Virüslü siteye girmek

Lütfen emin olmadığınız sallama bilgilerle insanların aklını karıştırmayın. Bir şey indirilip açılmadığı sürece bilgisayara virüs bulaşmaz. O zaman her önüne gelen site sahibi ziyaretçinin makinesine miner yüklesin.
Eskiden bende sizin gibi düşünmekteydim fakat bu foruma girdik, neler öğrendik. Çerezler yoluyla tarayıcıya virüs bulaştırılabiliyor en basitinden. Bu da hesapların ele geçirilebilmesi, tarayıcıda yaptığınız hareketlerin izlenebilmesi gibi şeylere izin verebilir.

Bir şey indirmedim ve açmadım zaten. İndirme geçmişimde bir şey gözükmüyor ve bende bir şey indirirken sor açıktır. Bir de bir şeye izin vermedim sormadı diye hatırlıyorum. Üsteki site ayarları kısmında da gözükmüyor zaten.

Teşekkür ederim. Siteye girerken bir izin istemedi diye hatırlıyorum doğru hatırlıyorum değil mi?

Yok direk girdim ben izin vermeme durumu olmadı ayrıca rica ederim ne demek.

Bir şey indirmedim ve açmadım zaten. İndirme geçmişimde bir şey gözükmüyor ve bende bir şey indirirken sor açıktır. Birde bir şeye izin vermedim sormadı diye hatırlıyorum. Üsteki site ayarları kısmında da gözükmüyor zaten.
Tamam hiçbir şey olmamıştır o zaman. Sitemim size değildi zaten o saçma mesajı yazan arkadaşaydı.

Gayet de bulaşabilir. Sadece mesajla bile iOS gibi bir sisteme casus program yüklenebiliyorsa bilgisayar ortamında neler neler bulaştırılabilir.
Konuya gelirsek bir şey olmamıştır muhtemelen ancak bir antivirüsle taratmanızı kesinlikle öneririm çünkü virüs bulaşmaz diye bir şey yok, sayfa yüklendiyse risk var demektir.
O casus program yükleme olayı bir sistem açığıdır. Yani yazılımsal bir şey. Bizim bahsettiğimiz İnternet üzerinden zararlı yazılımı sisteme yüklemek. Security vulnerability'lerden bahsetmiyorum, direkt olarak sisteme zararlı yazılım yüklemekten bahsediyorum. Bunu İnternetten yapamazsınız, bir kere mimariye aykırı.

Eskiden bende sizin gibi düşünmekteydim fakat bu foruma girdik, neler öğrendik. Çerezler yoluyla tarayıcıya virüs bulaştırılabiliyor en basitinden. Bu da hesapların ele geçirilebilmesi, tarayıcıda yaptığınız hareketlerin izlenebilmesi gibi şeylere izin verebilir.
O çerez çalma olayları yine website üzerinden yapılamaz. Eğer bir site, sizin başka siteler üzerinde kayıtlı olan çerezlerinizi (yani lokal olarak kayıt edilen çerez dosyalarını) çalabiliyorsa İnterneti kaos ortamı götürürdü. Eğer yine böyle bir şey varsa kaynağınızı beklerim.

Gayet de bulaşabilir. Sadece mesajla bile İOS gibi bir sisteme casus program yüklenebiliyorsa bilgisayar ortamında neler neler bulaştırılabilir.
Konuya gelirsek bir şey olmamıştır muhtemelen ancak bir antivirüsle taratmanızı kesinlikle öneririm çünkü virüs bulaşmaz diye bir şey yok, sayfa yüklendiyse risk var demektir.
"Sadece mesajla bile" diyerek kastettiğin Pegasus arkasında büyük güçlerin bulunduğu bir APT saldırısıydı. Henüz tespit edilmemiş güvenlik açığının ilk olarak üzerinde kullanılacağını düşünen, kendine bu değeri bahşeden biri ise neden olmasın tabii.

AV bu durumda işe yaramayacaktır, uyarmış olayım.

Tamam hiçbir şey olmamıştır o zaman. Sitemim size değildi zaten o saçma mesajı yazan arkadaşaydı.

O casus program yükleme olayı bir sistem açığıdır. Yani yazılımsal bir şey. Bizim bahsettiğimiz İnternet üzerinden zararlı yazılımı sisteme yüklemek. Security vulnerability'lerden bahsetmiyorum, direkt olarak sisteme zararlı yazılım yüklemekten bahsediyorum. Bunu İnternetten yapamazsınız, bir kere mimariye aykırı.

O çerez çalma olayları yine website üzerinden yapılamaz. Eğer bir site, sizin başka siteler üzerinde kayıtlı olan çerezlerinizi (yani lokal olarak kayıt edilen çerez dosyalarını) çalabiliyorsa İnterneti kaos ortamı götürürdü. Eğer yine böyle bir şey varsa kaynağınızı beklerim.
Yok ben alınmadım zaten sıkıntı yok. Sitede bir şey izin verdiysem şurda gözüküyor değil mi? Tüm izinlere tek tek baktım. Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 321321.jpg
    321321.jpg
    9,7 KB · Görüntüleme: 16
Yok ben alınmadım zaten sıkıntı yok. Sitede bir şey izin verdiysem şurda gözüküyor değil mi? Tüm izinlere tek tek baktım. Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim.
Evet;
"Ayarlar -> Site Ayarları" kısmında izinler görünüyor. Zaten izin verseniz de maksimum bildirim atabilirler size, mikrofon veya webcam kullanımı için yine o sitede olmanız gerekirdi. Gerçi ben paranoyak olduğum için webcam'imde de elektrik bandı var ama onun bu konuyla ilgisi yok :D

Geri
Yukarı