Volvo S60 vs Ford Focus

Hatta dur bir örnek de ben vereyim. 2016 Astra J sedan kullanıyorum bir gün Opel bayisindeki eleman çıkıp bana 2022 model Corsa'nın benim arabamdan daha iyi yol tuttuğunu söylemişti. Günün fıkrası.

Yanlış bilmiyorsam 2015 yılına kadar Volvo ve Ford aynı bantta üretiliyordu. Şaseden tut da parçaya kadar aynı idi.
Nacizane fikrim Volvo bu kasada sert bir süspansiyona sahip. Konfor kısmında bir miktar ekside kalıyor. Bir de motor sesi alıyordu dizel modellerinde. Kronik şanzıman problemi de yaşatabilir. Yaşayan kullanıcılar ve 11 yaşında bir araç.
Ford ise daha çok piyasası olan, tamirinden yedek parçasına kadar daha kolay bulunabilen bir araç. 7 yıldır Ford sahibiyiz ve 2015 manuel modelini de 1 yıl kadar deneme şansım oldu.
Sonuç olarak trafikte de sanayide de ben farklı olmak istiyorum diyorsan Volvo.
Kafam rahat olsun bakımdan bakıma sanayi yüzü görürüm diyorsan Ford.

Zaten kendi aracını satmak istiyordu. Çokta içime sinmedi Ford. Bir an sanayiden çıkamazsın diyince anlık buraya yazmak aklıma geldi. Teşekkür ederim.
Onu da yalan söylemiş kardeşim. Ne Volvo ne de Ford bir adamı sanayilerde süründürecek arabalar değiller. Bak Mondeo ve Ford gerçekten çok kaliteli arabalar. Mondeo MK4.5'lar da şahanedir, Focus MK3'ler de. Ancak Volvo 3. Jenerasyon, İsveç'te banttan inen EN İYİ kasa. Toyota'nın 98'i gibi, Opel'in 2013'ü gibi, Volkswagen'in 2011'u gibi, Mercedes'in 2006'sı gibi, BMW'nin 2004'ü gibi. Örnekler çoğaltılabilir.

Bu S60 2012 kasasında iyidir lafını dayanım ve Güvenlik olarak söylüyorum. Hani şu çeliği bükemedik böyle oldu olaylarının devam ettiği seneler bu 2012 seneleri ve bu arabalar ile milyon kilometreleri devirenler ile dolu ortalık. Motor mekaniği kusursuzdur.

Yanlış bilmiyorsam 2015 yılına kadar Volvo ve Ford aynı bantta üretiliyordu. Şaseden tut da parçaya kadar aynı idi.
Nacizane fikrim Volvo bu kasada sert bir süspansiyona sahip. Konfor kısmında bir miktar ekside kalıyor. Bir de motor sesi alıyordu dizel modellerinde. Kronik şanzıman problemi de yaşatabilir. Yaşayan kullanıcılar ve 11 yaşında bir araç.
Ford ise daha çok piyasası olan, tamirinden yedek parçasına kadar daha kolay bulunabilen bir araç. 7 yıldır Ford sahibiyiz ve 2015 manuel modelini de 1 yıl kadar deneme şansım oldu.
Tekrar kafam karıştı işte 😅

Onu da yalan söylemiş kardeşim. Ne Volvo ne de Ford bir adamı sanayilerde süründürecek arabalar değiller. Bak Mondeo ve Ford gerçekten çok kaliteli arabalar. Mondeo MK4.5'lar da şahanedir, Focus MK3'ler de. Ancak Volvo 3. Jenerasyon, İsveç'te banttan inen EN İYİ kasa. Toyota'nın 98'i gibi, Opel'in 2013'ü gibi, Volkswagen'in 2010'u gibi, Mercedes'in 2006'sı gibi, BMW'nin 2004'ü gibi. Örnekler çoğaltılabilir.

Bu S60 2012 kasasında iyidir lafını dayanım ve Güvenlik olarak söylüyorum. Hani şu çeliği bükemedik böyle oldu olaylarının devam ettiği seneler bu 2012 seneleri ve bu arabalar ile milyon kilometreleri devirenler ile dolu ortalık. Motor mekaniği kusursuzdur.
Sanayide uğraştırmayacaksa cidden S60 son kararımız. Hiç kullanmadığım için de bilmiyorum.

Aynı banttan inen arabalar nasıl bu kadar farklı oranlarda sanayiye düşüyor ya da aynı şanzıman iki arabada farklı farklı arıza alışkanlıklarına sahip açıklar mısınız hocam?

Bu arada S60 koltuk hissi Top-Notch olarak geçer. Bindiğiniz modelin amortisörleri sıkıntısızdı değil mi? Volvo rahat değil de Ford rahat ise orada hissiyatta bir sıkıntı vardır çünkü.

Tekrar kafam karıştı işte 😅
Çok da karışmasın kafan. Kronik sorunu olmayan araç yoktur. Kiminin kozmetik kiminin mekanik. Ben satın alımdan sonrasını da düşündüğüm için Ford diyorum. Her konuda daha az maliyetle çıkarsın işin içinden. Gönlünüzden geçeni alın.

Sonuçta hangisini alırsan al herhangi bir durumda sefasını da cefasını da kendin çekeceksin.

Çok da karışmasın kafan. Kronik sorunu olmayan araç yoktur. Kiminin kozmetik kiminin mekanik. Ben satın alımdan sonrasını da düşündüğüm için Ford diyorum. Her konuda daha az maliyetle çıkarsın işin içinden. Gönlünüzden geçeni alın.

Sonuçta hangisini alırsan al herhangi bir durumda sefasını da cefasını da kendin çekeceksin.
Ya zaten masrafsız araç aramıyorum. Az masraflı arıyorum. Örnek veriyorum şanzımanı çok masraf çıkaracaksa neden alayım?

Hocam ben modeli biraz karıştırdım, 2.0T'si bizde bir dönem vardı. Arka bagaj adeta yok, powershift şanzıman özellikle şehir içi kullanımlarda çok tutarsızdı, araba gaza ucuyla deyseniz kontrolsüzce hızlanıyor. Özellikle benzinli modellerin yakıt tüketimi şehir içinde oldukça yüksek ancak uzun yolda kokluyorlar. Şahsen Ford çatısı altında üretilen Volvo'lardan çok da haz etmem doğrusu ancak Ford'un premium versiyonu denilebilir.

Dosya Ekleri

• FB_IMG_1459532791456.jpg
    FB_IMG_1459532791456.jpg
    29,4 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Aynı banttan inen arabalar nasıl bu kadar farklı oranlarda sanayiye düşüyor ya da aynı şanzıman iki arabada farklı farklı arıza alışkanlıklarına sahip açıklar mısınız hocam?

Bu arada S60 koltuk hissi Top-Notch olarak geçer. Bindiğiniz modelin amortisörleri sıkıntısızdı değil mi? Volvo rahat değil de Ford rahat ise orada hissiyatta bir sıkıntı vardır çünkü.
Araçlar %100 aynı demedim. Tıpkı Ferrari'nin Fiat Ducato'dan parça kullanması gibi.
Süspansiyon sertliği ise araç karakteriyle ilgili olabilir.
Focuslarda multilink süspansiyon sistemi var. Volvo tarafında durum ne bilmiyorum.

Geri
Yukarı