VPN Kullanmıyorum Ancak Yasaklı Sitelere Girebiliyorum

Bilgisayar, telefon fark etmiyor. Wikipedia vs. yasaklı sitelere girebiliyorum. Neden, nasıl? Netgalaksi 75Mbps kullanıyorum. 185 ip bloğu var şu anda.
Servis sağlayıcınızın size hizmet sağladığı DNS veya IP yapılandırması ile ilgilidir. (yüksek ihtimalle DNS den kaynaklıdır çünkü diğeri yasal olarak sorun olabilir.)

Keşke bende VPN olmadan girebilseydim boşu boşuna yabancı ülkelerin VPN uygulamalarına yıllık yüzlerce dolar vermezdik. Ama en geç 2023 e kadar böyle sürünürüz artık ondan sonrası kolay.

Küçük çaplı ISP'ler bu tür engellemeleri yapmak için yeterli kaynaklara sahip değiller (DPI gibi) ve uğraşmaları için üzerlerinde yeteri kadar baskı yok. Çünkü aynı durumlar TurkNet, Netspeed gibi küçük ISP'ler içinde geçerli. Birçok aboneden aynı mesajları gözlemliyorum. Diğer taraftan Türk Telekom ve Turkcell/Superonline sansürün dibine vuruyorlar. Abone sayılarından dolayı üzerlerinde yoğun bir baskı var. Ek olarakta buna kaynak ayırmak zorundalar ve ayırıyorlar.

Soru ile alakasız olacak ancak sağlayıcıdan memnun musunuz ? Netspeed fiyatta artışa geçtiği için 50 Mbps fiber bağlatmayı düşünüyorum.

Soru ile alakasız olacak ancak sağlayıcıdan memnun musunuz ? Netspeed fiyatta artışa geçtiği için 50 Mbps fiber bağlatmayı düşünüyorum.
Her sağlayıcıda yaşadığınız sorunları yaşayabilirsiniz, üstlerine giderseniz düzeltirler. Biraz bilginiz varsa falan yani. Ben 75Mbps VDSL kullanıyorum. Steam indirmelerinde 9,0 Mb/s (72Mbps/s) indirme oluyor.

Geri
Yukarı