Volkswagen Passat Elegance mi Skoda Superb Prestige mi?

@Yararsız Üye estağfurullah. :D Kağıt üstündeki değerlere de bakılacak tabi ki. Ancak yeterli değil. Mümkünse alınacak araba gidip görülmeli. Fikir edinilmeli. Yoksa örneğin Captiva çok iyi ve ucuz bir araç. Polo fiyatına alınabiliyor şu an. Gel gelelim araç kilometreye 1 TL yakıyor. Vergisi de çok yüksek. :D Tek bir örnek sadece. Pejoya gelecek olursak da farkındaysanız araçları çok iyi olmasına rağmen sıfır fiyatları bile rakiplerine göre çok düşük. Çünkü tercih edilmiyor. Pejo her seferinde risk alarak devrimsel şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak VAG'da durum böyle değil. Az risk benzer araçlarla piyasasını koruyor. 2020 Passat'ı gören birçok kişi "Eee aynı bu niye alıyorlar ki?" dese de Passat zaten aynı olduğu için bu kadar satıyor. :D

Peugeot'ya gelecek olursak da farkındaysanız araçları çok iyi olmasına rağmen sıfır fiyatları bile rakiplerine göre çok düşük.
VW bayide öyle indirimler yapıyor ki çoğu zaman benzer donanımdaki Peugeot ile aynı fiyata geliyor. Örnek vermem gerekirse Tiguan'ı aldığım dönemde kampanyalı fiyatı 290 bin TL iken ben seramik kaplama ve +2 yıl garanti uzatması ile birlikte 265 bin TL'ye almıştım. Şubat ayında arkadaşım T-Roc almaya gitti, liste fiyatı 247 bin TL iken 40 bin TL daha uygun fiyata satın alıp çıktı. Liste fiyatı 392 bin TL olan Passat Variant + 19" jant + daha iyi bilgi eğlence sistemiyle birlikte 318 bin TL'ye fiyat aldım ama jantlar ve içime sinmeyen birkaç şey yüzünden daha uygun seçenek olan C sınıfı SUV tercih ettim.

Yalnız belirtmem lazım ki eğer Peugeot birazcık daha fiyat kırsaydı ve bir müşteri olarak bana aşırı saygısızca bir tutum sergilememiş olsaydı 225 HP 508 GT alıp çıkacaktım.

VW bayide öyle indirimler yapıyor ki çoğu zaman benzer donanımdaki Peugeot ile aynı fiyata geliyor. Örnek vermem gerekirse Tiguan'ı aldığım dönemde kampanyalı fiyatı 290 bin TL iken ben seramik kaplama ve +2 yıl garanti uzatması ile birlikte 265 bin TL'ye almıştım. Şubat ayında arkadaşım T-Roc almaya gitti, liste fiyatı 247 bin TL iken 40 bin TL daha uygun fiyata satın alıp çıktı. Liste fiyatı 392 bin TL olan Passat Variant + 19" jant + daha iyi bilgi eğlence sistemiyle birlikte 318 bin TL'ye fiyat aldım ama jantlar ve içime sinmeyen birkaç şey yüzünden daha uygun seçenek olan C sınıfı SUV tercih ettim.

Sıfır Cliolar 120-150 bin TL arasında seyrediyor. Fiyatlar konusunda hiçbir şeye yorum yapamıyorum artık. :D Hayırlı olsun. Güzel seçim.

Insignia derim. Passat kült bir arabadır. Türkiye şartlarında, Audi/Mercedes/BMW alamayan ama yine de iyi para kazanan ve arabasıyla ortalama birçok isteği karşılayacakların aracıdır.

Ben Passat ve Insignia arasında kalıp Insignia tercih ettim. Evet, Passat'a göre performans olarak ufak bir geriliği var. Buna karşı 2-3 litre de fazla yakıyor. Şanzıman farkından kaynaklanıyor bu da. Insignia'nın şanzımanı her ne kadar teknolojik olarak daha geleneksel kalsa da Passat'ın DSG'si ile karşılaştırılamayacak seviyede daha güvenli.

Sürüs zevki konusunda Insignia daha iyi. Cok daha iyi sert viraj alabiliyorsunuz. Yola oturduğu hissini sürücüye veriyor. VW daha fazla konfor odaklı.

Dayanıklılık ve bakım için yine tercihim Insignia. Bazıları malzeme kalitesi olarak her ne kadar begenmese de DSG'yi 2 yila ele alip "umarim iyi niyet garantisi kapsamina alirlar" diye iç geçirmezsiniz. Dediğim gibi ufak performans farkı yaratsa da güven daha ön plana çıkıyor bu aşamada.

Benzer donanımlarda fiyat farkı da aşırı fazla, sorum şu. Bu fiyat farkını Passat'a versek bize ne katabilecek? Ufak bir performans farkı, yakıt tasarrufu? Değmez. Doğuş'un saçmalıklarıyla da uğraşmazsınız.

VW, Opel'e göre daha prestijli görülüyor. Aynı şekilde Türkiye'de tok kapıcılar ve fanları sayesinde de hiçbir zaman piyasası düşmeyecek markalardan biri.

Bu arada şahsen bütçem 508'e yetse Passat ve diğerlerine gülerek geçerim :D Konforu biraz daha arka planda tutabilecekseniz bal gibi de aile arabası olur, sanarsın bunu alan piste çıkacak...

Son düzenleme:
Şu tasarımlara bakalım. 508'i beğeneceğiz muhtemelen çoğumuz. Ama 508 de Passat da D segment araba. Bu arabanın hitap ettiği kitle belli. Zaten öneride de aile aracı olarak istenmiş. Soruyorum hanginizin babası 508'i tercih eder? :D

Eki Görüntüle 526169Eki Görüntüle 526171
50 yasinda adam kullanacak :)
Ayrica 10 yil oncede peugeot diyenler hala diyor mu sormak lagzim..
Satarken de keza oyle.
Arkadaslar arasinda bmw, mercedes vb. araclari onerenler icin; eger mercedes bmw superbdeki diz mesafesini veriyor olsaydi, veya passattaki konforu veriyor olsaydi belki dusunulebilirdi. Ancak yedek parcasi, kaskosu vb. bunlar dusunulmuyor. Veya insanlar sunu da dusunmeden yorum yapiyor. Kullanici istekleri. Babama 5008 i gosterdim. Bedava verseler binmem satarim dedi.

Son düzenleme:
DSG'de mekatronik arızası 2014'e kadar vardı ki makyajlanan kasayla bu sorun çözüldü. Isınma sorunu da şehir içinde D modunda birinci vites düşük devirde vites atarak çözüme ulaştırıldı. Zaten bu çözümden sonra arıza yaşayanı ne gördüm ne duydum. Yok mu? Elbette var. Ancak özellikle yeni nesilde VW hatalarından çok çok iyi ders çıkardı ki hala tercih ediliyor.

İkinci bir husus Opel. Allah uzak etsin Opel'den. Hatta komple PSA'dan. Bir mal ucuzsa boşa değildir bunu da kabul edelim. Hem ucuz hem iyi olsa kim niye alsın? Hele de Ecotec faciasından sonra ki Astra K kasa ile benzinli kullanımda bile sorunların bitmeyişi Opel'in müşteriyi ne kadar da önemsediğini (!) gösteriyor. Opel PSA'ya katılınca direkt onlar gibi olmuş maşallah.

VW çok günahsız gibi yazmışsın, cidden bir an beni bile büyüledi :D Emisyondan dolayı 18 milyar dolar ceza yiyen firma hani, kullanıcısının ve çevresindeki insanların sağlığını çok düşünen firma hani :D

2014 sonrası patlak birçok DSG var, şikayet araştıralım. Kağıt üstü veri söylemek kolay. Bozulmayan DSG yoktur, henüz bozulmamış DSG vardır diye bir tabir cuk oturuyor, bunun üzerine bir şey söylemeye gerek yok. Kabul edin veya etmeyin, DSG bize hitap eden bir şanzıman olmadı hiçbir zaman.

Cam tavandan su kaçırdığı için araç, kullanıcı hatası diyen Doğuş'a ise diyecek bir şey yok. Ben sorunsuz araç yoktur demiyorum. Tüm araçların bir kronik sorunu vardır. Kimisinin sorunu küçük ve ucuz bir çözümü kimisinin ise karmaşık ve pahalı çözümleri vardır. VW'nin ki ise bu grupta karmaşık ve pahalıya giriyor.

Bu markanın hak etmediği şekilde tutulmasının tek sebebi ''fanboyları'' Türkiye için. Her arabanın fiyatı fahiş bu ülkede ama VW işin cılkını çıkaranlardan. Yaptıkları indirimlerle de göz boyuyorlar.

Son düzenleme:
Opel'in otomatiğini de kullandık. Allah onu da uzak etsin. Otomatik vites başlı başına bir mesele. Hiçbir otomatik sorunsuz değildir. Güncel dağılımda da en çok memnun eden şanzıman DSG. Neden? Çünkü çok fazla tercih ediliyor. Bu markanın tutma sebebinin Fanboylukla ilgisi yok. Ben burda övüyorum diye mi fiyatı yüksek? Yoo. Alınıyor diye yüksek.

Biz de araba bakıyoruz şu an bütçemize uygun Polo ve Focus var. E olursa tabi Focus alırız. Ama doğruya doğru piyasa bir üründen memnunsa boşuna değildir. Insignia da PSA sıkıntılarından tutmuyor belli ki. Opel'in tüm arabaları öyle zaten. Ya kocaman motorun olacak ya da hantal olacak aracın. 1.6 Ecotec, 1.3 CDTI -ki Multijet motordur- Opel'in baş belası motorlarıdır. Astra'sı da çekmez Insignia'sı da. VW her anlamda dengeli olup fiyatı yükseltince de kötü olan VW olur. :D

Insignia kullanmamışsın sen, neyse bir şey demek istemiyorum. Deneyimleriniz ve tecrübelerinizle yorum yapmadığınız sürece bir sonuca ulaşamayız.

Ben de en boş modeli olan Enjoy var. En boş modelini bile öyle doldurmuşlar ki farklı markaların üst seviye modellerinde opsiyon olarak sundukları şeyleri bile görmeniz mümkün.

Yol tutusu iyi, trim sesi yok, hizlanmasi kasa-motor ikilisi goz onune alininca tatmin edici, ekrani ve bilgi sistemi guzel, elektronik donanimlari keyifli ve etkili. Motor sesi az. Tasarım görecelidir ama kendine baktıracak yakışıklılığı var. Binince keyif alıyorsun, D segment için her şeyi tatmin edici olarak sunuyor.

Su ana kadar tek eksisi benim icin yakıt tuketiminin birazcık fazla olması.

Bana fazlasını veremeyen Passat için şimdi gidip 60K daha vermem gerekiyor çünkü o VW. Çok tutulmuş, kesinlikle bundan dolayı çok iyidir, fiyatını hak ediyordur :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı