Virüslerden korkmalı mıyım?

Burak İncehasan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bugüne kadar hatta son zamanları çıkarırsak sadece crackli oyunlar oynuyordum, şu an yine bir nebze olsun kendi bütçemle orijinal oyun almaya çalışıyorum, bunun dışında antivirüs programı kullanmıyorum veya girdiğim sitelere falan çok takılmıyorum, ama bu demek değil ki gördüğüm her şeyi indiriyorum veya her butona tıklıyorum, bunlarla övünmüyorum yanlış anlaşılmasın, geçen gün arkadaşım Minecraft launcherinde(malum Launcher) virüs varmış deyip bilgisayarına format atacağını söyledi, bense cevap olarak zaten bilgisayarımda yıllardır yüklü olduğunu bir şey olsa zaten çoktan olacağını söyledim ve üzerinde çok durmadım hatta Minecraft Launcher'ini hala silmedim öyle duruyor, ben mi çok rahat davranıyorum? Bugüne kadar başıma hiçbir olay gelmedi(fidye, hesap çalınması vs.) Böyle ilerlememin doğru olduğunu düşünmüyorum, sizce virüsler gerçekten korkulacak şeyler mi?

Virüsler evet bana sorarsanız korkulacak şeyler son zamanlarda Mining virüsleri de ortaya çıktı ekran kartınızı öldürecek tarzdan bu yüzden antivirüs kullanmanızı tavsiye ederim. Kaspersky veya BitDefender tercih edebilirsiniz.

Virüsler evet bana sorarsanız korkulacak şeyler son zamanlarda Mining virüsleri de ortaya çıktı ekran kartınızı öldürecek tarzdan bu yüzden antivirüs kullanmanızı tavsiye ederim. Kaspersky veya BitDefender tercih edebilirsiniz.
Teşekkür ederim tavsiyeniz için, Karpersky kurarım bilgisayarıma.

Korkmuyorum, zaten bunun doğru mu yanlış mı olduğunu sormaya çalıştım.
Korkmalısın, çünkü korkulacak şeyler. Bilinçsizsen tabii ki.

Eğer bilinçsizsen başına gelecekleri söyleyeyim;
  1. Trojan: Uzaktan erişim gibi tipleri vardır. İstediğini yaptırabilir bilgisayarına.
  2. Cryptojacker: Uzaktan bilgisayarını mining için kullanılmasını sağlar.
  3. Ransomware: Fidye yazılımıdır, dosyalarını, bazen işletim sistemini sen para verene kadar erişimini engeller.
  4. Spyware: Casus yazılımıdır. Mikrofon, kamera ve konum gibi bilgilerini elde edebilir.
  5. Keylogger: Klavye tuşlarını alma yazılımıdır. Şifre çalmada çok kullanılır.
  6. RAT: Uzaktan Erişim Aracı, uzaktan erişim sağlar. Trojan tipidir.
  7. Exploitler: Girmiş olabileceğin bazı websiteler arkaplanda dosya indirir ve çalıştırır.

Korkmalısın, çünkü korkulacak şeyler. Bilinçsizsen tabii ki.

Eğer bilinçsizsen başına gelecekleri söyleyeyim;
  1. Trojan: Uzaktan erişim gibi tipleri vardır. İstediğini yaptırabilir bilgisayarına.
  2. Cryptojacker: Uzaktan bilgisayarını mining için kullanılmasını sağlar.
  3. Ransomware: Fidye yazılımıdır, dosyalarını, bazen işletim sistemini sen para verene kadar erişimini engeller.
  4. Spyware: Casus yazılımıdır. Mikrofon, kamera ve konum gibi bilgilerini elde edebilir.
  5. Keylogger: Klavye tuşlarını alma yazılımıdır. Şifre çalmada çok kullanılır.
  6. RAT: Uzaktan Erişim Aracı, uzaktan erişim sağlar. Trojan tipidir.
  7. Exploitler: Girmiş olabileceğin bazı websiteler arkaplanda dosya indirir ve çalıştırır.
2017 yılında külüstür Laptop kullanırken RAT yemiştim. Bir anda webcam ışığı yandı arkadan bağırma sesleri jumpscare falan koydu adamlar tabii o zamanlarda ortaokulda falandım bayağı travma olmuştu. O günden beri iyice paranoyaklaştım Google indirirken bile antivirüs programına taratmıştım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı