Vivobook D509DA yükte 90 derece oluyor

omertskn

Decapat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. 1 yılı aşkın süredir üniversite işlerimi halletmek için ASUS'un Vivobook D509'da model bilgisayarını kullanmaktayım. Birkaç gün önce termal macun değişimi yaptım. Değişim öncesi boşta iken 55 derece civarlarındayken şu an 48-49'a düşüyor bunda problem yok. Fakat Photoshop, Illustrator gibi yük gerektiren programlarda normalde 80 civarlarında gezerken şu an 90'ın üzerine çıkıyor. Yük altındayken önceki sıcaklığına pek dikkat etmediğim için tam olarak 80'de diyemiyorum.

Ayrıca sıcaklığı takip ettiğim esnada fark ettim ki örneğin işlemci 70 dereceden 60 dereceye kadar düştükten sonra tak diye 65'e 70'e tekrar çıkıyor yavaş yavaş tekrar düşüyor. 50 dereceye gelene kadar bu şekilde soğuyor 48, 49 bandında stabilleşiyor. Bazen 42'ye düşüp 50'ye tekrar bir anda sıçrıyor falan.

Bu bilgisayarda AMD Ryzen 3250U işlemcisi yer almakta. Araştırdığıma göre 3250U'nun 100 dereceye kadar yolu varmış fakat bu sıcaklıklar ve davranışlar bana biraz anormal geldi. Arctic MX-4 termal macunu kullandım ve çok düzgün bir şekilde sürdüm bundan eminim. Sizce anormal bir durum var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinizde hala macun kaldıysa cihazı ilk defa bakım yapacak gibi sökün işlemleri yeniden yapın fan ve bloğun arasında birşey olmadığına temiz olduğuna emin olun batarya ve bios pili çıkartıp cihazın statik elektriğini de alın hazır sökmüşken.

Geri
Yukarı