Volvo S60 vs Ford Focus

6Miller8

Decapat
Makaleler
1
Öncelikle selam. Bütçe maksimum 875.000 TL. En az 2012 Volvo S60 veya en az 2016 model Focus düşünüyorum. Benzinli ve otomatik alacağız. Öneriniz nedir?

Hocam öncelikle şu kararı vermelisiniz. İki tür arabacı vardır; biri yeni olsun ama kalitesi düşük marka model olsun, diğeri de eski olsun ama yüksek kaliteli marka olsun. Bunların birbirine göre avantaj ve dezavantajları var. Siz hangisini istiyorsunuz önce ona karar vermelisiniz. Benim şahsi görüşüm mesela yeni olsun eski arabayla sanayide uğraşmak istemiyorum.

S60 çok sıkı bir araba. Hani şu ecnebilerin "Solid" dedikleri cinsten ve parça kalitesi net Ford'dan daha yüksek. Diğer taraftan 4 yaş az uz bir şey değil. Dayanıklılık ve tamirat kolaylığı için Ford, konfor ve kalite ve yine güvenlik için S60 derdim. Param olsa da direkt gider sırf güvenli oluşundan ötürü S60 alırdım. Daha önce trafik kazası geçiren ve görme yetisini kaybeden çok yakın bir akrabam oldu, daha geçen sene ben bizzat az kalsın bacaksız kalıyordum 1 senedir ameliyatlarda sürünüyorum eski sağlığıma kavuşmak için. Hayat her zaman öndedir. Volvo'nun Polestar EV'lerine kadar binmiş birisi olarak söylüyorum bunu Volvo tercihini de.

Hocam öncelikle şu kararı vermelisiniz. İki tür arabacı vardır; biri yeni olsun ama kalitesi düşük marka model olsun, diğeri de eski olsun ama yüksek kaliteli marka olsun. Bunların birbirine göre avantaj ve dezavantajları var. Siz hangisini istiyorsunuz önce ona karar vermelisiniz. Benim şahsi görüşüm mesela yeni olsun eski arabayla sanayide uğraşmak istemiyorum.
En az 2012 model Volvo S60 alacağız. Biz çok masraf istemiyoruz. Günlük kullanım için süreceğiz. Küçük bir ilçede oturuyoruz zaten.

Focus 2015 1.6 dizel memnundum gayet, benzini bilmiyorum. Ne için alacaksınız, kim kullanacak?
Günlük kullanım için. Ben ve babam.

En az 2012 model Volvo S60 alacağız. Biz çok masraf istemiyoruz. Günlük kullanım için süreceğiz. Küçük bir ilçede oturuyoruz zaten.

Günlük kullanım için. Ben ve babam.

Benim tercihim Volvo olurdu özellikle o senelerin Volvo araçları gerçekten
Çok sağlam makinelerdi. Temiz bulursanız uzun yıllar götürür.

S60 çok sıkı bir araba. Hani şu ecnebilerin "Solid" dedikleri cinsten ve parça kalitesi net Ford'dan daha yüksek. Diğer taraftan 4 yaş az uz bir şey değil. Dayanıklılık ve tamirat kolaylığı için Ford, konfor ve kalite ve yine güvenlik için S60 derdim. Param olsa da direkt gider sırf güvenli oluşundan ötürü S60 alırdım. Daha önce trafik kazası geçiren ve görme yetisini kaybeden çok yakın bir akrabam oldu, daha geçen sene ben bizzat az kalsın bacaksız kalıyordum 1 senedir ameliyatlarda sürünüyorum eski sağlığıma kavuşmak için. Hayat her zaman öndedir. Volvo'nun Polestar EV'lerine kadar binmiş birisi olarak söylüyorum bunu Volvo tercihini de.
Peki hocam, bu gün Hyundai bayi sahibi birisiyle konuştum. Kendi Ford Focus arabasını öve öve bitiremedi. Volvo'ya çok masraf çıkarır, powershift şanzıman sorun çıkarır. Sanayiden çıkamazsınız dedi.

Benim tercihim Volvo olurdu özellikle o senelerin Volvo araçları gerçekten
Çok sağlam makinelerdi. Temiz bulursanız uzun yıllar götürür.
120 bin KM max 10-20 bin TL hasar kayıtlı bulabiliyorum. Bazen hiç olmuyor.

Bugün gidin oto sanayiye (servisleri dahil) bakın kaç tane Volvo var kaç tane Ford marka araç var. Neye göre böyle bir saçma yorum yapmış acaba.
Ayrıca Volvo gibi bir markada 10-20bin TL hasar kaydı çok değil bana göre.

Peki hocam, bu gün Hyundai bayi sahibi birisiyle konuştum. Kendi Ford Focus arabasını öve öve bitiremedi. Volvo'ya çok masraf çıkarır, powershift şanzıman sorun çıkarır. Sanayiden çıkamazsınız dedi.
Allah Allah, Ford Powershift kullanmıyor muymuş? Övdüğü arabanın şanzımanını bilmiyor daha. Sen sen ol, bayi sahibi ve sanayi mensubu Türklerden ne olursa olsun araba aklı alma. Ben sana bu aklı ecnebilerden öğrendiğim kadarı ile veriyorum mesela. Ben de sanayici, bayici Türk olsam benden de alma.

5 sene önce yalvardılar Opel Vectra C kasa alma diye. Gittim temizini kendim muayene edip aldım. Hiç de expere götürmedim mekaniği için. Daha sanayi kapısından içeri bakım harici girmedim ki araba tam fonksiyonel olarak çalışıyor öyle bir kırığı döküğü bile yok ve şimdiye kadar sürdüğüm en ruhlu, en uzun yol yapılası araba. Hala Türkiye'de garajda duruyor memlekete tatile dönüce bir Maraş - Ankara yapacağım Kayseri - Ankara arası otobanda yol yapmak için. Zevkine doğu gezisi yaptım yine ustaların yapamazsın demesine rağmen 1.6 motor 1.5 Ton ağırlık ile Nemrut Dağına da tırmandım. Bana mısın demedi. Araba bu arada sürekli bilgisayara bağlıydı, motorun çektiği oksijen miktarına kadar ölçen, arıza varsa kendim söküp takan birisiyim. Hani bilmiyor da iyi zannediyor olmasın, motor beyni arıza gösterdiğinde telefonuma bildirim düşüyordu o kadar da sıkı takipli kullanmama rağmen bir sıkıntı çıkarmadı. Bu paragraf konudan aykırı, senin bakışını değiştirmek için.

Konuya dönecek olursak, sana akıl veren adam katalog bile okumamış. Volvo ve Ford Getrag'ın ürettiği aynı kalite ve familyadan çift kavramalı şanzımanlar kullanır ve sıkıntılı oluşu ile değil, manuel kadar dayanıklı ve yine manuel kadar kullanımı zevkli oluşu ile bilinirler.

Hyundai bayisi Ford övüyor, Volvo kötülüyor, kötülediği araba ile övdüğü arabanın özellikleri ortak. Türkiye'de gerçekten 75 IQ yetiyor yaşamak için. Kimse de zırvalayan birisini şöyle gelişine bozup atmıyor hep alttan alıyor ondan sanırım. Mevzu araba olunca ben tetikleniyorum durduk yere sinirlendim. :D

Allah Allah, Ford Powershift kullanmıyor muymuş? Övdüğü arabanın şanzımanını bilmiyor daha. Sen sen ol, bayi sahibi ve sanayi mensubu Türklerden ne olursa olsun araba aklı alma. Ben sana bu aklı ecnebilerden öğrendiğim kadarı ile veriyorum mesela. Ben de sanayici, bayici Türk olsam benden de alma.

5 sene önce yalvardılar Opel Vectra C kasa alma diye. Gittim temizini kendim muayene edip aldım. Hiç de expere götürmedim mekaniği için. Daha sanayi kapısından içeri bakım harici girmedim ki araba tam fonksiyonel olarak çalışıyor öyle bir kırığı döküğü bile yok ve şimdiye kadar sürdüğüm en ruhlu, en uzun yol yapılası araba. Zevkine doğu gezisi yaptım yine ustaların yapamazsın demesine rağmen 1.6 motor 1.5 Ton ağırlık ile Nemrut Dağına tırmandım. Bana mısın demedi. Bu paragraf konudan aykırı, senin bakışını değiştirmek için.

Konuya dönecek olursak, sana akıl veren adam katalog bile okumamış. Volvo ve Ford Getrag'ın ürettiği aynı kalite ve familyadan çift kavramalı şanzımanlardır ve sıkıntılı oluşu ile değil, manuel kadar dayanıklı ve yine manuel kadar kullanımı zevkli oluşu ile bilinirler.

Hyundai bayisi Ford övüyor, Volvo kötülüyor, kötülediği araba ile övdüğü arabanın özellikleri ortak. Türkiye'de gerçekten 75 IQ yetiyor yaşamak için. Kimse de zırvalayan birisini şöyle gelişine bozup atmıyor hep alttan alıyor ondan sanırım. Mevzu araba olunca ben tetikleniyorum durduk yere sinirlendim. :D
Zaten kendi aracını satmak istiyordu. Çokta içime sinmedi Ford. Bir an sanayiden çıkamazsın diyince anlık buraya yazmak aklıma geldi. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı