.

Lazım olur mu bilmiyorum ama:

Intel Core i5 4200M 2.5GHz.
8 GB RAM.
64xbit.
500GB HDD.
NVIDIA GeForce GT 740M 2 GB.

HDD'li sisteme sanal makine kurduğunuz zaman hantal olması çok olası. Ve ev bilgisayarları sanal makineleri akıtmaya müsait sisteme sahip değil. En az 1650 ve i7 işlemcili bir makineyle akıtabilirsiniz sanal makineleri.

VirtualBox kullanıyorsan, ana sistem ve misafir sistem için, vbox eklenti paketini kurmalısın. Şuradan VirtualBox sürümüne uygun eklenti paketini indir. Index of http://download.virtualbox.org/virtualbox

Sonra çift tıklayarak Windows altında kur. Sonra vbox altındaki misafir sistemi başlat, zaten başlatılmışsa yeniden başlat. Vbox menüsü altındaki seçeneklerden vbox misafir eklentileri kalıbını etkinleştir. Dosya yöneticisini açıp, CD-ROM seçeneğini tıkla ve otomatik başlatma seçeneği ile misafir eklentilerini kur. Sonra sistemini yeniden başlat.

Ana sistem altındaki grafik/görüntü seçenekleri altındaki 3D hızlandırmayı etkinleştir, ardından misafir sistemi çalıştır.

Vbox eklentilerini kurunca bu hatayı vermeyecek, 3D hızlandırma pasif olduğu için bu hatayı veriyor.

3D hızlandırma pasif olduğu için, sistem CPU'ya yükleniyor.
Ev bilgisayarları sanal makinede çalıştırılan ağır distroları akıtabilecek güce sahip değil (ama bazı ev bilgisayarları akıtıyordur orasını bilemem).

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı