Virüslü USB'yi bilgisayara takınca virüs kapar mı?

BeratHamdi

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle bugün yanlışlıkla virüslü bir USB'mi bilgisayarıma taktım ve bilgisayardan USB sürücüsünü açmadım. Sizce virüs kapmış mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle bugün yanlışlıkla virüslü bir USB'mi bilgisayarıma taktım ve bilgisayardan USB sürücüsünü açmadım. Sizce virüs kapmış mıdır?

USB takınca Windows bunu okumaya çalışmış ve okumuş fakat içindeki virüslü dosyaları açamamış... Ama bu PC'ye virüs bulaşmadı anlamına gelmez.

Bu linkteki programı indirin ve tam sistem taraması yaptırın ( tarama uzun sürebilir sabırla bekleyin, bu antivirüs bütün zararlı yazılımları, trojan, solucan, böcek. Vb temizler. )

Neye dayanarak bu bilgiyi söylüyorsunuz?
Windows 10 20H2 kullanıcısıyım dediğiniz gibi bir şey söz konusu değil.
AutoPlay/AutoRun'ın varsayılan davranışının "sor" olmasına dayanarak bu bilgiyi söylüyorum. Sıfır gün zafiyeti olmadan mümkün değil.

Windows kullanıcısı olduğunuzu söylediğiniz cümle ile neyi kanıtlamaya çalıştığınızı anlamadım. Asıl siz neye dayanarak dediğimin söz konusu olmadığını söylüyorsunuz?

AutoPlay/AutoRun'ın varsayılan davranışının "sor" olmasına dayanarak bu bilgiyi söylüyorum. Sıfır gün zafiyeti olmadan mümkün değil.

Windows kullanıcısı olduğunuzu söylediğiniz cümle ile neyi kanıtlamaya çalıştığınızı anlamadım. Asıl siz neye dayanarak dediğimin söz konusu olmadığını söylüyorsunuz?

Yeni nesil USB portları veya port driverleri hiçbir şey sormadan USB ve USB içi dosyaları görüntülüyor--okuyor ve appdata üzerine depolama yapıyor.

Virüslü bir USB belleğin içini PC okuyamamış ama USB belleği görmüş.

Bu durumda virüs bulaşma riski %50 % 50 oluyor.

Sizin dediğiniz bilgiye bakarsak hiçbir şekilde virüs bulaşmadı o zaman bu PC'ye?

Hangi Windows kullanıcısı bu bilgiyi kabullenir tartışmaya dahi kapalı,😉

Yeni nesil USB portları veya port driverleri hiçbir şey sormadan USB ve USB içi dosyaları görüntülüyor--okuyor ve appdata üzerine depolama yapıyor.

Virüslü bir USB belleğin içini PC okuyamamış ama USB belleği görmüş.
Read/Write/Execute ayrımından bihaber misiniz? Bir dosyayı okumak içeriğindeki kodların çalışmasını tetiklemez. Basit bir işletim sistemi bilgisi bu.

Sizin dediğiniz bilgiye bakarsak hiçbir şekilde virüs bulaşmadı o zaman bu PC'ye?
Ben böyle bir şey demedim. Sıfır gün zafiyeti ile karşılaştıysa yemiştir. Bunun ihtimalini siz hesaplayın.

Geri
Yukarı