VPN olmadan yasaklı sitelere girebilmek

TheVibe

Kilopat
Yer
Boston, Massachusetts
Daha fazla  
Meslek
Walter Bishop'un Yanında Laboratuvar Asistanı
Dostlar iyi geceler. Telefonumdan evimdeki Wi-Fi ağına bağlıyken ve VPN kapalıyken malum siteler de dahil olmak üzere yasaklı sitelere girebilmeye başladım. Fakat mobil veri ile bu olmuyor. PC'de de olmuyor. Sadece telefon ile Wi-Fi ağına bağlıyken oluyor. Açıkçası bunun nasıl mümkün olduğunu anlayamadım. Aydınlatabilecek birileri var mı?

Aile güvenliği kapanmıştır.
@156318 Demek ki bir şey bilmiyorsun. Aile güvenliği denen bir şey vardır. Sadece sitelere değil çoğu yerden bildirim gelmesini de engeller. Ben de şu an aile güvenliği ile kullanıyorum ve Geforce Now'a bile giremiyorum.
ISS engelliyor. Ne bu saldırganlık?
Tamam, ben hiçbir şey bilmiyorum.

Sırrını söyle de bizde bilelim. VPN ile girince kalite kötü oluyor ve takılıyor, rahatsız edici.
Sırrını bilsem buraya neden oldu diye konu açmazdım şahsen. :)
Yani bu şöyle bir şey: Adam öldürmek yasak, evden bıçağı alayım çıkayım sokağa devlet yasak koymuş ama her insanın başında bi polis beklemiyor. Ben de gidip birini kestim, sonra dedim ki devlet bu şahsı korumuyordu ben de yasak değil sandım kestim. Biraz buna benziyor sizin iş de. 😃 Ayrıca bu sebeple kolay kolay ceza yemezsiniz başlı başına suç olan kategoriler hariç.
Haklısınız ama bu adam öldürmek gibi ağır bir eylem değil ki. O yüzden bu tarz bir senaryo üzerinde durdum.

Kanunda VPN ile girilirse, ya da yazılımla girilmesi durumunda suçtan muaf tutulur mu yazıyor?

Bir takip söz konusu. Bir ülkenin internet ağı üzerinden bu tarz sitelere erişildiği zaman çıkış ülkesinden bağlantı kuruluyor gibi gözüküyor ve eriştiğin web sitesi görünmüyor.

Ama arkadaş yeriniz ve adresiniz bulunur diyor herhalde tam anlamadım.

Yeriniz ve adresiniz bulunmak istedikten sonra her türlü bulunur bununla ilgili bir söylemde bulunmadım.
Kanuna göre yetişkin içerikli videolar izlemek tabii ki suç değildir ama yasaktır. Bir yasağı bir kanunu hiçe saymanında bir bedeli vardır. Bu yüzden zamanında, erişilen web sitesi ile bağlantısı arasında köprü bulunmayan tanıdıklarımın bu konu hakkında bir ceza ödediklerini hatırlarım. Tabii zamanında dediğim YouTube'un ülkemizde yasak olduğu dönemleri kast ediyorum.

Adamların işleri güçleri yok, malum sitelere girilmiş diye ceza yazacaklar.

Bunun için bir kurum var. Devlet büyükleri oturup senin internet geçmişinin reçetesini tutmuyor. Yorum yapmadan önce BTK denen kurum ne işe yarar ne işle uğraşır bir araştırın. Sen buradan yurt dışı ile bağlantı kurarken adamın dükkanın önünden geçiyorsun. Haliyle sistemde senin nereye eriştiğin görülüyor.

Uzun lafın kısası ülkede yasak olan bir şey varsa ya bu yasağa boyun eğeceksiniz yada tedbirinizi almadan yasağı çiğnemeye kalkışmayacaksınız. Siz üzerinize düşeni yapmazsanız devlet üzerine düşeni yapar erken yaşta ailenize ve çevrenize rezil olursunuz. "VPN veya her hangi bir köprü ağ kullanmadan erişebiliyorum çok rahat" gibi düşünceniz olmasın yarın öbür gün patates olursunuz.
İyi forumlar.

Dostlar iyi geceler. Telefonumdan evimdeki Wi-Fi ağına bağlıyken ve VPN kapalıyken malum siteler de dahil olmak üzere yasaklı sitelere girebilmeye başladım. Fakat mobil veri ile bu olmuyor. PC'de de olmuyor. Sadece telefon ile Wi-Fi ağına bağlıyken oluyor. Açıkçası bunun nasıl mümkün olduğunu anlayamadım. Aydınlatabilecek birileri var mı?

Hocam bu konuyu tartışmamız bile çok saçma ama DNS'leri kontrol edin bir isterseniz :D

Geri
Yukarı